למה מניות הקנאביס צונחות? | השבוע בבורסה

זה מה שעשו מניות הקנאביס הישראליות השבוע...

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: למה מניות הקנאביס צנחו השבוע בבורסה בחדות, האם “הבעת האמון” של בעלי השליטה בטוגדר אכן מעידות על הבעת אמון, למה מנכ”ל קנאשור עזב את החברה, יוניבו לא דיווחה שמי שלטענתו היה המגדל הראשי שלה עזב אותה ושוב ורד רוזן רוכשת מניות בחברת תיקון עולם קנביט.

למה מניות הקנאביס צנחו השבוע?

מי שעוקב אחר הביצועים היומיים של מניות הקנאביס בוודאי ראה השבוע מראות  מוזרים, בלשון המעטה, כאלה שאולי אף הפחידו קמעה את מי שמשקיע. בתחילת השבוע, ביום ראשון ושני, ירדו באופן משמעותי כל מניות הקנאביס בבורסה בעד עשרות אחוזים. מנגד, ביום רביעי כל מניות הקנאביס, מלבד חברת וונטייז שהיא כשלעצמה לא בדיוק חברת קנאביס (יש לה פעילות קנאביס שישנו מאבק משפטי על האם היא שלה או לאו), דווקא עלו.

מקור התנודתיות החריפה הזו לא נמצא במניות הסקטור כי אם במצב השווקים הכללי. מתחילת השנה, כלומר בתוך פחות מחודש, צנח מדד הנאסד”ק, שהינו המדד המוביל בעולם לחברות טכנולוגיה ושמורכב בעיקרו מחברות טכנולוגיה אמריקאיות, בלא פחות מ-15% (ולאחר מכן תיקן קצת ביום רביעי השבוע). כך גם ה-S&P 500 שנחשב ל”מדד הדגל” של הבורסות האמריקאיות ומורכב מ-500 החברות המובילות מבחינת היקפים בארצות הברית, שצנח בכ-10%.

בתחילה הבורסה הישראלית הצליחה להחזיק מעמד, כאשר מנהלי קרנות הנאמנות המחזיקים מאות מיליארדי שקלים בבורסה המקומית לא מכרו מניות מתוך ציפייה שהמשקיעים שלהם לא ישליכו את המצב בבורסות חו”ל על הבורסה המקומית שכן בין היתר בסופו של יום הכלכלה הישראלית מתפקדת בשנתיים האחרונות באופן טוב יותר משמעותית משאר מדינות העולם. הם עשו זאת מכיוון שאם המשקיעים מחליטים למשוך את כספם גם קרנות הגידור צריכות למכור מניות שכן הן חייבות לתת את הכסף למשקיעים באופן מיידי (לכן הן שומרות סכום מסוים “בצד” במזומן וכשיש חשש מפני משיכות המוניות, מגדילים אותו באמצעות מכירת מניות).

אך קור הרוח לא החזיק מעמד כאשר התחילו משיכות הכספים ובשלב מסוים החלו מנהלי קרנות הנאמנות למכור מניות בהיקף משמעותי, תוך יצירת אפקט דומינו, דבר שגרם למדדי המניות המרכזיים לרדת 2.5% ביום ראשון ו-3% נוספים ביום שני. במהלך המסחר הגיעו המדדים גם לירידה משמעותית אף יותר. ירידות כאלה, כמעט תמיד משפיעות באופן חזק יותר על המניות הקטנות בבורסה ומכיוון שרוב חברות הקנאביס בישראל נכנסות לתוך קטגוריית המניות הקטנות גם הן ירדו באופן משמעותי יותר מהמדדים.

טוגדר: בעלי השליטה הכניסו לחברה כסף, אבל הוא הגיע ממכירת מניות

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע את הדיווח הסטנדרטי שמדווח כאשר בעלי שליטה מממשים אופציות למניות והיא אף הוסיפה ודיווחה, בדיווח נוסף לבורסה, על מימושן. בתמצות, בשבוע שעבר דיווחה כזכור החברה, שעות ספורות לפני שבת, על כך שבמהלך השבוע מכרו שניים מבעלי השליטה בחברה – ניר סוסינסקי וגיא עטיה – מניות בהיקף של כ-1.48 מיליון שקל. המכירה בוצעה לדברי החברה לצורך מימוש האופציות. מספר ימים לאחר מכן, השבוע, דיווחה החברה שבעלי השליטה המירו אופציות למניות בהיקף של כ-950 אלף שקל. ההפרש אגב, בין סכום המכירה לסכום המימוש, נובע ככל הנראה משיעור מס רווחי ההון ששילמו, שעומד על כ-30% (במקום 25% על אנשים מן המניין) שכן הם בעלי השליטה בחברה. ספציפית, ניר סוסיסינקי מימש אופציות רק בשווי של כ-450 אלף שקל, זאת ביחס לכ-520 אלף שקל שהיה אמור לקבל נטו לאחר מס ממכירת המניות.

טוגדר דיווחה לבורסה כי “החברה רואה בצעד זה משום הבעת אמון בה ובפעילותה מצדם של בעלי השליטה בה”, אבל לחברה יש פה טעות – הבעת אמון זה מהלך שצריך להיות דומה למשל לזה שביצעה ורד רוזן בתיקון עולם קנביט, כלומר רכישת מניות במסחר בבורסה בשווי של מעל שני מיליון שקל, או כמו מה שעשתה חברת סולבר שרכשה מניות בקנאשור בעסקה מחוץ לבורסה בשווי מאות אלפי שקלים. אבל, למכור מניות של החברה עצמה ואז להמיר אותן באותו הסכום (סוסינסקי המיר אפילו בפחות) זו לא הבעת אמון.

אם כבר עסקינן “בהבעת האמון” של שני בעלי השליטה המדוברים, נזכיר גם שבסוף חודש מאי 2021 דיווחה החברה על כך שהמנכ”ל ובעל השליטה השלישי, ניסים ברכה, הודיע על כוונתו לרכוש אגרות חוב של החברה בהיקף של בין 6 ל-9 מיליון שקלים. מאז, לא רכש ברכה ולו שקל אחד מאגרות החוב המדוברות ומכיוון שהאג”ח אמור להיפרע בעוד ימים בודדים, סביר להניח שהוא גם לא ירכוש.

מנכ”ל קנאשור רן עמיר עזב את החברה מסיבה לא ידועה

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע על כך שמנכ”ל החברה, רן עמיר, הודיע על עזיבתו מתפקיד המנכ”ל והדירקטור בהם כיהן. החברה לא פירטה מי יחליף את עמיר או את הסיבות להתפטרותו. עמיר מכהן בתפקיד מנכ”ל קנאשור מסוף שנת 2018. גם עמיר עצמו סירב להגיב לשאלה מדוע עזב ולאן מועדות פניו. העזיבה הזו באה לאחר שלפני מספר חודשים גם יו”ר החברה, האלוף במילואים ומפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן הודיע על עזיבה, לדברי החברה לצורך מילוי תפקיד כנשיא בואינג ישראל. כזכור, היו אז מי שפקפקו בכך שזו באמת הסיבה לעזיבה, שכן מדובר בתפקיד שהוא בעיקר סמלי ושבכל אופן אינו סותר המשך כהונה במקביל כיו”ר קנאשור.

במקום נחושתן נכנס אז לתפקיד היו”ר ניר פלס, שהוא אחד מבעלי השליטה בבעלת השליטה בקנאשור, סולבר (49.42%). כמו כן עדה בר קמה, אשתו של שמעון בר קמה, בעל השליטה השני בסולבר, מונתה לדירקטורית חליפה לבעלה. שני האירועים האלו מאותתים על כך שבעלי השליטה בחברה מנסים “לקחת את המושכות” בחברה, כאשר עדיין לא ידוע כאמור מי יצטרף אליהם כעת לכיסא המנכ”ל.

עוד אחד לרשימה? מי שטוען שהיה המגדל הראשי של יוניבו עזב אותה

חברת יוניבו (Univo) לא דיווחה על כך לבורסה, אך למרות אי הדיווח למגזין קנאביס נודע כי יוסי שגב, הטוען שהיה המגדל הראשי של חוות הקנאביס של יוניבו (“חוות עמית”) – עזב את תפקידו. עזיבה זו של בכיר נוסף בחברה מצטרפת לדיווח מהחודש שעבר על עזיבתה של סמנכ”לית המו”פ של יוניבו ד”ר אילנה לבון ועל העזיבה של סמנכ”לית הכספים מורן עטר. אלו הצטרפו לעזיבתו בספטמבר של סמנכ”ל הטכנולוגיות עומר ליאני ולאחרונה כזכור נאלץ גם אורן פרג’, מנהל החווה, לעזוב את תפקידו לאחר שנעצר בחשד לגניבת תוצרת ממנה ומכירתה באופן לא חוקי. אף אחד מהדיווחים הללו, פרט לדיווח על מר פרג’ שנבע מחשיפת הפרשה במגזין קנאביס, לא דווח משום מה על ידי החברה למשקיעי החברה בבורסה. לטענת יוניבו שגב לא היה מגדל ראשי אלא רק יועץ.

מה שכן דווח השבוע כי יוניבו הייתה אמורה להיכנס “לרשימת הדלי סחירות של הבורסה”. מדובר ברשימה של חברות שאינן עומדות בתנאים מיניאמליים – למשל שווי שוק או אחזקות ציבור – ואז הן נשלחות לרשימה, הדומה בעיקרה לרשימת השימור. במסגרת הרשימה הזו ניירות הערך של החברה (המניות והאג”ח) מקבלים הגבלה חמורה מאוד והיא שבעלי המניות יכולים למכור את המניות במסחר הפתיחה או הסגירה.

דבר כזה בדרך כלל גורם לירידות במחזורי המסחר, ירידות במחיר המניה וכמובן פגיעה בנזילות האחזקות של המשקיעים בחברה, שהיא אחד הדברים החשובים ביותר לסוחרים בשוק ההון. החברה בסוף לא נכנסה לרשימה בגלל שהיא משלמת כסף לגוף שיהיה “עושה שוק”, שזה דבר המאפשר שלא להיכנס לרשימה.

ורד רוזן רכשה עוד מניות של תיקון עולם קנביט

השבוע דווח כי ורד רוזן, בעלת השליטה בחברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) שוב רכשה מניות, בהיקף של כ-250,000 שקל (0.12% מהחברה), זאת בנוסף לרכישות בהיקף מצטבר של כ-2.5 מיליון שקל שביצעה עד כה בתקופה האחרונה, דבר שאותת לשוק על הבעת אמון מצידה וככל הנראה ניקה “ידיים חלשות” שמועדות למכור את ניירות הערך של החברה. שוק ההון העריך את הפעולות הללו והעלה בהתאמה את מחיר מניית החברה בשבועות האחרונים.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 1.59%-
 • עמיר שיווק –  1.69%-
 • קנאשור – 2.47%-
 • אינטרקיור – 2.65%-
 • וונטייז – 4.00%-
 • פארמוקן – 5.12%-
 • פנאקסיה – 5.44%-
 • שיח מדיקל – 7.93%-
 • קנבוטק – 8.48%-
 • יוניבו – 8.83%-
 • טוגדר – 10.47%-
 • נקסטייג’ – 10.54%-
 • תיקון עולם קנביט – 10.78%-
 • איי.אמ.סי – 18.29%-
 • אינטליקנה – 23.43%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר