הסמכת רופאת הקנאביס הוארכה זמנית, מה עם הרופאים האחרים?

במהלך החודש הקרוב יקבע מנכ"ל משרד הבריאות את גורל המשך פועלה של ד"ר לביה תמיר בתחום הקנאביס. המטופלים מתכוונים להפגין בשישי מול בית שר הבריאות למרות הארכת הסמכתה בחודש נוסף. לנדשפט לא מסביר מדוע נטפל דווקא אליה

בתשובה לעתירה שהגישה רופאת הקנאביס ד”ר לביה תמיר נגד משרד הבריאות ומנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, משרד הבריאות דורש הבוקר (ב’) מבית המשפט לדחות את העתירה מכיוון שהאריכו בחודש נוסף את תוקף הסמכתה.

עוד בטרם הגישו לבית המשפט את תשובתם, הודיעו הבוקר המשרד והיק”ר לד”ר תמיר כי ההסמכה שלה לניפוק רשיונות ומרשמי קנאביס תוארך בחודש נוסף, לצורך בירור הפרטים, ועד להחלטה סופית שיקבל מנכ”ל המשרד פרופ’ נחמן אש.

לדברי משרד הבריאות ד”ר תמיר קיבלה את ההודעה אך סירבה לוותר על העתירה, ולכן הם דורשים לחייבה בהוצאות ההליך המשפטי.

במהלך החודש הנוסף תוכל ד”ר תמיר לנפק רשיונות ומרשמי קנאביס למטופלים קיימים שלה בלבד, ולא למטופלים חדשים, וגם זאת לדברי המשרד “באופן חריג וזמני בלבד ורק לאור הנסיבות החריגות ולאור החשש לפגיעה במטופלים”.

בתשובה שהוגשה הבוקר לבית המשפט על ידי עו”ד נדב ביננבאום מפרקליטות מחוז ירושלים טוען משרד הבריאות כי למעשה התייתר הצורך בעתירה מכיוון שהרופאה לכאורה קיבלה את מבוקשה.

“מאחר והחלטה צפויה להתקבל על ידי מנכ”ל משרד הבריאות, ומאחר ולא יגרם נזק נוסף כתוצאה מההמתנה עד קבלת ההחלטה, הסעד המבוקש (הקפאת המצב הקיים) למעשה התקבל, והעתירה דנן התייתרה,” טענו.

יחד עם זאת, משרד הבריאות לא הסביר בתשובתו לעתירה מדוע דווקא ההסמכה של ד”ר תמיר הופסקה, בעוד שעשרות רופאים אחרים בתחום זה גובים גם הם את התשלום באופן פרטי ולא קיבלו הוראה לעצור את פעילותם.

ד"ר לביה תמיר
“אפליה ואכיפה בררנית כלפי הרופאה” – ד”ר לביה תמיר

כזכור, הסיבה לעצירת הפעילות של ד”ר תמיר – שכיום היא כנראה רופאת הקנאביס המובילה בישראל – היתה העובדה שהיא ניפקה רשיונות ומרשמים במסגרת פרטית ולא ציבורית כפי שקבעה ועדת הבריאות בשנת 2019.

לטענת ד”ר תמיר מדובר באפליה ואכיפה בררנית של מנהל היק”ר לנדשפט כלפיה, וזאת למרות שהסיבה לגביית התשלום באופן פרטי ולא ציבורי נבעה מכך שקופות החולים מסרבות לאפשר לה ולשאר רופאי הקנאביס לגבות את התשלום דרכן.

יתרה מכך, לדבריה, דווקא היא זו שגובה סכום נמוך של 285 ש”ח לרישיון כפי שקבעה ועדת הבריאות בשנת 2019, בניגוד לרופאים אחרים שגובים אף עד פי 5 יותר וכאמור – לא קיבלו כל התראה בגין פועלם זה.

בענף יש שמעריכים שלנדשפט מנסה לצמצם את הפעילות של מי שמנפקת רשיונות קנאביס רפואי בעבור סכום כסף נמוך, וכך גם בקצב מוגבר, מתוך מטרה לעצור את העלייה החדה במספר המטופלים, שחצה לאחרונה את ה-100,000.

המטופלים, שתכננו הפגנה מול ביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ ביום שישי הקרוב, מסרו למגזין קנאביס כי למרות הארכת ההסמכה של הרופאה בחודש נוסף אין בכוונתם לוותר והם מתכוננים להגיע להפגנה כרגיל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר