לנשים בלבד: הקנאביסטיות הישראליות מצאו כיוון

בחודשים האחרונים תופסת תאוצה קבוצת פייסבוק סגורה המיועדת לנשים חובבות קנאביס. נושאי השיח בקבוצה נעים בין מאנצ’ים, עישון קנאביס בהיריון, פוסט טראומה, כאבי מחזור, סקס, וויד ואמהות – ובסופ”ש האחרון קיימה הקבוצה מפגש שמח בבריכת שחיה באחד הקיבוצים באיזור השרון. “היה לח,” הן אומרות.

אולי זו העובדה שפרחי הקנאביס מגיעים מנקבת הצמח בעוד הזכר אינו משמש כלל לעישון, אולי זו העובדה שהאווירה התרפויטית והרגועה של הקנאביס מתקשרת לנשיות, לא ברור מה בדיוק – אבל משהו בתרבות הקנאביס העולמית שייך לנשים.

תעשיית הקנאביס האמריקאית למשל, היא בעלת האחוז הגבוה ביותר של נשים בתפקידים בכירים לעומת כל תעשייה אחרת, ובאופן כללי מדווח בשנים האחרונות על יותר ויותר נשים שלוקחות חלק ואף מובילות את תרבות הקנאביס.

גם בישראל ניתן לראות לא מעט נשים בתעשייה, הן במחקר ופיתוח, טיפול ורפואה ואפילו כמה אגרונומיות שמלכלכות ידיים באדמת חממות הקנאביס הרפואי – אך בשוק השחור, שהוא עיקר העיסוק בקנאביס בישראל היום, לנשים קצת יותר קשה לבוא לידי ביטוי.

לפני מספר חודשים הוקמה בפייסבוק קבוצה לנשים בלבד, בנות בעלות חיבת לעלה הירוק ואוריינטציה לוויד (18+), שמבקשת להיות מרחב נשי ירוק מבוסס אנרגיות חיוביות וקיבלה נפח משמעותי למדי תוך שהחברות בה מצרפות חברות חדשות וכך היא גדלה באופן אורגני.

כיום מונה הקבוצה, שמנהלותיה מעדיפות לשמור על שמה חסוי לפחות לעת עתה, כמעט אלף נשים מכל רחבי הארץ ובנות כל הגילאים, החולקות בינן לבין עצמן את אהבתן לצמח – ומבקשות להדגיש שאין פעילות מסחר לא חוקית כלשהי בקבוצה.

סטטוס בקבוצת הפייסבוק
האם הגיע הזמן לצאת מהארון הירוק? – מתוך הקבוצה הסודית לנשים

אמצעי התקשורת הקיימים, הרשתות החברתיות וסגנון השיח בהם, לצד מה שהן מתארות כתחושת פיקוח מוגברת אצל נשים לעומת גברים בכל מה שקשור בצריכת סמים, הולידו חוסר במרחב מזמין, מאפשר ובטוח לדבריהן, כזה בו נשים מכל הסוגים והמינים, אמהות, כולל אפילו כמה מהמגזר הדתי, יכולות לדבר בכיף שלהן על וויד עם עוד נשים שמעשנות באופן יומי יומי.

לצרכים אלו נותנת הקבוצה החדשה מענה חברי, קשוב, נטול שיפוטיות וללא מתח בין מגדרי. כך למשל קיימו בנות הקבוצה רכישה קבוצתית של וופורייזרים לטובת נשים בהיריון – מה שעשוי אולי אף להיחשב בעיניי הציבור הרחב כמעשה בעייתי.

הצעות מגונות מדילרים
רק לנשים: הצעות מגונות מדילרים – מה עושים?

“הרבה יותר קשה לנשים להודות שהן מעשנות בפומבי,” אומרת ד’, בשנות ה-30 לחייה, מייסדת ומנהלת הקבוצה. “מסתכלים עלייך ובוחנים אותך, איך תתפקדי כאמא ‘מסטולה’ וכיוצ”ב. לגברים זה לא קורה, לא מסתכלים עליהם ככה, או הרבה פחות. אז הקבוצה הזאת מאפשרת לנו לעשות את זה בבטחה.”

בסוף השבוע נערך המפגש הגדול הראשון של בנות הקבוצה במציאות שמחוץ לכותלי הפייסבוק הוירטואלים, כשעשרות נשים הגיעו לחגוג בערב משותף בבריכה באזור השרון. הבחירה לצאת מהאינטרנט אל החוץ באה בין השאר גם במטרה להפגין את השימוש בקנאביס כלפי חוץ להסיר את מסך הבושה.

בנות קנאביס ישראל
נשים, קנאביס ויוקללה בדשא על שפת הבריכה, נשמע טוב

“אחד המאפיינים הבולטים של הקבוצה מאז הקמתה היה הרצון להיפגש,” מספרת ד’. “היה לנו מפגש אחד מצומצם בבר בתל אביב לפני חצי שנה ולאחר מחשבה הבנו שלעשות את זה למשל בבית של מישהי מהקבוצה יהיה מיותר לגמרי, כי המטרה היא להנכיח את הצמח במרחב הציבורי, לתת לו לגיטימציה ולא להתחבא.”

“החלטנו לצאת לטבע כדי להתקרב קצת יותר לעצמנו ולצאת מהשגרה והתובענות של היום יום וכך, בסיוע חברות הקבוצה ובתאריך שנבחר בהצבעה, נפגשנו לערב שכלל שחייה לילית, מתנפחים בבריכה, שולחנות אוכל עמוסים בכל טוב פרי ידיהן של החברות, עישון בצוותא ואפילו הרצאה על גידול קנאביס ביתי.”

במפגש נכחו כ-70 נשים, בערך שליש מהן אמהות ומנעד גילאים שנע בין 20 עד 63!. הן הגיעו מירושלים, חיפה, תל אביב ועוד וכולן מסכימות שנוכחות גברית מפריעה לעתים לקצב הדברים והסגנון הנשי.

בנות קנאביס ישראל
בנות הקבוצה הסודית יצאו לחגוג קנאביס בעולם האמיתי

ר’, בת 27 מאשדוד שהשתתפה במפגש, מספרת כי “הקבוצה חשובה בגלל שהיא מרחב נשי. גברים מתקשים להבין את זה אבל ההבדל בין מרחב נשי למרחב משותף הוא תהומי. השיחות אחרות, האנרגיות שונות. הכל יותר הרמוני ורך וכשמעורב קנאביס בעניין אז אדרבא”.

“ביום-יום נשים מרגישות פחות נוח ואפילו מפחדות להצהיר על זה שהן מעשנות קנאביס, בין השאר בגלל שמצופה מהן להיות אמהות, רעיות, נשות קריירה, סטודנטיות אחראיות ועוד ועוד, אבל רוב הבחורות פה מעשנות הרבה יותר מרוב הגברים שאני מכירה,” הוסיפה.

א’, בת 54 מהמרכז שנכחה אף היא במפגש, מתארת “ערב נהדר אפוף אנרגיות טובות וחדווה נשית משוחררת. תודה לכל המארגנות שסיפקו לנו מרחב מושלם לשאיפות”.

ע’, בת 34 מת”א, סיכמה את המפגש ככזה ש”היה באמת מושלם. אוסף מדהים של נשים קסומות. ארגון מופתי. הרגשתי שייכת ולא רציתי שיגמר, ככה נראית מהפכה”.

ראו עוד:
8 סיבות לכך שיותר נשים מעשנות גראס
ישראליות מסבירות למה הן אוהבות קנאביס
7 שימושים היסטוריים של קנאביס על ידי נשים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר