טוען...

למה מריחואנה משפיעה אחרת על כל אחד – ואיך זה קשור ל-DNA שלך

איך זה ששרידי קנאביס נשארים בגוף של חלק מהאנשים רק ימים ואצל אחרים שבועות? למה יש מי שמפתחים תופעות פסיכוטיות משימוש בקנאביס ואחרים לא? מדוע יש כאלו שמקבלים סחרחורת משאכטה אחת בעוד אחרים יכולים לעשן כל היום, וכיצד ה-DNA שלנו משפיע על כל זה? על שאלות אלו ועוד מתחיל המדע לענות.

מאת: דייויד קרנץ

וריאציות של הגן CYP2C9 יכולות לגרום להפרש של עד פי 3 בקליטת THC, הקנבינואיד הפסיכואקטיבי של הקנאביס, בגוף האדם. מחקרים הראו כי נתון זה יכול להיות ההסבר להבדל בין אלו המושפעים מקנאביס בקלות לבין אלו שפחות.

בנוסף עשוי אותו הגן לחזות כמה זמן יישארו שרידי רכיבי הקנאביס בגוף וכמה יצטרך אדם להמתין לאחר עישון מריחואנה בכדי לעבור בדיקת שתן בהצלחה. ככל הנראה עם משתנים גנטיים מסוימים צריך רק כמה ימים כדי לנקות את המולקולה הרלוונטית מהמערכת, בעוד אחרים ייקחו גם עד 30 יום.

מיפוי הגנום האנושי: מהפכת בריאות מותאמת אישית

הנוף של עולם הרפואה ואיכות החיים עובר אט אט, בשקט, שינוי רדיקלי של ממש. מאז הצליחו מדענים למפות את הגנום האנושי בשנת 2003, מצביעים עשרות אלפי מחקרים, בדרכים שונות, על אותה מסקנה:

כל מטבוליזם של אדם הוא ייחודי אך ורק לו. ייעוץ תזונתי שניתן לאנשים בכלליות, או שימוש בתכשירים רפואיים זהים עבור כולם, פשוט לא תואם את אינספור ההבדלים בין בגופם של אנשים ובאופן בו הם פועלים.

במאמר זה אסביר את העקרונות של נוטריגנטיקה ופרמקוגנטיקה וכיצד הם יכולים לעזור לכם להבין את ה’היי’ שלכם, את הגוף שלכם ואפילו לעזור לכם לעבור בדיקת שתן למציאת סמים.

CYP2C9: מחסל ה-THC

CYP2C9 הוא גן המכיל הוראות לבניית אנזים שגם הוא מכונה באותו השם, CYP2C9. תהליך זה בגוף מתרחש על ידי פעולה של הכבד ומערכת העיכול. האנזים הזה הוא חלק במשפחת ציטוכרום P-450 של אנזימים.

מלבד העובדה שיש לו את אחד השמות הכי מגניבים בעולם, משפחת הציטוכרום P-450 הם כולם מולקולות שלב ראשון של דטוקסיפיקציה, סילוק רעלים מן הגוף. משמעות הדבר היא שהאנזימים במשפחה זו אחראים לשלב הראשון של פירוק או חילוף חומרים. אנזימים של ציטוכרום P-450 הם האחראים לקליטה ו’פירוק’ של הכל, מתרופות מרשם דרך עשן שנשאף לגוף ועד הורמונים כמו אסטרוגן שהגוף שלנו מייצרת בכוחות עצמו.

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

המבנה הכימי של האנזים CYP2C9 תואם באופן מושלם למבנה הכימי של THC, המולקולה הפסיכואקטיבית העיקרית במריחואנה. כאשר THC מסתובב לנו בגוף ונתקל ב-CYP2C9, האנזים הופך אותו בפעולה כימית למולקולות אחרות . כאשר חומר כלשהו משתנה באופן שכזה, המולקולה המתקבלת נקראת מטבוליט.

הגרף שלפניכם מציג את השינוי הכימי הנגרם על ידי CYP2C9. כפי שניתן לראות מדובר בתהליך דו-שלבי בו הופך ה-THC למטבוליט שאינו פסיכואקטיבי ושמו THC-COOH. אין צורך בהיכרות עם המבנה הכימי כדי להבין את התהליך, רק צריך לזכור ש-CYP2C9 ממיר THC ל-THC-COOH.

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

בהתבסס על תמונה זו לבדה אפשר להבין שכמות גדולה או נמוכה יותר של CYP2C9 עשויה גם לשנות את כמות ה-THC הנקלט בגוף לאחר עישון קנאביס.

פולימורפיזם גנטי: מה עושה אותך אתה?

אז, כפי שאולי כבר ניחשתם, לא לכולם יש את אותה “גרסה” של הגן CYP2C9. בדיוק כמו שיש לאדם אחד וריאציות של גנים שגורמים לעיניים להיות כחולות או חומות, כך יש לכל אדם וריאציות של הגן CYP2C9 שיוצרות את חילוף החומרים הייחודי לו. וריאציות אלו נקראות ‘רב צורניות של נוקלאוטיד בודד’ (Single Nucleotide Polymorphism), המכונות ‘סניפּ’ (או SNP) בקיצור.

ניתן לקרוא מידע נוסף על ‘סניפ’ במונח הויקיפדיה שלו, אך לצורך מאמר זה מספיק לדעת ש:

  • ‘סניפ’ הם השינויים הנפוצים בגנים, אך הם אינם מוטציות.
  • ‘סניפים’ מזוהים עם מספר “rs”. לדוגמה, rs1057910 אומר לנו בדיוק היכן SNP ממוקם ב-DNA.
  • ‘סניפ’ משמעותו אות אחת ברצף ה-DNA המשתנה מאדם לאדם.
  • סוג ה’אלל‘ (Allele) של אדם מרמזת איזו גירסה של SNP יש לו. הוא מוצג בדרך כלל בשתי אותיות, למשל AA, AT, או TT.

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

בתמונה לעיל, אלל “C” בדוגמה 1 מוחלף עם אלל “T” בדוגמה 2. זהו ‘סניפ’ (SNP).

כיום ידוע כי קבוצת האנזימים של הציטוכרום P-450 מכילה ‘סניפים’ רבים, או וריאציות, המשנות את הפונקציה של כל אנזים. לדוגמה, סניפים מסוימים בגן CYP2D6 ידועים כגורמים לתגובות שליליות של תרופות SSRI אנטי-דיכאוניות. ל-SNP של הגן CYP1A2 למשל, ישנה השפעה מהותית על הזמן שלוקח ‘לפרק’ קפאין. SNP זה קשור גם בסיכון של עד פי 4 לגרימת לחץ דם גבוה והתקף לב מעודף צריכת קפאין. דברים חשובים למדי, נכון?

לכן, מדענים חשבו שזה יהיה רעיון טוב לבדוק האם אחד ה-SNPs בגן CYP2C9 משנה באופן כזה או אחר את הדרך בה אנו מפרקים THC.

מה המחקרים מראים

המחקר הראשון על ‘פרמקוגנטיקה’ (מילה מפוארת המתארת איך הגנים משפיעים על חילוף החומרים של התרופה) של THC ושל CYP2C9 נעשה בשנת 2005. מחקר זה נעשה עם האנזימים בצלחת פטרי, לא בבני אדם. עם זאת, נמצא כי הגרסה CYP2C9*3 של האנזים קלט בגוף 30% פחות THC לעומת גרסה CYP2C9*1.

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

אם זה נראה קצת מבלבל, חשוב רק לדעת שבמחקר זה, שנערך במעבדה בצלחת פטרי, גרסה אחת של האנזים נמצאה כיעילה ב-30% פחות בפירוק THC מאשר גרסה אחרת. מאחר והתהליך לא נעשה על בני אדם, עולה השאלה: האם שוני זה יורגש גם בהשפעה על גוף האדם?

CYP2C9 בבני אדם

מחקר קליני שנערך בשנת 2009 ענה על השאלה הזו ב”כן” מוחלט. 43 מתנדבים בריאים קיבלו 15 מ”ג של THC אוראלי. רמות ה-THC והמטבוליטים 11-OH-THC ו-THC-COOH נמדדו לאורך זמן ובסופו של דבר דווח על תגובתם הסובייקטיבית. בעוד שמדובר במחקר קטן, תוצאותיו היו משמעותיות ביותר.

מתברר כי עבור כל ‘אלל’ C שמישהו נושא בגופו, כך הופך האנזים CYP2C9 לפחות פעיל בעת ‘פירוק’ ה-THC. כלומר שנשאי CC היו בממוצע בעלי כמות THC גבוהה פי 3 במערכת שלהם מאשר נשאי AA. נשאי AC היו בעלי כפי 2 יותר THC מאשר נשאי AA.

ניתן לראות זאת בבירור בתרשים שלהלן בעמודה הראשונה משמאל:

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

הנה עוד דרך להציג זאת, לפי רמות ה-THC בדם לאורך זמן:

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

בהתאם, בגלל ש-THC מומר כאמור על ידי אנזים ל-THC-COOH, נשאי CC היו בממוצע בעלי 15% של המטבוליט הלא פעיל הזה במערכת שלהם, לעומת נשאי AA. ניתן לראות זאת די בבירור בקצה הימני ביותר בתרשים הראשון לעיל. עכשיו זה נהיה ממש מעניין כי THC-COOH הוא המטבוליט שאותו מחפשים בבדיקות שתן למציאת שרידי מריחואנה ובעזרתו קובעים האם אדם עישן קנאביס לאחרונה. תכף נגיע גם לזה.

CYP2C9 והשפעתו על ה’היי’

נשאי CC דיווחו באותו המחקר על השפעה ארוכה יותר לאחר צריכת THC, כפי שמוצג בגרף להלן. המשתתפים במחקר דיווחו על ניסיונם הסובייקטיבי במשך 3 ימים וכפי שניתן לראות נשאי CC הראו עלייה משמעותית בהשפעת ה-THC לאחר 72 שעות.

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

מאחר והמחקר הנ”ל נעשה באמצעות ספיגה אוראלית של קנאביס דרך הפה, חשוב לזכור ולציין את ההבדלים בין עישון קנאביס לאכילתו. כאשר אוכלים THC, תהליך ה’פירוק’ של ה-THC מתחיל במעיים, כך ש-CYPC29 מתחיל לעשות את עבודתו עוד לפני שה’היי’ מורגש – כלומרהוא משפיע גם על עוצמת ה’היי’ וגם על משך זמן ההשפעה. כאשר נצרך בעישון יש ל-CYP2C9 פחות השפעה על עוצמת ה’היי’, אבל אותה השפעה על כמה זמן זה נמשך.

יש עוד המון מה לחקור בתחום זה, למשל שיטות שונות של עישון בשילוב עם CYP2C9 או בשילוב עם גנים אחרים. הרשימה עוד ארוכה, בתקווה שאקלים מחקרי רגוע יותר סביב הקנאביס בשנים הקרובות יניב מחקרים מעניינים ושימושיים נוספים.

CYP2C9 ובדיקות סמים

בניגוד לאמונה הרווחת, THC לא נשאר במערכת שלך במשך זמן רב. בבדיקות סמים שנערכות במעבדות המשטרה למשל, מחפשים המדענים את המטבוליט THC-COOH, כי הוא בדרך כלל נשאר בגוף במשך כ-30 ימים, אלא אם כן יש לך את גרסת ה-CC של CYP2C9. מכיוון שרק מעט מאוד מכמויות ה-THC הופכות לTHC-COOH אצל נשאי CC, זה לא מספיק כדי למצוא משהו בבדיקת שתן. נראה אם כן כי נשאי CC יוכלו לעבור בבטחה בדיקת סמים גם לאחר מספר ימים בודד מאז השימוש בקנאביס, לעומת נשאי AA אצלם זה עלול להימצא גם לאחר 30 ימים.

בגרף שלהלן ניתן להבחין כמה מעט THC-COOH נמצא בקרב נשאי CC:

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

אתם עשויים לשאול את עצמכם כעת, “אם המחקר הזה נעשה בשנת 2009, למה לא שמעתי על זה היום?” ובכן, העלות שהייתם צריכים לשלם כדי לקבל את רצף ה-DNA שלכם בשנת 2009 היה מעל $1000, מה שהפך אותו להרבה פחות נגיש ממה שהוא עכשיו. עכשיו ניתן לקבל את רצף הגנום עבור 99$ בלבד. כשהידע הזה ברשותכם הוא הרבה יותר מעניין, אם אתם באמת יכולים להשתמש בו.

איך אני יכול לדעת איזה משתנה CYP2C9 יש לי?

אם רכשתם את ערכת הבדיקה הנ”ל, אתם יכולים לחפש את גרסת ה-CYP2C9 שלכם על ידי חיפוש ‘rs1057910’ בחשבון שבאתר החברה. לאחר מכן תקבלו את הגרסה שלכם: AA, AC או CC.

הנה סיכום קצר של הגרסאות השונות:

AA – האנזים CYP2C9 היעיל ביותר. הוא מבטל את ה-THC בצורה מלאה ומהירה וזה שסביר שיגרום להשפעה הנמוכה ביותר של THC, כלומר עוצמה פחותה של ‘היי’ ולמשך זמן קצר יותר.
AC – יעילות בינונית בביטול THC. נמצא בין AA ו-CC.
CC – האנזים CYP2C9 הכי פחות יעיל. אינו מסוגל ‘לפרק’ את ה-THC. מי שב-DNA שלו האנזים הזה, סביר להניח שיחווה השפעה חזקה של THC ולאורך זמן רב יותר.

איך DNA וגנטיקה משפיעה השעפת הקנאביס

מה עוד יכול CYP2C9 לעשות?

THC הוא ממש לא הדבר היחיד ש-CYP2C9 משפיע עליו. תרופות לדילול דם כגון ‘וארפרין’ (Warfarin) וכן תרופות נוגדות דלקות כמו ‘איבופרופן’ (Ibuprofen) הן חלק מחומרים נוספים שהוא עוזר לפרק. למעשה, גרסאות מטבוליזם גרועות של CYP2C9 נמצאו במחקר ככאלו שעלולות להגביר את הסיכון לדימום מעי בגלל שימוש באיבופרופן. נתון זה הוא חיוני וחשוב להכיר אותו, ללא קשר לצריכת קנאביס.

האם CYP2C9 הוא הגורם היחיד שמשפיע על ה’היי’ מקנאביס?

התשובה לשאלה זו היא “לא” ברור מאוד. זהו רק אחד הגורמים הרבים המשפיעים על התגובה שלך לקנאביס. בעוד שמחקר זה הוא משמעותי, מדובר רק בתחילת הדרך של הבנת הדינמיקה המורכבת של הנושא. לדוגמה, ישנם ‘סניפים’ (SNPs) אחרים באותו הגן שעשויים להשפיע עוד יותר על יעילות ה-CYP2C9 שלך. כפי שניתן לראות בתרשימים מעלה, ישנו שוני בנתונים גם בין נשאים של אותה גרסה.

פירוק ה-THC על ידי הגן היא רק פיסה אחת קטנה מהאופן בו הגוף שלך מגיב לקנאביס.

  • לדוגמה SNP בגן הנקרא FAAH משפיע על ההשתוקקות לסיגריה לאחר הפסקת עישון ועל תגובות נוירולוגיות לשימוש בקנאביס.
  • בגן שנקרא COMT משפיע SNP על כמה נפגם הזיכרון לטווח קצר שלך הוא אחרי עישון הצמח. גרסה אחת הציגה 40% יותר הצלחה בממוצע מהנתונים של גרסה אחרת בבדיקות קוגניטיביות.
  • בגן SLC66A ה-SNP משפיע על מיומנויות קבלת החלטות טובות יותר או פחות לאחר צריכת THC. בשילוב עם הגן COMT הוא נמצא כמנבא האם יהיה תפקוד טוב יותר או גרוע יותר תחת השפעה.
  • בגן שנקרא PENK קשורים ה’סניפים’ לרמת הסבירות לפתח תלות בקנאביס.
  • ‘סניפים’ בגנים ATK1 , CNR1 ו-ABCB1 קשורים לסיכון גבוה או נמוך יותר לתסמינים שליליים או תופעות פסיכוטיות לאחר צריכת קנאביס.
דייויד קרנץ
דייויד קרנץ, מאמן אפיגנטי

ניתן ללמוד עוד על נושא זה בוובינר שלי, שישודר ב-13.12. ההרשמה בחינם כאן.

הכותב, דייויד קרנץ, הוא מאמן אפיגנטי (תחום בביולוגיה העוסק בשינויים תורשתיים), מוזיקאי ויזם מהעיר אשוויל בקרוליינה הצפונית, ארה”ב.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר