מגלגל...

למה לא כדאי לחולים לקנות קנאביס לא חוקי בטלגרם

המרכז לבקרת תחלואה בארה"ב (CDC) מזהיר חולים מוחלשי חיסון מפני הסכנות שבצריכת קנאביס עם עובש. נתונים חדשים שהוא מפרסם מראים מדוע חשוב שחולים אלו יצרכו רק קנאביס רפואי מפוקח, שריכוזי העובשים בו נבדקו במעבדה ועומדים ברף מחמיר.

כמו צמחים אחרים, גם קנאביס עשוי לפתח עובש. מחקרים כבר הראו כי צריכה של קנאביס עם ריכוז גבוה מדי של עובשים מסוימים עלולה לגרום להידבקות בזיהומים פטרייתיים מסוכנים – בעיקר במקרים של צרכנים בעלי מערכת חיסון מוחלשת, כלומר עבור הבריאים לא מדובר בסכנה גדולה.

מחקר חדש של ה-CDC, המרכז לבקרת תחלואה בארה”ב (Center for Disease Control), שפורסם בשבוע שעבר (13.5), ניסה להעריך לראשונה, ע”י ניתוח נתונים רפואיים של מעל 21.5 מיליון אנשים, עד כמה נפוצים מקרי ההידבקות בזיהומים כתוצאה מצריכת קנאביס המכיל עובש.

“קנאביס עשוי להכיל פתוגנים פטרייתיים שגורמים למחלות קשות ואף קטלניות במטופלים מוחלשי חיסון כמו חולי סרטן, חולי איידס, ומטופלים שעברו השתלת איברים המשתמשים בו להפחתת כאב ובחילה ולעידוד תיאבון”, כותבים החוקרים.

“נכון להיום לא ידוע כמה אנשים נדבקים בזיהומים פטרייתיים כתוצאה מצריכת קנאביס, אך זה מעורר דאגה לנוכח העובדה שיותר ויותר מדינות מתירות שימוש בו למטרות רפואיות ולפנאי,” הוסיפו.

לדבריהם “השתמשנו בנתוני תביעות ביטוח רפואי משנת 2016 כדי להעריך את שיעור הזיהומים הפטרייתיים בקרב אנשים שמשתמשים בקנאביס ואנשים שאינם, ולהשוות בין שתי הקבוצות”.

מתוצאות המחקר עולה כי 0.08% מצרכני הקנאביס שנדגמו בבדיקה טופלו בשנת 2016 בגלל זיהום פטרייתי כזה או אחר, בהשוואה ל-0.03% מאלו שאינם צורכים קנאביס. לאחר התאמות לצורך בקרה על משתנים מתערבים (לדוגמא צרכני הקנאביס נטו להיות צעירים יותר ולצרוך יותר טבק) נמצא כי לצרכני קנאביס היה סיכוי גבוה פי 3.5 בממוצע לפנות לטיפול בגלל מחלות אלו.

לצרכני הקנאביס היה גם שיעור גבוה פי 3.5 (0.03%) של זיהומים כתוצאה מעובש בהשוואה לשאר המדגם (0.01%), ושיעור גבוה פי 2.2 (0.04%) של זיהומים פטרייתיים אחרים בהשוואה לשאר המדגם (0.02%).

ניתוח התוצאות מראה כי 43% מצרכני הקנאביס שפיתחו זיהום פטרייתי ב-2016 אכן הוגדרו בתיק הרפואי שלהם כחולים מוחלשי חיסון (בטרם נדבקו בזיהום). הזיהום הפטרייתי הנפוץ ביותר בקרב צרכני קנאביס (כ-43% מסך כל הזיהומים) הוא אספרגילוזיס.

אספרגילוזיס הוא זיהום שנגרם ע”י עובש האספרגילוס, אחד מסוגי העובש הנפוצים ביותר בקנאביס בעולם. האספרגילוס נמצא בעבר גם בקנאביס רפואי בישראל, וזוהה השנה ע”י חוקרים ממכון וולקני כאחד מסוגי העובש הנפוצים ביותר בו.

סוגי הזיהומים הפטרייתיים בהם נדבקו צרכני קנאביס בארה"ב בשנת 2016 (מקור: CDC)
סוגי הזיהומים הפטרייתיים בהם נדבקו צרכני קנאביס בארה”ב בשנת 2016 (מקור: CDC)

הנתונים של ה-CDC לא כללו מידע על שיטת צריכת הקנאביס של הנבדקים, אך החוקרים משערים כי רובם המוחלט נדבקו דרך עישון, משום שהזיהומים שנצפו אצלם היו כאלו בהם נדבקים לרוב דרך שאיפה. בהתאם לכך הם ממליצים לחולים מוחלשי חיסון ובמיוחד למטופלים שעברו השתלת איברים להימנע מצריכת קנאביס בעישון (לא ידוע האם אידוי עדיף מבחינה זאת).

הפתרון: רמות עובש מקסימליות מותרות

הזיהומים שמוזכרים במחקר של ה-CDC אינם נגרמים מהקנאביס עצמו כמובן, אלא משאיפה של נבגי עובש שמתפתחים עליו במהלך הגידול והאחסון. צריכת קנאביס עם מעט עובש לרוב אינה מסוכנת עבור אנשים עם מערכת חיסונית בריאה – אך כן עלולה להיות מסכנת חיים עבור חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת.

ככל שריכוז העובש בקנאביס גבוה יותר – כך הסכנה שנשקפת לחולים מוחלשי חיסון מצריכתו היא גדולה יותר. מסיבה זאת קבעו מדינות בעולם תקנות שמגדירות את הריכוז המקסימלי של עובשים מותרים בקנאביס רפואי. התקן הישראלי מתיר ריכוז עובשים ושמרים מקסימלי של 2,000 CFU לגרם של תפרחת, התקן האמריקאי מתיר עד 1,000 CFU לגרם, והתקן ההולנדי מתיר עד 100 CFU לגרם בלבד.

ידוע כי הרוב המוחלט של מגדלי הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם אינם עומדים ברף העובשים הזה ולכן הם מעבירים את הקנאביס חיטוי בקרינה. ראו לדוגמא את הגרף הבא של ריכוזי העובשים בקנאביס הרפואי בקליפורניה (לפני חיטוי), כפי שנמדדו ע”י מעבדת Steep Hill בשנת 2012:

ריכוזי עובשים ושמרים (CFU) בקנאביס רפואי בקליפורניה (מקור: Steep Hill Laboratories)
ריכוזי עובשים ושמרים (CFU) בקנאביס רפואי בקליפורניה (לפני חיטוי) (מקור: Steep Hill Laboratories)

אם אפילו הקנאביס הרפואי שגדל בתנאים מחמירים ופיקוח קפדני מכיל יותר מדי עובש – מה זה אומר על הקנאביס הבלתי חוקי בשוק השחור? לצערנו לא קיימים נתונים אמינים כאלה בנוגע לקנאביס לא חוקי בישראל, אך כן קיים מחקר שבדק את ריכוזי העובשים בקנאביס שנמכר בקופי שופס בהולנד.

ריכוז העובש הממוצע שנמדד ב-11 מוצרי קנאביס שונים שנרכשו בקופי שופס בהולנד ב-2006 היה כ-54,000 CFU, כלומר פי 27 יותר מריכוז העובש המקסימלי שמותר בקנאביס הרפואי בישראל ופי 540 מזה שמותר בקנאביס הרפואי בהולנד. באחת מהדגימות הללו, ריכוז העובשים והשמרים עמד על 480,000 CFU!

כיום, בימים בהם לא מעט מטופלי קנאביס רפואי שחלקם בוודאי מוחלשי חיסון נאלצים לרכוש את הקנאביס שלהם בשוק השחור, הנתונים האלו בהחלט מדאיגים ומדגישים יותר מתמיד כמה חשוב לאפשר למטופלים אלו גישה חוקית לקנאביס מפוקח ונקי שעבר בדיקות מעבדה וריכוז העובשים בו ידוע ומוגבל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר