“למען יראו וייראו”: 3 שנות מאסר לבן 50 שגידל מאות שתילי קנאביס

השופט כמאל סעב גזר עונש קשה במיוחד של שלוש שנות מאסר על בן 50 שגידל מאות שתילי קנאביס במחסן. למרות גישה חדשה של שופטים המקילים בעת האחרונה על עבירות קנאביס גם במקרים של גידול, הסביר השופט כי זה “למען ייראו וייראו”.

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר השבוע שלוש שנות מאסר על גד פרץ, בן 50 מכפר חסידים שגידל מאות שתילי קנאביס במחסן במושב, כפי שדווח בינואר השנה.

עשרות שוטרים ובלשים פשטו אז על משק הסמוך לביתו של פרץ ותפסו בו על פי הדיווח כ-1,000 שתילי קנאביס בלתי חוקיים שצמחו ב-4 אולמות.

למרות שפרץ אינו בעל רקע או עבר פלילי, גזר השבוע (ג’) השופט כמאל סעב עונש קשה במיוחד על פרץ, לאחר כתב אישום על גידול של 170 קילוגרם קנאביס שהוגש נגדו.

השופט כמאל סעב
השופט כמאל סעב: “למען ייראו וייראו”

על פי כתב האישום שכר פרץ מחסן בן שתי קומות מחברת “ביכורי העמק בע”מ” בחודש אוקטובר 2016, מילא אותו בציוד והחל בגידול השתילים, עד שנתפס כאמור כעבור 3 חודשים.

שישה ימים לאחר מעצרו ערכה המשטרה פשיטה על ביתו של פרץ, במהלכה נתפסו 10 גרם קנאביס, ככל הנראה לשימוש אישי.

עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב, שייצגו את פרץ, מסרו כי מרשם מודה במעשיו.

על פי דיווח של הכתב יואב אתיאל באתר ‘פוסטה’, “השופט סעב ציין את חומרת עבירות הסמים ובמיוחד אלה שלא לצריכה עצמית. הוא הזכיר כי לא אחת נקבע שיש להחמיר עם מבצעיהן ולהטיל עליהם עונשים מחמירים ‘למען יראו וייראו’.”

לטענתו של השופט סעב “בית המשפט העליון מחמיר בענישה בעבירות הסמים בכלל ובפרט לאלו הפועלים להפוך את הסמים לזמינים יותר עבור צרכני הסם”.

עוד אמר השופט כי העונש המירבי על ייצור, הכנה או הפקה של סם מסוכן הינו 20 שנות מאסר, בעוד שעל החזקת סם לצריכה עצמית העונש הוא שלוש שנים בלבד וכי “שרשרת הסם מתחילה בגידולו… בלעדי מגדלי הסמים אין קיום למחזיקים, למפיצים, לסוחרים ולמשתמשים בו”.

פרץ טען בבית המשפט כי התכוון לחכות עד אשר תהיה רגולציה בתחום וניתן יהיה לגדל קנאביס באופן חוקי, אך השופט לא האמין לו.

למרות שהשופט עצמו אמר כי לא נגרם נזק לציבור כיוון ש”הסם נתפס במלואו” ולמרות שהפרקליטות ביטלה את האישום על סחר בסמים, נגזרו עליו בנוסף לעונש הקשה גם שנה נוספת מאסר על תנאי וקנס של 20 אלף שקלים.

חדשות