מוקד הקנאביס של משרד הבריאות קרס – מנהל היק”ר חוגג

מזה כשבוע ש-34 אלף מטופלי קנאביס רפואי לא מקבלים שירות מהמוקד היחידי שעוסק בתחום זה במשרד הבריאות: אין קבלת רישיונות חדשים, לא ניתן לעדכן רישיונות פגי תוקף ואין ממי לבקש עזרה או לבדוק פרטים כלשהם. כל זאת בזמן כשהגורם האחראי חוגג בכנס קנאביס ממשלתי בתל אביב.

מוקד היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר) כבר ספג ביקורות רבות בגלל זמני המתנה חריגים עמם נאלצים להתמודד מטופלי הקנאביס – לעתים עד 4 שעות המתנה ויותר על קו הטלפון.

אך השבוע מגיע שיא שלילי חדש: המוקד, המספק שירות ל-34 אלף מטופלים ועשרות אלפי חולים המתעניינים בטיפול, אינו פעיל כלל מזה כשבוע.

נציגות יק"ר
עשרות אלפי חולים ללא מענה ונציגות היחידה לקנאביס רפואי מבלות בכנס (צילום: שליח מגזין קנאביס לכנס)

מפניות שהגיעו למגזין ופרסומים בפורומים נראה שמאז סוף השבוע שעבר לא ניתן להשיג את נציגי השירות במוקד במקרה הטוב, ובמקרה הרע במרבית הפעמים השיחה פשוט מתנתקת מיידית ברגע החיוג.

משמעות הדבר היא שגם מטופלי קנאביס רפואי המבקשים עזרה או חידוש רישיון, גם בני משפחה הזקוקים למשל לעזרה בבעיות בטיפול בילדים אוטיסטים וגם חולים המעוניינים בקבלת רישיון קנאביס ועוד – כולם נשארים ללא פתרון.

יש המעריכים שמדובר בקריסת מערכות הנובעת מאלפי שיחות שמתקבלות במוקד בעקבות המעבר לחלוקת תפרחות גרוסות בבתי מרקחת, אך במשרד לא מספקים כל הסבר.

פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות המעורב לכאורה בפרשת מעטפות הכסף של ליצמן ומי שהכריז לאחרונה שעישון ג’וינט עם חברים מסכן בהידבקות בחיידק סלמונלה, הבטיח אמנם בעבר כי המוקד יתוגבר בעובדים נוספים – אך הבטחה זו לא יושמה.

גם יובל לנדשפט, מנהל היק”ר, מסרב להסביר מדוע קרס המוקד. לנדשפט חוגג בימים אלו בכנס הקנאביס הממשלתי ‘קנאען‘ שנערך בתל אביב וככל הנראה עסוק מכדי לטפל בנושא זה כרגע.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי “אכן קיימת המתנה ממושכת. במוקד היק”ר יש 10 נציגות טלפוניות. מדי יום מתקבלות ביק”ר כ 1000 פניות . לאחר חודשי מרץ אפריל – שבהם חסרו ימי עבודה רבים (חגי פסח, יום העצמאות ) אכן נוצר עומס חריג וננקטות פעולות להפגתו. משרד הבריאות פעל להגדלת מספר הנציגים המטפלים בבקשות על מנת להאיץ את משך הטיפול בבקשות, דבר שיוריד גם עומס מהמוקד בשל העובדה שהמבקשים יקבלו תשובות מהר יותר. המוקד מוצף בפניות שחלקן לא תמיד רלבנטיות והן שמעמיסות על המוקד. נדגיש כי בעתיד הקרוב בעת השקת הרפורמה הלאומית בקנאביס רפואי אנו צופים כי תפחת באופן ניכר כמות הפונים ולא יהיו כלל עיכובים היות והחולים יוכלו לסור אל אחד מהרופאים ולקבל רישיון + ‘מרשמי ניפוק חודשיים’ – מהרופאים.”

מעמותת הקנאביס הרפואי נמסר כי “לעמותת הקנאביס הרפואי מגיעות מזה כשבוע פניות רבות מחולים שרישיונם פג תוקף – ומצויים בלא תרופה – בעוד, כפי שאנו למדים כעת, האחראים על בריאותם של חולים אלו עסוקים באירועים נוצצים, ואפילו לא טורחים לעדכן בקיומה וסיבתה של הבעיה – אדרבא למצוא לה פתרון. יצא המרצע מהשק, ובפעם הבאה שנשמע את אנשי משרד הבריאות מספרים עד כמה טובת החולים בראש מעייניהם – כולנו נזכור איפה הם היו כשחולים נותרו סובלים ללא תרופה בניגוד לעצת רופאיהם המטפלים.”

חדשות