לקראת הלגליזציה: קנדה ניסחה “10 כללים לשימוש זהיר במריחואנה”

מ”לא להשתמש בכלל” ועד “לא להחזיק את העשן בריאות” – ממשלת קנדה מתכוננת ללגליזציה ופתיחת שוק קנאביס חוקי בקיץ 2018 ובינתיים גורמים רשמיים במערכת הבריאות המקומית ניסחו 10 כללים שלדעתם יכולים להפחית את הסיכונים שבשימוש בצמח.

בימים אלו ממש מתכוננים הקנדים לפצצת הלגליזציה שבדרך. אחרי שהציב את האג’נדה בראש הקמפיין שלו בבחירות – וניצח – ראש ממשלת קנדה ג’סטין טרודו הטיל על בכירי ממשלתו לנסח מסמך וחוק חדש שיסדיר את שוק הקנאביס הבלתי חוקי ויאפשר הקמת חנויות ברחבי המדינה.

על פי תכנית ההסדרה הצפויה אלו יהיו ההנחיות הכלליות:

● התרת השימוש בקנאביס לגילאי 18 ומעלה
● החזקת עד 30 גרם קנאביס בציבור
● התרת גידול 4 שתילי קנאביס בבית
● פתיחת חנויות קנאביס חוקיות (ללא מכירות אלכוהול ורחוק מבתי ספר)
● היתר שליחת קנאביס בדואר
● שמירה על תכנית הקנאביס הרפואי הקיימת (גידול ביתי וחנויות)
● אחוז המס יחושב ביחס לכמות ה-THC (מוצר ‘חזק’ יעלה יותר)
● הקפדה נוקשה על הגבלות פרסום של מוצרי קנאביס
● רווחים ממיסוי יופנו לתקציבי חינוך, השכלה ומחקר

לקראת הסדרת הענף והתרת השימוש בקנאביס באופן חוקי במדינה עם אחוזי הצריכה מהגבוהים בעולם, מערכת הבריאות הקנדית יחד עם הרשות המקומית לשימוש בסמים ניסחו רשימה של 10 עקרונות שאמורים “לשמור על בריאות ובטחון הציבור” וכן “להפחית את הנזקים שהשימוש בקנאביס עלול לגרום לאוכלוסיה”.

רשימת העקרונות, שפורסמה השבוע באופן רשמי כחלק ממחקר, היא די שמרנית, לא מביעה כל תמיכה בשימוש ומזהירה מפני שימוש מוגזם וקבוע, כמויות THC גבוהות מדי, נהיגה תחת השפעה וכד’ – לא שום דבר שלא שמענו עליו קודם לכן.

“מידע עובדתי מבוסס מדע עשוי לספק הגדרות ברורות לצרכני קנאביס כדי שיוכלו לבחור באופן נכון ולהפחית את הסיכונים המיידיים ואורכי הטווח לבריאותם,” מסביר ד”ר בנדיקט פישר, מדען בכיר במרכז להתמכרויות ובריאות הנפש של קנדה.

אם להיות כנים הטיפים שסיפקו למגזין צרכנים ותיקים ומנוסים כאן וכאן הינם מדוייקים ויעילים הרבה יותר, אבל למי שמחפש ‘רשמיות’, להלן הרשימה של הקנדים:

1. לא להשתמש בכלל. “כמו בכל התנהגות בעלת סיכון, הדרך הבטוחה ביותר להפחית את הסכנות היא להימנע מהשימוש בכלל,” נכתב. “הדבר נכון גם לגבי שימוש בקנאביס.”

2. לא לבני נוער. “התחלת שימוש מוקדמת בקנאביס (לפני גיל 16) משוייכת להשפעות בריאותיות וחברתיות מזיקות,” נכתב. “השפעות אלו באות לידי ביטוי בעיקר בקרב אלו שמתחילים שימוש מוקדם ובאופן קבוע.”

3. להיזהר ממיצויים וריכוזים (‘דאב’, ‘וקס’ וכד’) בעלי אחוזי THC גבוהים. “מיצויי קנאביס או מוצרים מרוכזים במיוחד ב–THC עלולים להחריף את הבעיות ארוכות הטווח,” נכתב. יחד עם זאת מובהר כי מוצרים המכילים כמויות גדולות יותר של CBD, הידוע ככזה שמאזן את השפעת ה-THC, הינם בעלי סיכון בריאותי נמוך יותר.

4. לא להשתמש בקנאביס סינטטי (המכונה בישראל ‘נייס גאי’). “בדיקות עדכניות של קנבינואידים סינטטיים מציגות סכנות בריאותיות חמורות בהרבה כולל מקרי מוות,” נכתב. “יש להימנע לגמרי משימוש בחומרים אלה.”

5. לא לעשן באופן קבוע. “עישון קנאביס פוגע במערכת הנשימה ואידוי קנאביס הוא עדיף אך גם הוא אינו נטול מסיכונים,” נכתב. מוצרי מזון המכילים קנאביס הם עדיפים על פי מסמך ההנחיות אך במקרה זה יש להיזהר מאחר והשפעת החומר בבליעה מתחילה בעיכוב משמעותי ו”עלולה לגרום להשפעות פסיכואקטיביות אינטנסיביות וחזקות מהרצוי”.

6. לא להחזיק בריאות. בניגוד למקובל לחשוב החזקת עשן הקנאביס בריאות לא מגבירה את ההשפעה אך כן מגבירה את כמויות החומרים הרעילים הנספגים בריאות.

7. להגביל את תכיפות השימוש. “שימוש קבוע או מוגבר (יומיומי) בקנאביס מקושר לסיכונים בריאותיים וחברתיים,” נכתב. “על צרכנים להיות ערים לכך ולהקפיד לשמור את השימוש שלהם, של חבריהם ושל קרוביהם בקנאביס, כשימוש מזדמן ולא קבוע (יום בשבוע, בסופי שבוע וכד’).”

8. לא לנהוג או להפעיל מכונות כבדות תחת השפעה. “נהיגה והפעלת מיכון תחת השפעת קנאביס מגבירות את הסכנה להיות מעורבים בתאונה,” נכתב. “צרכנים מתבקשים להמתין לפחות 6 שעות לאחר השימוש לפני נהיגה או הפעלת מכונות. יש להימנע לחלוטין משימוש מעורב בקנאביס ואלכוהול יחד לפני נהיגה”.

9. לא להשתמש במידה ויש היסטוריה משפחתית של פסיכוזות, התמכרות או במהלך ההריון. “אנשים בעלי היסטוריה כזו הינם בעלי סיכון רב יותר להשפעות שליליות של קנאביס,” נכתב. למרות שמחקרים לא מצאו פגיעה בעובר בקרב נשים שעישנו קנאביס בהריון, מסביר המסמך כי “בהתבסס על העיקרון של ‘ליתר בטחון’ מומלץ להימנע משימוש כדי למנוע פגיעה בעובר או בילד.”

10. לא לשלב התנהגויות סיכוניות. “שילוב של ההתנהגויות המסוכנות הנ”ל כפי שתוארו עלולות להגביר את הסיכונים הבריאותיים משימוש בקנאביס,” נכתב, כלומר עדיף לא לעשן מיצויי קנאביס חזקים בזמן שאת צעירה מתבגרת בהריון הנמצאת בנהיגה בדרך לעבודה בה את מפעילה מיכון כבד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר