רוקחים יוכלו לשנות מרשמי קנאביס של רופאים: “למה צריך אותנו?”

על מנת להתמודד עם המחסור החמור בקנאביס בבתי מרקחת החליט משרד הבריאות לאפשר לרוקחים למכור מוצרי קנאביס במינון שונה מזה שנקבע ע"י הרופאים. אלו מצידם כועסים על ההחלטה: "למה צריך אותנו?" הם תוהים.

משרד הבריאות קיבל את דרישת הרוקחים, ויאפשר להם לנפק בבתי המרקחת מוצרי קנאביס במינון שונה מזה שקבע הרופא.

על פי ההחלטה הרוקחים יוכלו למכור מוצרי קנאביס במינון בהפרש של דרגה אחת, כלומר, למשל, מוצרים מקטגוריית T15/C3 במקום מקטגוריית T20/C4.

בנוסף, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס, הרוקחים יוכלו לנפק מוצר קנאביס מסוג “סאטיבה” גם אם הרופא רשם למטופל קנאביס מסוג “אינדיקה”, ולהפך.

עוד יוכלו הרוקחים לנפק מוצר מסוג “שמן קנאביס” למטופל המחזיק במרשם ל”תפרחות קנאביס”, כך על פי ההחלטה החדשה.

החלטת משרד הבריאות באה כאמור על מנת להתמודד עם המחסור החמור בענף, שהוביל לכך שמטופלים רבים לא מקבלים טיפול כלל מזה מספר חודשים.

מבחינת בתי המרקחת והרוקחים מדובר כמובן בהצלחה, שתאפשר להם לתת שירות למטופלים וגם להנות מרווחים שכעת נמנעים מהם בגלל מחסור באספקה.

“אם אין לבית המרקחת תפרחות, הרוקח יוכל לפחות לנפק מוצר אחר ולא לשלוח את המטופל לביתו ללא טיפול כלל,” אומר דוד פפו, יו”ר התאחדות הרוקחים.

מנגד יש גם מי שפחות מרוצה: “מדובר בשערוריה,” קובע ד”ר איליה רזניק, רופא מומחה בפסיכיאטריה המוסמך לניפוק מרשמי קנאביס רפואי.

לדבריו “למה צריך אותנו, הרופאים, אם רוקחים יכולים לנפק מה שהם רוצים? אין לזה אח ורע ברפואה. מנטרלים אותנו, מדובר במהלך בלתי מקצועי בעליל ומנוגד לכל פרקטיקה מוכרת”.

גם מנכ”לית עמותת הקנאביס הרפואי דנה בר-און טוענת כי מדובר בהחלטה רעה. “המחשבה שלמען שימור הרווחים בבתי המרקחת נשבר כל קוד אתי רפואי בסיסי, מזעזעת,” היא אומרת.

“האם היה עולה על דעתו של מישהו לאפשר לרוקח לתת לחולה מרשם ל-50 מ”ג אינסולין במזרק היכן שכתוב 100 מ”ג – מבלי אישור הרופא? האם הדעת הייתה סובלת שטכנאי יחליט על הקטנת מינון הכימותרפיה של חולה סרטן סתם כי אין לו מספיק במלאי?” הוסיפה.

כך או כך, למרות ההחלטה שאמורה להקל על מטופלים, בפועל מדווחים גם היום בתי המרקחת כי מלאי התפרחות שלהם כמעט ואיננו קיים, כך שגם ההנחיות החדשות לא מועילות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר