למרות בג"ץ: פארמוקן מקצצת את אספקת הקנאביס למטופלים הותיקים

חברת "פארמוקן" עצרה את האספקה הסדירה למטופלים באסדרה הישנה ומאפשרת להם לקבל רק חלק מהמינון שקבע עבורם הרופא. בכך היא למעשה "מכריחה" אותם לעבור לשלם עד פי 4 ויותר בבתי מרקחת. "עושים מאמץ שהמטופלים לא יפגעו," הסבירו.

למרות הנחיה מפורשת של בג"ץ להותיר את מטופלי הקנאביס הותיקים בתנאי ובמחירי האסדרה הישנה, מודיעה חברת "פארמוקן" למטופליה כי לא יוכלו עוד לקבל קנאביס במתכונת המלאה במינון שקבע להם הרופא, ומחייבת אותם לפנות אל בתי המרקחת או השוק השחור לצורך השלמה, במחיר גבוה עד פי 4 ויותר.

בכך הופכת פארמוקן לחברה השישית מתוך שמונה שעוצרת/מקצצת את אספקת הקנאביס הסדירה למטופלים בעקבות הרפורמה, לאחר שעשו זאת החברות "שיח", "בטר", "IMC", "טבע אדיר" ו"קנדוק". שתי חברות בלבד – "תיקון עולם" ו"שאיפה לחיים" – ממשיכות לספק קנאביס בתנאי האסדרה הישנה.

פארמוקן עוצרת אספקת קנאביס רפואי
ההודעה שנשלחה שלשום (ב') לאלפי מטופלי פארמוקן

בהודעה ששלחה פארמוקן למטופלים שלשום (ב') ציינה החברה כי היא מקצצת באספקה באופן כללי כך שמטופלים יכולים לקבל עד 30 גרם קנאביס לכל היותר, מתוכם רק 10 גרם בתפרחות. "כל מטופל רשאי לקבל עד 30 גרם, כאשר ניתן לתת 10 גרם בפרח ו-20 גרם בסיגריות והשאר השלמה בשמנים," נכתב בהודעה.

מטופלים שנכחו בירושלים אתמול (ג') בשעת החלוקה סיפרו למגזין קנאביס כי במקום התעוררה מהומה ואף אלימות, עד כדי כך שמשטרה הוזמנה למקום. מקורבים לחברה מסבירים כי לא נותרה להם ברירה אלא לקצץ במינונים מאחר וחלק מהמלאי כבר הועבר אל בתי המרקחת.

החברה אמנם מאפשרת למטופלים לשלם רק עבור החלק היחסי שקיבלו בלבד ולא את כל 370 השקלים, זאת בניגוד לחברות אחרות כמו "שיח" שגבו את מלוא התשלום למרות שסיפקו רק חלק מהמינון. עם זאת הבהירה "פארמוקן" למטופלים כי המלאי החסר לא יושלם בהמשך. החברה לא דיווחה על המהלך לבורסה או לבג"ץ.

למעשה כבר בראיון שנתן בשבוע שעבר רמז אולי גיל חובש, מנכ"ל החברה, על הקיצוץ הצפוי. "כיום אנחנו מחזיקים 11-12 זנים, שברור שבשלב מסוים נצטרך לצמצם את זה ל-5-6 אולי פחות". למרות זאת הדגיש כי "אנחנו נמצאים בצמיחה משמעותית". כשנשאל לגבי עמדתו כלפי לגליזציה השיב כי "הלגליזציה לא טובה לנו".

מפארמוקן נמסר בתגובה: "חד משמעית אספקת הקנאביס לא נעצרה. לאור חוסרים זמניים החלוקה תהיה מידתית וזאת על מנת שיהיה מלאי שיספיק לשרת מספר גדול יותר של מטופלים. בהתאם להחלטת בג״ץ, החל מה 15/12 תופסק האספקה של 30 אחוז לבתי המרקחת, אלא אם תינתן הוראה אחרת. פארמוקן עושה כל מאמץ לדאוג לכך שמטופליה לא יפגעו כתוצאה מחוסר הבהירות השוררת בשוק לנוכח החלטת בג״ץ."

כזכור שופטי בג”ץ החליטו ב-6.10 כי יש להאריך את האסדרה הישנה עד סוף חודש מרץ 2020 והדגישו כי עיקר הבעיות הן המחסור והמחירים הגבוהים. למרות החלטה זו ועל אף שידע שזה יוביל לעלייה במחיר הודיע מנהל היק”ר יובל לנדשפט לחברות להמשיך להעביר את האספקה אל בתי המרקחת כרגיל.

בחלוף שלושה שבועות ובעקבות בקשה לביזיון בית המשפט, ביקש משרד הבריאות מהשופטים הבהרה – האם בהחלטתם על הארכת האסדרה הישנה התכוונו גם להקפדה על אותו מחיר נמוך של 370 ש”ח לאורך התקופה, או רק להארכת תוקף הרשיונות של המטופלים.

בסוף השבוע האחרון הבהירו השופטים למה התכוונו והורו לחברות לשווק קנאביס כרגיל בהתאם לאסדרה הישנה – הן מבחינת שיווק ישיר והן מבחינת מחיר נמוך – לפחות החל מיום א' הקרוב (15.12.19) ועד סוף חודש מרץ הבא. השופטים נתנו לחברות ולמשרד הבריאות זמן עד 5.1.20 להציג לשופטים את עמדתם בעניין זה.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט