למה שלא נזרוק מלא זרעי קנאביס בכל פינה בישראל?

מה צריך לעשות בשביל שהקנאביס יתאקלם במרחבים הטבעיים בישראל ויהפוך לעוד צמח בר נפוץ בנוף המקומי ככל צמח אחר - והאם זה בכלל אפשרי? לאור הצעות מהקהל על 'רעיון חדש' לאקטיביזם יעיל שאלנו את המומחים.

כל מי שטייל בהודו וסביבתה, ודאי התפעל לחזות בפעם הראשונה במקבצים רבים של צמחי קנאביס רמי קומה הגדלים פרא באזורים אלו באופן חופשי למדי, ללא התערבות יד אדם. כאשר חולפים על פני מראה "נדיר" שכזה, קשה שלא לחשוב כיצד היה המצב נראה אילו גם כאן בישראל היו צמחי הקנאביס גדלים כחלק אינטגרלי מהסביבה.

לפני מספר שנים פעילי לגליזציה ישראלים יצאו למה שהם כינו "מבצע גרילה" של שתילת קנאביס בתל אביב. מבחינת חשיפה תקשורתית הפעולה החתרנית זכתה אמנם לסיקור, אך מבחינה מעשית מעט הזרעים שכן הצליחו לנבוט לא הספיקו להשלים מחזור חיים שלם, ובטוח שלא הצליחו להתרבות ולהיטמע בשטח.

לאחרונה העלה גולש בפורום המגזין את הסוגיה מחדש וכתב: "הגעתי למסקנה כי אם הביאו וגידלו פה בארץ את צמח הקיקיון וכובע הנזיר ועוד צמחים אחרים שגדלים בארץ הקודש ובכלל לא (הגיעו) ממנה, מדוע שלא נעלה את צמח הקנאביס ונביית אותו בארץ? האם אפשר לביית את הצמח לארץ ישראל? האם אפשר להתחיל בפרויקט 'הפיכת הקנאביס לצמח ארצישראלי'?"

ההצעה הציפה תגובות רבות שעסקו בסיכויי ההצלחה של המהלך: "אני בעד. לשתול זרעים בכל מקום, הצמח כבר ישרוד (כמובן שלא כולם, אבל החזקים) לדעתי רעיון מעולה," כתב אחד החברים בפורום. "אם נצליח לזרוע כמה אלפי זרעים באזורים שונים, חלק ישרדו, ואולי יתרבו".

מנגד חברי פורום אחרים היו פחות אופטימיים: "רעיון יפה, אם כי לא פרקטי," הסביר אחד החברים. "אם מסתכלים על סט התכונות הדרושות כדי להתמודד עם תנאי האקלים בארץ, נראה שקנאביס נחות מבחינה זו ואינו מתאים לאקלים הים תיכוני. יש עונה אחת גשומה, מאוד קצרה, וקנאביס לא יצליח לשרוד תקופה כה ארוכה ללא מים. השאלה שצריך לשאול היא האם הצמח מתאים לתנאים הביוטיים (בע"ח) והא-ביוטיים (מזג אוויר) של ישראל? אם לא, אתה לא תצליח לגרום לו להיות חלק מהצומח הים תיכוני. צמחים ישראלים עמידים ליובש, מליחות ורעייה (אכילת צמחייה על ידי צאן ובעלי חיים). האם קנאביס עמיד לגורמים הללו? מתוך הניסיון שלי, לא."

"לא בלתי אפשרי – אבל לא אידאלי"

"בכל אזור בעולם יש צמחים שהם טבעיים לו, מותאמים לסביבה, למזג האוויר, לקרקע וכדומה," מסביר בשיחה עם המגזין ד"ר נועם צ'כנובסקי, גנטיקאי צמחים ומומחה קנאביס. "הקנאביס הוא לא טבעי בארץ, הוא לא מותאם ספונטנית לסביבה בישראל ולכן יהיה לו קשה לגדול פה בחוץ בצורה מיטבית. יש גם את הסוגיה של המים. ישראל היא מדינה בלי הרבה מים יחסית והקנאביס צריך הרבה מים. הפריחה של הקנאביס בטבע מתרחשת לקראת סוף הקיץ, אבל בארץ החל מהאביב כבר כמעט שאין גשם."

קנאביס צומח פרא בהודו
קנאביס צומח פרא בהודו

עם זאת, ד"ר צ'כנובסקי לא שלל על הסף את האפשרות של הטמעת הקנאביס בטבע המקומי. "זה לא בלתי אפשרי, צריך לפתח זן מתאים. רוב זני הקנאביס מקורם באזור צפון הודו ואפגניסטן ושם מזג האוויר שונה לגמרי מבישראל… בסופו של דבר הקנאביס הוא צמח, יהיה לו קשה, הוא ישרוד, הוא יגדל, אבל זה לא יהיה אידאלי."

בהנחה שלא היו בישראל מגבלות חוקיות – מהי הפרוצדורה הנדרשת בכדי להפוך את הקנאביס לצמח בר מצוי בישראל?

"ראשית יהיה צורך לחפש מגוון זרעים רחב עד כמה שאפשר, בעיקר ממדינות שמזג האוויר שלהן זהה ככל הניתן לישראל. יש למשל אזורים מסוימים כאלה באפריקה או בסין, ואז לבחון את הזנים ולבחור איזה זן הכי מתאים לשתול פה בארץ."

קנאביס בר
קנאביס צומח פרא בהודו

"כמו כן יש את האלמנט של פיתוח והשבחה של זן מקומי – כי גם אם יהיה זן קנאביס שיהיה מותאם לגדול בארץ, זה עדיין לא יהיה אידאלי. כדי להתאים צמח מסוים למדינת ישראל צריך לעבוד על הפיתוח וההשבחה שלו בישראל, כפי שאם אני עוסק בפיתוח של זן ספציפי של אורז המיועד לגידול בסין, הרי שאת כל מלאכת הפיתוח וההשבחה שלו אני אאלץ לעשות בסין."

בשורה התחתונה עושה רושם כי פעולות מחאה כמו שתילה המונית של זרעים עשויות אמנם למשוך תשומת לב תקשורתית, אולם על מנת להטמיע היטב את צמח הקנאביס בנוף הישראלי, ולהפוך אותו לצמח בר מצוי כמו בהודו – יהיה צורך בעבודה קצת יותר מקיפה ומבוקרת.

ראו גם:
שותלים גראס ביערות ישראל
זני מורשת: מקור זני הקנאביס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט