למה לישראלים אסור לבדוק קנאביס במעבדה?

משרד הבריאות הקנדי הודיע הבוקר שכל מטופל קנאביס רפואי רשאי לבדוק את האספקה שלו במעבדות בכדי לוודא שאין בה חומרים רעילים. משרד הבריאות הישראלי מנגד אוסר על המטופלים בקנאביס רפואי לבדוק את התוצרת שלהם במעבדות וגם כאשר מתיר, זה עולה כסף רב ואובדן של תרופה. מדוע?

משרד הבריאות של קנדה הודיע הבוקר (ה’) שמעתה רשאי כל מטופל קנאביס רפואי לבדוק את התוצרת שהוא רוכש או מגדל בעצמו במעבדות מתאימות, זאת כדי שיוכל לשמור על בריאותו מפני שאריות חומרי הדברה. ההודעה המיוחדת באה בעקבות חקירה וממצאי מעבדה שהראו שרידי חומרי הדברה אסורים – ממש כמו בפרשת ההדברות בישראל.

בעקבות אותם ממצאי מעבדה, שנחשפו כמו בישראל במסגרת עתירה לבית המשפט שהוגשה בדרישה להחזיר לחולה את רשיון הגידול הביתי שלו, הודיע משרד הבריאות הקנדי על התיקון לחוק שיתיר למטופלים לבדוק את התוצרת במעבדה, בין אם גידלו זאת בעצמם ובין אם רכשו אותה מאחת מ-35 חברות הקנאביס הרפואי במדינה.

ומה בישראל?

גם בישראל כפי שדיווחנו לראשונה נמצאו שרידי חומרי הדברה בבדיקות מעבדה, אך בניגוד לשרת הבריאות הקנדית שר הבריאות ליצמן לא אמר דבר בעניין זה. למרות שנחשף שמשרד הבריאות מעולם לא ערך כל בדיקה למציאת חומרים אסורים, הוא הגדיל לעשות ואף לא פירסם כל אזהרה או הנחייה כלשהי וכמובן לא פתח מעבדות בהן יוכלו מטופלים לבדוק את הקנאביס.

אז מדוע בניגוד לקנדה, בישראל לא מאפשר משרד הבריאות למטופלים לבדוק את התוצרת שהם מקבלים במעבדות? והאם יש אינטרס כלשהו שלא לאפשר בדיקות אלו?

בית המשפט הישראלי עוד יידרש לסוגייה זו בעתיד הלא רחוק בעקבות אותה עתירה לבג”צ, אבל אנחנו ניסינו לבדוק זאת עוד בתחילת 2015 כשפנינו בעצמנו למעבדות “בקטוכם”, מהמובילות בישראל בתחום וזו שעובדת בצמוד עם משרדי ממשלה באופן קבוע ורציף. ביקשנו להגיע עם קנאביס רפואי חוקי ולבצע בדיקות להימצאות שרידי חומרי הדברה או חומרים מסוכנים אחרים.

“אין בדיקה ללא אישור”

בתשובה לפנייתנו מסרה לנו דוברת “בקטוכם” כי ללא אישור מפורש של פקיד משרד הבריאות יובל לנדשפט הם אינם מבצעים בדיקות לקנאביס רפואי. מדוע שחברה פרטית תזדקק לאישור של פקיד משרד הבריאות? לא ברור. אפילו “בקטוכם” עצמם לא ידעו להגיד לנו היום, 2016 – שנה וחצי לאחר מכן מדוע נדרשנו לספק אישור של המשרד.

כשפנינו אז למר לנדשפט כדי שיאשר לנו לבצע את הבדיקות, טען זה שלחברת “בקטוכם” עצמה עדיין אין את האישורים הנדרשים. נסיונות ואימיילים שנשלחו מאז בדרישה לבצע את הבדיקה בכל זאת נפלו על אזניים ערלות, הן מצד המעבדה והן מצד משרד הבריאות.

הבדיקות יקרות

אך גם אם מצליח מטופל לקבל את כל האישורים של כל הגורמים המעורבים בעניין, בכדי לקיים את הבדיקה יהיה עליו להיפרד מחלק נכבד מאספקת התרופה שלו. למעשה ב”בקטוכם” דורשים לצורך בדיקת חומרי הדברה עשרות רבות של גרמים – הרבה יותר מהממוצע החודשי שמקבל חולה לביתו.

וגם אם בחר מטופל שלא לצרוך את התרופה 3 חודשים רק כדי לאסוף מספיק לבדיקה במעבדה, אז הוא ייאלץ להיפרד מאלפי שקלים כתשלום למעבדות. כלומר בפועל אף מטופל מן השורה לא יעשה זאת ואם משרד הבריאות לא יעשה זאת, זה פשוט לא ייעשה.

רק כעת, בעקבות חשיפת תוצאות בדיקות המעבדה שנערכו במסגרת העתירה לבג”ץ, מתגלה אולי גם הסיבה מדוע משרד הבריאות הישראלי סירב ומסרב לאפשר לחולים לבדוק את הקנאביס שלהם במעבדה.

ייתכן לכאורה שמשרד הבריאות היה אולי מודע לכך שלא מתבצעת כל בקרה על שימוש בחומרי הדברה ולכן חושש שמא יימצאו שרידי חומרים? בדיוק כפי שנמצאו.

במשרד הבריאות סירבו, כרגיל, להשיב לפנייתנו בעניין זה,

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר