“למען חופש הביטוי”: תומכי קנאביס מתנתקים מחברת ‘פלאפון’

בעקבות הצנזורה הבוטה וחסימת אתר ‘מגזין קנאביס’ מרשתות האינטרנט של חברת ‘פלאפון’, הודיעו רבים מתומכי הקנאביס וחופש הביטוי על כוונתם להתנתק משירותי החברה. חיתמו גם אתם על העצומה.

סיפור חסימת ‘מגזין קנאביס’ מרשתות ה-WiFi של ‘אגד’ ו’קווים’ על ידי חברת ‘פלאפון’, שפורסם אתמול גם במוסף השבת של ‘הארץ’, הוביל רבים מתומכי הקנאביס וקוראי המגזין להודיע כי בכוונתן להתנתק משירותי החברה.

בעקבות פרסום הפרשה פנו עשרות גולשים לדף הפייסבוק של ‘פלאפון’ במחאה על ההחלטה השרירותית לחסום את הגישה לאתר. “לחברת פלאפון שלום, צפו להמון ניתוקים היום עקב התנגדותכם לאתר קנאביס,” כתב אחד הגולשים. “אתם חוצפנים ברמות! למה אתם חוסמים את האתר קנאביס כאשר יש אתרים שהרבה יותר מזיקים ממנו ואינם חסומים?” כתב אחר. “אם אתם לא פותחים גישה לאתר ‘קנאביס’ וממשיכים להפר את הנייטרליות של האינטרנט, צפו לחרם צרכני,” כתב גולש נוסף.

תלונה פלאפון

תגובות נוספות בדף מחאו כנגד ההחלטה: “כלקוח שלכם מזה 5 שנים ושל חברת אגד כל חיי אני דורש שתסירו לאלתר את החסימה שלכם מאתר ‘קנאביס’,” כתב אחד. “רק עברתי אליכם לפני חודשיים וכבר אני מגלה שאתם מצנזרים אתרים,” נכתב עוד. “מה שאתם עושים מתאים למשטרים חשוכים, אני לא בטוח מה האג’נדה שעומדת מאחורי ההחלטה של החסימה, אם מישהו שילם לכם כסף על העניין או שאתם סתם סאחים, אבל אני יודע שאם חברה עושה דבר כזה, היא מוחרמת אצלי ואני אפיץ את הסיפור כדי שאחרים ידעו לא להיות לקוחות בחברה.”

גם התגובות לכתבה באתר ובדף הפייסבוק של המגזין היו ברוח דומה: “אני לקוח שלהם בעשור האחרון. נותן את המילה שלי שאני מתנתק מהם עד לסוף השבוע הקרוב,” כתב אחד הגולשים. “לא אתן את כספי לחברה עם מדיניות פאשיסטית וכפייתית. פרסמו את תגובתי. ואני אדאג לצלם את המסך ולהעביר להם את הדברים ביחד עם טופס הניוד כמחאה צודקת. אותי ואת בני משפחתי הם הפסידו.” גולש אחר כתב: “14 שנה בסלקום עד שהם עשו טעות גדולה , עכשיו פלאפון עושים טעות יותר גדולה , תפסתם את הצד הלא נכון פלאפון. נאחל לכם שלא תזכו אפילו לשיחת טלפון אחת כשנעצור אתכם בעולם המתוקן. גם ככה רציתי לעזוב אתכם עכשיו זה נהיה הרבה יותר קל. חצופים!”

מלבד עשרות התגובות על דף הפייסבוק של החברה, נפתח אף עמוד אירוע ייעודי שכותרתו “חרם צרכני על חברת פלאפון – מתנתקות\ים מפלאפון עקב צנזורה במרחב הוירטואלי.”

נוי קדם, דוברת פלאפון
נוי קדם, דוברת פלאפון

כזכור, בתשובה לפנייתנו לחברת ‘פלאפון’ בנושא זה, אמרה דוברת החברה, נוי קדם, כי “מבדיקה שערכתי פלאפון אכן מספקת לחברות ‘אגד’ ו’קווים’ שרותי גלישה סלולריים באוטובוסים. שתי החברות הזמינו שירות סינון אתרים שחברתנו מחויבת להציע על פי חוק”. קדם לא פירטה מדוע נחסם המגזין עצמו ועל סמך אילו קריטריונים הוחלט לעשות זאת.

יש לציין שאין בישראל חוק הקובע כי יש לחסום אתרים באינטרנט, למעט “אתרי אינטרנט שעיקר תוכנם אלימות, הימורים או חומר תועבה כמשמעותו בחוק”. מיותר לציין שמגזין קנאביס אינו עונה על אף אחד מהקריטריונים הנ”ל, אך למרות זאת החליטה חברת ‘פלאפון’ על חסימת הגישה.

במהלך הימים הקרובים יישלח מכתב מעו”ד לחברות בדרישה להסיר את האתר מרשימת האתרים החסומים. באם לא יוסר, יינקטו צעדים משפטיים בכדי להילחם בתופעה.

רוצים לעזור לקדם את חופש הביטוי ולהביע מחאה כנגד הצנזורה?

  1. התנתקו מחברת ‘פלאפון’ והסבירו כי אתם עושים זאת בגלל הצנזורה שהטילה החברה על האינטרנט החופשי.
  2. פנו לחברה באופן עצמאי, בדף הפייסבוק, באתר החברה, או באתר ‘תלונות‘.
  3. מלאו את הפרטים בטופס שלפניכם והודעה אוטומטית תישלח לנציגי חברת ‘פלאפון’, למשרד התקשורת ולארגון אמון הציבור:


[emailpetition id=”7″]

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט