משה"ב ממשיך להסתיר את הסדר ניגוד העניינים של לנדשפט

בניגוד לחוק עומד בינתיים משרד הבריאות על סירובו לחשוף את הסדר ניגוד העניינים של מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט הקשור בקשרים עסקיים עם גורמים בשוק הקנאביס עליו הוא ממונה כרגולטור. פסק דין שניתן הבוקר מחייב את משרד הבריאות לתת תשובה כלשהי עד 13.1 ואם לא ייחשף ההסדר תוגש עתירה נוספת.

אחרי שרק המליצה על כך לפני כשבועיים, פוסקת הבוקר (ד') שופטת ביהמ"ש המחוזי בירושלים ענת זינגר כי על משרד הבריאות להשיב לעתירה הדורשת לחשוף את הסכם ניגוד העניינים של מנהל היק"ר יובל לנדשפט עד 13.1.2020.

החלטה זו של השופטת מגיעה לאחר שמשרד הבריאות סירב, בניגוד לחוק, להשיב לשתי בקשות חופש מידע שהוגשו ע"י עמותת "הצלחה" בראשות עו"ד אלעד מן וע"י מגזין קנאביס. בתגובה הגיש עו"ד מן עתירה בדרישה לחייב את המשרד לחשוף זאת.

הבקשות לחשיפת הסדר ניגוד העניינים של לנדשפט הוגשו בין השאר בעקבות חשיפות בדבר קשרים עסקיים של לנדשפט עם חברות פרטיות וציבוריות בתחום הקנאביס עליו הוא אמון מתוקף תפקידו כרגולטור בהנהלת היחידה לקנאביס רפואי.

אמנם על פי החוק על המשרד להשיב בתוך 30 יום, אך עד עתה, בחלוף חודשים ארוכים, טרם מסר המשרד את הפירוט הנדרש. השבוע (ב'), בהנחיית השופטת זינגר, השיבה לראשונה עו"ד שלומית בלנק, הממונה על תחום המידע במשרד הבריאות, לפנייה.

אך גם בתשובה זו לבית המשפט ממשיכים עו"ד בלנק ומשרד הבריאות לעמוד בינתיים על סירובם לחשוף את הסכם ניגוד העניינים של לנדשפט. "הנושא נמצא בבדיקה של הגורמים המקצועיים ונדרשת ארכה של שבועיים להמצאת מענה בעניין זה," נכתב.

בתשובה לתגובה זו של המשרד פסקה כאמור הבוקר (ד') השופטת זינגר כי המשרד יענה לבקשה בתוך כשבועיים. "בהמשך להחלטה מתקבלת העתירה במובן זה שניתן פסק דין המורה למשרד הבריאות להשלים תשובתו לפניה," קבעה.

עם זאת מאחר והעתירה נגעה לאי-מענה מצד המשרד, פסיקת השופטת קובעת רק כי על המשרד להשיב לפנייה, ואינה מחייבת עדיין את המשרד לחשוף את הסדר ניגוד העניינים ממש. במידה והמשרד יעמוד על סירובו תוגש עתירה נוספת לחשיפתו.

גם לסעיף נוסף בעתירה ובו דרישה לחשוף את העתקי כל דו”חות הבדיקה שביצע היק”ר לחברות הקנאביס לאורך השנים, פירוט בדיקות הדגימות של המוצרים ששווקו למטופלים וכיוצ"ב – משרד הבריאות מתנגד.

לטענת המשרד אין בידיו תיעוד לאותן בדיקות מאחר ו"תיעוד הבדיקות שנערכות לחוות הגידול מצוי בידי גופי ההתעדה ואצל הנבדקים ואין בידי משרד הבריאות תיעוד של בדיקות אלה". כמו כן לדברי המשרד "מסירת פירוט זה כרוכה בהקצאת משאבים בלתי סבירה ועל כן פנייתך נדחית".

כזכור, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס, לצד ניגוד עניינים של לנדשפט עם חברת “קרייזר” בו משרד הבריאות כבר הודה, יש ללנדשפט ניגודי עניינים נוספים לכאורה גם עם רשת בתי המרקחת “סופר-פארם”, עם חברת “ביונד טיים” שהתמזגה לאחרונה עם חברת הקנאביס “שיח” ואולי אף עוד.

טענות על ניגוד עניינים מצד מנהל היק”ר ראו אור בשנים האחרונות מלבד בחשיפות של מגזין קנאביס גם בתחקיר מקיף של העיתונאי אמיר שואן בתכנית “הצינור” בערוץ 13. ממצאי חלק מחשיפות אלו אף צורפו לעתירה שהגיש עו”ד מן נגד משרד הבריאות.

בעקבות ניגודי עניינים אלו אף הוגשה לאחרונה פנייה רשמית לרה”מ ושר הבריאות בנימין נתניהו על ידי התנועה לאיכות השלטון, זאת על מנת להתריע מפני פעילותו של לנדשפט בענף הקנאביס אותו הוא מנהל ביד רמה כשבמקביל הוא מחזיק לכאורה באינטרסים עסקיים באותו ענף.

מאחר והצהרת ניגוד עניינים היא מסמך שנחתם עם כניסתו של פקיד לעבודה במשרד ממשלתי, כלומר לנדשפט הגיש אותה עוד בשנת 2013, לא ברור מדוע המשרד מסרב לחשוף אותה ולמה הוא מנסה לדחות שוב ושוב את חשיפתה כפי שקובע החוק.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט