לראשונה: ארגנטינה התירה לגדל קנאביס רפואי בבית

משפחתו של ילד בן 6 מארגנטינה, הסובל ממחלה נוירולוגית, קיבלה מבית המשפט הפדרלי היתר לגדל 12 צמחי קנאביס בוגרים ו-40 שתילים קטנים ממגוון זני קנאביס שונים, לאחר שהטיפול בשמן קנאביס מיובא חדל לעבוד.

שופט פדראלי בעיר סלטה אישר לראשונה בארגנטינה גידול וטיפוח ביתי של קנאביס למטרות רפואיות, זאת לאחר ערעור שהגישה אמו של ילד בן 6 עם הפרעה נוירולוגית בשם נוירופיברומטוזיס (NF-1) שגורמת לו כאב חמור.

בעוד שתרופות בהן טופל הילד לא הצליחו לפטור אותו מכאביו, ודווקא שמן קנאביס עשה זאת היטב.

פסק הדין ניתן על ידי השופט הפדרלי חוליו לאונרדו באביו, אשר צידד במשפחות החולים והתיר לגדל 12 צמחים בוגרים ו-40 שתילים קטנים של זנים שונים של קנאביס.

"פסק הדין קובע כי עד שהמדינה תספק לילד את הטיפול הרפואי הדרוש לו, אמו מורשית לגדל זנים שונים של קנאביס כדי לייצר את השמן באופן עצמאי", הסביר גואידו ג'יאקוסה, אחד מעורכי הדין שייצגו את המשפחה.

פסק הדין, הסביר עורך הדין, מבוסס על פרשנות של 'הזכות לחיים', שמשמעותה "האפשרות להנות מהטיפול הרפואי הטוב ביותר".

עוד הוא אמר כי ההחלטה מבוססת גם על סעיף 19 של החוקה הלאומית בארגנטינה: "המעשים הפרטיים של אדם, כאשר אינם פוגעים בסדר ובמוסר הציבורי או בגורם צד שלישי, שמורים רק למשפט האלוהים ופטורים מסמכות של שופטים".

המשפחה יצרה קשר עם עורכי הדין לראשונה בתחילת שנת 2017, במטרה לכסות את עצמם מבחינה חוקית על רקע היעדר ודאות לגבי החקיקה הארגנטינאית בנוגע לשימוש בקנאביס רפואי.

"השיפור באיכות החיים שלו היה קיצוני: הוא נאלץ לקחת מורפיום ומשככי כאבים חזקים מאוד עם השפעות שליליות על בריאותו, אבל עם השימוש בשמן הוא הפסיק לסבול מכאבים חריפים, הוא החל לבלות עם חברים וללכת לבית הספר – מה שגרם למשפחה לסרב להפסיק את הטיפול ", הוסיף ג'אקוסה.

במקרה הספציפי הזה אי הנוחות של הילד לא נפתרה עם שמן קנאביס שיובא בתחילה מארצות הברית (מסוג 'שרלוטס ווב'), שכן הסתבר למשפחה כי נדרש טיפול במגוון של זנים כדי לא ליצור "אפקט של התרגלות".

"ההורים שלו ניסו שמן מסוים, אבל בשלב מסוים הוא הפסיק לעבוד והם נאלצו לשנות תערובת זנים, אז הם החליטו להגיש ערעור", אמר עורך הדין.

בתשובה לשאלה אם פסיקה זו היא תקדימית ועשויה להוביל לתוצאות דומות גם במקרים אחרים אמר ג'אקוסה כי "יש לכך משקל משמעותי מאוד לפרשנותם של שופטים לגבי הזכות לחיים, וסביר להניח כי שופטים אחרים יפסקו באותו אופן".

NF-1 היא הפרעה תורשתית שעלולה להתפתח באחד מכל 4,000 ילדים וגורמת להיווצרות גידולים בשכבה העמוקה של העור, ברקמות העצבים של המוח וחוט השדרה, אשר גורמים לכאב, נזק עצבי חמור ואובדן של כושר תפקוד.

בנוסף מחלה זו עלולה גם לגרום התקפים אפילפטיים, לקות קוגניטיבית קלה, הפרעות היפר-אקטיביות ובעיות קשב וריכוז (ADHD).

ב-29 במארס 2017 אישר הקונגרס בארגנטינה את הצעת חוק 27350 להתרת השימוש הרפואי בקנאביס ונגזרותיו, אך לא כלל בתקנון במפורש התייחסות כלשהי לגידול עצמי ביתי של הצמח.

ב-22 בספטמבר הגדירה הממשלה המקומית כי הטיפול בשמן קנאביס יינתן לאנשים עם אפילפסיה קשה, אותו הם יקבלו במרשם מיוחד באישור משרד הבריאות. כמו כן נקבע כי יבוא השמן ינוהל על ידי המינהל הארצי לתרופות, מזון וטכנולוגיה רפואית.

בישראל החל משנת 2013 נאסר על מטופלים לגדל קנאביס בביתם, מה שהוביל להכנת עתירה לבג"ץ של מטופל שטוען כי הקנאביס הרפואי אותו הוא מקבל אינו איכותי ואף מזיק, בניגוד לקנאביס אותו נהג לגדל ברישיון בבית.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט