מגלגל...
x

למה קנאביס מייצר קנבינואידים?

בזכות הקנבינואידים בני האדם הפיצו את הקנאביס כמעט לכל פינה על פני כדור הארץ, אבל לא זו כנראה היתה הסיבה האבולוציונית המקורית לייצורם. מה כן?

בני האדם מטפחים את צמח הקנאביס בעיקר בשל הקנבינואידים שלו, אותן מולקולות שומניות שנמצאות בטריכומות של הפרחים. לחלק מאותם קנבינואידים, כמו למשל ה-THC, יש השפעה פסיכו-אקטיבית, וזה מה שהופך אותם לאטרקטיביים עבורנו. אבל למה הם נמצאים שם מלכתחילה,  ואיך הם משרתים את הצמח עצמו? 

מה שממסטל אותנו יכול להרוג חרקים

כמו כל אורגניזם אחר בפלנטה גם צמח הקנאביס התפתח דרך תהליך ארוך של ברירה טבעית. מאחר שצמח הקנאביס שאנחנו מכירים היום הוא תולדה של מיליוני שנות אבולוציה, וייצור קנבינואידים הוא תהליך מטבולי שדורש מהצמח להקצות משאבי אנרגיה, סביר שהקנבינואידים שהצמח מייצר מועילים ואפילו חיוניים עבורו. למעשה, חוקרים משערים שהקנבינואידים עונים על יותר מצורך אחד (מה שמסביר את הגיוון הרב שבהם).

המעגל הראשון שמייצר ערך לצמח מחזיר אותנו ל-THC, או במילים אחרות, למה צמח צריך להכיל מולקולה ממסטלת? התשובה היא שמבחינת הצמח, THC לא אמור להיות ממסטל אלא לשמש כרעל שדוחה ואפילו הורג חרקים. צריך לזכור שמסת הגוף שלנו גדולה פי כמה מיליונים ממסת הגוף של כנימה מצויה או חרקים מכרסמי עלים אחרים. כלומר, במינון אליו נחשפים חרקים, THC עשוי להיות קטלני. 

טריכומות בקנאביס
טריכומות בפרח קנאביס – מכילות את הקנאבינואידים והרכיבים הפעילים

בנקודה הזו בטח כל מי שאי פעם גידל עציץ קנאביס יכול להעיד שקנאביס כן חשוף למזיקים וה-THC בו כנראה לא ממש מסייע, וזו אכן טענה נכונה. אבל הסיבה היא כנראה שהאבולוציה היא בהרבה פעמים מן סוג של טנגו, ויש חרקים שלמדו להסתגל ולעקוף את מנגנון ההגנה הזה. ועדיין, באופן יחסי, יש לקנאביס מספר מועט של אויבים טבעיים.

מערכת החיסון של הצמח

לצמחים אין מערכת חיסונית במובן המוכר לנו מעולם החי, אך עובדה זו לא מבטלת את הצורך שלהם להתמודד עם זיהומים בקטריולוגיים. אחת ההשערות בקרב חוקרים, כולל פרופ’ רפאל משולם שזיהה כידוע את ה-THC, היא שהקנבינואידים מהווים עבור צמח הקנאביס מן תחליף למערכת חיסונית. ההשערה הזו עלתה דווקא אחרי שהתגלה של-THC ולקנבינואידים נוספים יש תכונות אנטי-בקטריאליות. אם החומר הזה הורג בקטריות בתנאי מעבדה, למה שהוא לא יעשה את זה באופן טבעי בצמח ובכך יספק לו גם מערכת הגנה היקפית נגד זיהומים?

הנחה נוספת היא ש-THC מספק לקנאביס הגנה בפני קרינה אולטרה סגולה. הנחה זו מסייעת להסביר את העובדה שצמח הקנאביס מצליח לגדול באזורים עתירי שמש.

תפקיד מפתח בהצלחה האבולוציונית של הצמח

אחרי שסקרנו כיצד קנבינואידים בכלל ו-THC בפרט מסייעים לצמח הקנאביס באופן ישיר ומספקים לו סוג של מערכת הגנה רב-שכבתית, אפשר להזכיר גם שהקנבינואידים (ובעיקר ה-THC) עושים לצמח הקנאביס שירות עצום נוסף. כדי להבין את התפקיד הנוסף הזה צריך לחזור אל המניע האבולוציוני העיקרי שפועל על כל אורגניזם בעולם – השאיפה לשכפל את עצמו, להתפשט ולשגשג. 

הקנאביס בוית על ידי האדם כבר לפני אלפי שנים. אנחנו לא יודעים מאיזו סיבה הוא בוית מלכתחילה (כזכור, סיבים של צמחים ממשפחת הקנאביס משמשים לייצור טקסטיל וחבלים), אך בשלב די מוקדם המטרה העיקרית של מי שגידל קנאביס היתה הפקת השרף הפסיכו-אקטיבי שלו (שהיום אנחנו יכולים לקרוא למרכיב הפעיל בו THC). 

בגלל נוכחות ה-THC הצמח הזה נפוץ היום בכל יבשת בעולם מלבד אנטרקטיקה. או בתמצית: בזכות ה-THC בני האדם הפיצו את הצמח שבמקור צמח הבר שלו היה נפוץ במורדות נידחים של הרי ההימלאיה, והפכו אותו להצלחה אבולוציונית מסחררת שצומחת כמעט בכל פינה בעולם.  

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר