למה פייסבוק חוסמת קבוצות מטופלי קנאביס?

כמה מקבוצות המטופלים הפופולריות ביותר בפייסבוק, המונות יחדיו כמה עשרות אלפים, הוגבלו באופן כזה או אחר ומנהליהן נחסמו ל-30 יום. חלקם טוענים שמדובר ב"נקמה" של חברות בענף שנפגעו מביקורות מוצרים שפורסמו בקבוצות בעוד אחרים טוענים שמדובר בטעות מובנית באלגוריתם של פייסבוק

בשבועיים האחרונים פייסבוק חסמה או הגבילה קבוצות של מטופלי קנאביס בעלות כוח על השוק באופן מפתיע וללא התראה מוקדמת. מנהלי הקבוצות חושדים שמדובר במתקפה מכוונת של חברות הקנאביס שלא מחבבות את צמיחתן. 

אותן הקבוצות נותנות המלצות או דיס-המלצות על זנים, כשנושא המחיר למשל מהווה פקטור ועלול לפסול מבחינתן המלצה אם הזן יקר מדי בעיניי המטופלים. כזכור, במסגרת “מחאת ה-300” החליטו מנהלי הקבוצות לא לפרסם זנים שעולים מעל 300 ש”ח כך שחברות שמוכרות זנים מעל 300 ש״ח, נפגעות מאותן הקבוצות שכן הזנים שלהן לא מוזכרים בהן. 

אדם, מבעלי אחת הקבוצות, שנותן ביקורות על הזנים השונים, נחסם ל-30 יום ולא יכול להעלות ביקורות לדף. ״אין סיבה לחסימה״, אומר אדם. ״יש פה אינטרסים מצד החברות. יש מצב שיש חברה שנפגעת מזה שאני לא מדבר עליה ושלחו אנשים לדווח עליי ועל הקבוצה שלי. אין סיבה אחרת. בקבוצה אנחנו רק פותחים שקיות ולא נוקבים במחירים אפילו״. 

נזכיר כי על פי תקנון המדיניות של פייסבוק, חל איסור על קידום ומכירת קנאביס גם אם זה לצורך רפואי, וגם חל איסור על קבלת תשלום עבור פרסומים בפייסבוק – דבר שכזכור הוביל בעבר לסגירת הדף הפופולרי “סטטוסים מצייצים”. במקרה של הקנאביס הדבר גם עלול להוות הטעיה כלפי מטופלים שמאמינים שהביקורות בקבוצות הן אותנטיות ולא ממומנות.

גורמים המקורבים לפייסבוק אמרו למגזין קנאביס כי ייתכן ואלו חלק מהסיבות לחסימות, אך מנהלי הקבוצות טוענים כי לא מדובר בקידום מוצר אלא בשירות למטופלי הקנאביס שנעשה בהתנדבות וללא תשלום. 

“אין לי שום אינטרס עם חברות הקנאביס, אני לא עושה להם יח״צ ולא ולא לוקח מהן כסף,” אומר אדם, ״לא קיבלתי שקל משום חברה. אני בטוח שיש פה משהו מכוון וזה לא מפייסבוק. אני מכיר את את האלגוריתם. מידרו אותנו בצורה קשה. אין גם עם מי לדבר בפייסבוק שיעזור לי״. 

יניב אליה, בעלים של קבוצת ׳ביקורות זנים קנאסביס׳, מספר כי נחסם ל-30 יום בעקבות דיווחים של אנשים או חברות שלא אוהבים את הפעילות בקבוצה. ״אנשים או חברות דיווחו עלינו לפייסבוק כי הם לא אוהבים את זה שאנחנו כאן בשביל המטופלים. אנחנו לא מדברים על זנים מעל 300 ש”ח ומדברים רק על זנים שהם באמת טיפוליים ולא זנים שמיוחצנים, ואנחנו כמו עצם בגרון של החברות״. 

״דיווחו לפייסבוק שאנחנו עוברים על נהלי פייסבוק, שאנחנו כביכול סוחרים בסמים ומתבצעות מכירות בקבוצה וזה כמובן לא נכון״, טוען אליה. ״יש בקבוצה רק ביקורות זנים וחוות דעת. המטופלים צריכים אותי. אני לא נמצא שם בקבוצה, כבר לא יכולים לראות אותי כי אני חסום ל-30 יום. מישהו יושב עליי ברמה כזאת שהם רוצים לסגור את הקבוצה לגמרי״. 

גם אליה טוען כי מעולם לא הרוויח כסף על פוסטים בקבוצה. ״אני שנתיים נותן ביקורות על זנים וכל פעם אומרים לי שאני עובד אצל חברה אחרת. יש פה נטו חסד ואין פה עניין כלכלי בכלל. שום פוסט לא ממומן״. 

אליה לא מתכוון לוותר וכבר פתח פלטפורמה חדשה בטלגרם כדי לחדש את הפעילות מול מטופלי הקנאביס. ״אני מתכוון לעבוד בפלטפורמה אחרת כמו טלגרם. רציתי לארגן הפגנה אבל אין לי יכולת לארגן את כולם כי אני חסום. כל האהבה שהם נותנים לי זה ממש מרפא לי את הפוסט טראומה, זה טיפולי בשבילי. אני מחובר שם לאנשים. אני 24/7 סביב המטופלים. זה רק חסד. בלי הקבוצה אני הולך לאיבוד״. 

איתמר, אחד ממנהלי קבוצת ׳קנאביס רפואי ביקורות המלצות ועוד׳, המונה כ-9 אלף חברים, נחסם גם הוא ל-30 יום וטוען כי מדובר בטעות של האלגוריתם.

״אם מישהו מעלה שקית שהוא קנה והוא רושם את המחיר, מבחינת האלגוריתם של פייסבוק, הוא סורק את זה וטוען שזו מכירה של סמים ואז חוסמים את הפוסט ומי שהעלה את הפוסט מקבל אזהרה וגם המנהל שאישר את הפוסט מקבל חסימה עד שבסוף מגיעים למצב שנחסמנו לגמרי״, מסביר איתמר. ״בפייסבוק יש הרבה תוכן של סמים, ואפילו טלגראס גלש לתוך הפייסבוק ויש קבוצות שממש סוחרות. תמוה שדווקא אנשים עם רישיון אמורים להתחבא כדי להחליף חוויות או המלצות בינם לבין עצמם״. 

גם איתמר טוען כי מטרת הקבוצה היא לא כלכלית, אלא עזרה למטופלים בלבד. ״אנחנו מעולם לא קיבלנו כסף לפוסטים. מבחינת חופש הפעולה, לצורך העניין, צרכן או מטופל, גם אם הוא קונה עכשיו תרופה, זכותו להעלות את הביקורת על התרופה. יש פה הרבה מגבלות שהן לא נכונות כי פייסבוק לא מאפשר סחר או מכירה של קנאביס רפואי וסמים ותרופות מרשם אבל זה שמטופל קנה שקית ורושם את המחיר, הוא לא מוכר, הוא כבר קנה את זה״. 

״שבוע הבא אני הולך להיפגש עם פייסבוק ונראה אם אפשר לדבר איתם ואם לאב נפגין שם,” מספר איתמר לגבי הצעדים שינקוט. ״לפתוח קבוצה בטלגרם זה לא אפשרי כי זה מלא בוטים ואין שליטה על האנשים על הפעילות עצמה. אי אפשר לדעת מי האנשים. אצלינו בקבוצה לא מאשרים יוזרים חדשים. זו לא כניסה אוטומטית, ולכן זו בעיה.

מפייסבוק לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר