יוניבו מתרסקת ב-30% תוך שבוע, ומה יקרה להסכם של טוגדר עם שרא”ל

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: האם המשקיע הותיק של חברת נקסטייג’, בית ההשקעות קלובר וולף, איבד אמון בחברה ולכן מוכר מניות שלה; מדוע חברת יוניבו שצנחה ב-30% תוך שבוע עוזבת את משרדי היוקרה ששכרה במגדלי חג’ג’ בתל אביב; מתי ההסכם של חברת טוגדר עם חברת שרא”ל יצא לפועל והאם העסקה שלה עם בית מרקחת יו פארם התפוצצה.

האם המשקיע הותיק של נקסטייג’ איבד את האמון בחברה?

חברת נקסטייג’ (Nextage) דיווחה השבוע כי בית ההשקעות קלובר וולף מכר מניות של החברה בהיקף פעוט של כמה אלפי שקלים במהלך המסחר. אמנם, בהסתכלות ראשונה הדיווח אינו נראה מהותי, אך מבחינה חוזרת ניתן לראות שהוא דווקא כן מהותי לחברה.

ראשית, ישנו החשש שהמכירה הפעוטה היא רק “ספתח” למכירות נוספות, ושהיא בוצעה בהיקף קטן בגלל שמחזורי המסחר בנקסטייג’ בדרך כלל נמוכים מאוד ומשכך לא מאפשרים מכירה מהירים של כמויות גדולות.

נדגיש כי קלובר וולף מחזיק מניות בהיקף כולל של כ-2.2 מיליון שקל (5.95% ממניות החברה), כלומר הוא למעשה בעל המניות הפרטי הגדול ביותר ובעל המניות השני בגודלו בחברה בכלל, אחרי משפחת דריזין, בעלת השליטה בחברה.

במכירת מניות כזו מאותת קלובר וולף לשוק שככל הנראה הוא מעוניין למכור חלק מהאחזקה שלו בחברה – דבר שעלול ליצור לחץ למטה על הנייר ובמידה ויהיה דיווח חיובי שיגרום לנייר לעלות, יתכן  מאוד שהוא “ישחרר את המניות שלו” וימכור אותן ובכך יבטל את העלייה, כפי שקורה בדרך כלל במקרים שכאלו של מכירת מניות מהותית.

שנית, קלובר וולף הוא אחד ממה שנקרא “משקיעי העוגן” של נקסטייג’. הוא מושקע בחברה בהיקפים משמעותיים עוד משנת 2020, כשהחברה השלימה את המיזוג עם השלד מיקרומדיק ונכנסה לבורסה, כאשר הוא היה בעל עניין במיקרומדיק (רכש כי האמין במיזוג) ולכן בעצם “השקיע בחברה” עוד לפני שהיא הייתה בבורסה.

קלובר וולף נחשב בשנת 2020 לבית השקעות טוב מאוד בתחום ההשקעות בדגש על חברות הזנק, אולי אפילו לאחד המובילים בתחום, שכן החל מיולי 2019 ועד ליולי 2020, בתוך שנה אחת, עשה בית ההשקעות תשואה של לא פחות מ-400%!

אבל מאז, לפחות על פי דיווחים לא מאומתים ושמועות בשוק ההון, בית ההשקעות הזה חווה תקופה קשה של ירידות משמעותיות בשווי האחזקות שלו, בהן גם האחזקה בנקסטייג’ שמנייתה צנחה בלא פחות מ-40%(!) מתחילת השנה.

מדוע יוניבו עוזבת את משרדי היוקרה שלה במגדלי חג’ג’ ולמה המניה שלה קרסה בכ-30% תוך שבוע

מאז יום רביעי בשבוע שעבר, כלומר בתוך כשבוע בלבד, צנחה מניית חברת יוניבו (Univo) ביותר מ-32%! מדובר בצניחה מאוד משמעותית שמעמידה את החברה עם שווי שוק הנושק ל-30 מיליון שקל בלבד (30.8 מיליון שקל נכון למועד כתיבת שורות אלו ולרגעים מסויימים אף מתחת ל-30 מיליון).

מדוע התרחשה הירידה החדה הזו בשווי מניית החברה? הרי יוניבו לא פרסמה דיווח משמעותי כלשהו במהלך השבוע הזה ועיקר הירידה (כ-20% ירידה) התבצע במחזור חריג של יותר מחצי מיליון שקל ביום שני השבוע.

ובכן כזכור, בסקירה הכלכלית השבועית שפורסמה כאן במגזין קנאביס בשבוע שעבר צוין כי על פי הערכה ובהתבסס על הנתונים הפיננסיים מהדוחות הכספיים של הרבעון הראשון של השנה שפרסמה יוניבו לאחרונה, היא מתקרבת לפשיטת רגל או חדלות פירעון.

בתגובה לפרסום זה טענו ביוניבו ודרשו לפרסם את טענתם – כי זה בכלל לא המצב וכי החברה דווקא “יציבה” לדבריהם, אבל גם היום, במיוחד לאחר הירידה כאמור בשווי המניה, ועם קופת מזומן מצומקת ביחס לחובות של עשרות מיליוני שקלים לבנקים, אגרות חוב וספקים, אפשר לומר שיוניבו קרובה לפשיטת רגל או הליכי חדלות פרעון.

לראייה, לאחר כתיבת השורות הנ”ל (ביום רביעי) והירידה החדה בשווי המניה לאורך השבוע, דיווחה יוניבו ביום חמישי על תוכנית התייעלות בפעילות החברה, וזאת לדבריה בעקבות “המצב בשווקים ובכלל זה מצבו של שוק הקנאביס הרפואי בישראל”, תוך שהיא מפנה לביאורים בדוחות הכספיים שלה בה כתבה בין היתר כי בשוק הקנאביס הישראלי ישנה “תחרות מתמדת” שהיא לטענתה הסיבה להחלטה על התנעת תכנית התייעלות דווקא כעת.

בין צעדי ההתייעלות שיוניבו ביצעה או מתכננת לבצע: העתקת משרדי היוקרה שלה במגדלי חגג’ בתל אביב, אל מפעל החברה הנמצא באזור התעשייה של אשקלון. יש לציין שמגדלי חג’ג’ הם בבעלות עידו חגג’, שהוא גם בעל המניות השני בגודלו ביוניבו ומחזיק כ-6.57% ממניותיה, אך לפי דברי יוניבו לא הוא מי שמשכיר לה את המשרדים.

בבחינה של הדוחות הכספיים של יוניבו עולה כי עבור שכירת משרדי היוקרה במגדל בתל אביב, בשטח של כ-370 מ”ר, שילמה יוניבו כ-41,000 שקל בחודש, כאשר חלק מהמשרדים הושכרו בשכירות משנה לצד ג’, בתמורה לא ידועה. לשם השוואה – את המפעל שלה באשקלון יוניבו שוכרת בתמורה לכ-25,000 שקל בחודש בלבד (צמוד מדד), כך שהמשרדים המפוארים שלה עלו לה קרוב לפי 2 (פי 1.64) מכמה שהשכירות של המפעל שלה עולה לה.

בנוסף יוניבו הודיעה כי תפחית בין 10% ל-20% משכר המנהלים וכ-40% משכר המנכ”ל ובעל השליטה בחברה גולן ביטון (המחזיק כ-22.07% ממניות החברה). עם זאת מדובר בהפחתה זמנית בלבד ולאחר שמצב החברה ישתפר הם צפויים לקבל רטרואקטיבית את הכסף שהוחסר בחזרה – אך לא לפני סוף השנה. החברה גם צפויה לדבריה להתחיל בפיטורי עובדים, צמצום הוצאות מו”פ, הרחבת שטחי הגידול בחווה שלה במושב רנן לצורך ייצור עצמאי והפסקת יבוא קנאביס מחו”ל (שהיא תיכננה לבצע מטילריי לאורך שנת 2022) וכן הפסקת רכישות של חומר גלם מצדדי ג’ בישראל.

כזכור, חברת יוניבו הציגה ברבעון הראשון של השנה הפסד מייצג של כ-2.7 מיליון שקל, ויתכן אמנם שהיא תצליח לצמצם אותו, אך מבחינה פיננסית החברה עדיין נמצאת בבעיה שכן בעוד כשנה וחצי יהיה עליה לפרוע אג”ח של לא פחות מ-24 מיליון שקל, ולפני מועד פירעון האג”ח עליה גם לפרוע חובות אחרים בהיקף של כ-6.9 מיליון שקל – כל זאת אל מול קופת מזומנים נוכחית של כ-4.1 מיליון שקל בלבד.

האם טוגדר יורדת מרכישת בית המרקחת בירושלים ומה נסגר עם השת”פ עם חברת שרא”ל שקיבלה השבוע רישיון בית מסחר

למגזין קנאביס נודע כי השבוע קיבלה לראשונה חברת שרא”ל (Sarel) רישיון לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי, לבית מסחר שיקלוט מוצרי קנאביס ממפעלים ויפיץ אותם לבתי מרקחת ברחבי הארץ ובבתי חולים.

איך זה קשור לחברת טוגדר (Together)? בדצמבר 2020 נחתם הסכם בין שראל לטוגדר שהוקצב לכ-12 שנים (עם אפשרות ביטול בכתב בהודעה מראש של 60 יום כך שהוא לא באמת ל-12 שנה), במסגרתו התחייבה טוגדר לתת לשראל בלעדיות בכל הקשור להפצת מוצריה לבתי מרקחת ומוסדות רפואיים בארץ, כאשר שראל מצדה התחייבה להשתמש בקשריה המסחריים לצורך הפצה בבתי מרקחת וכן הפצת המוצרים בחו”ל.

מאז החתימה על ההסכם בין הצדדים לא דווח דבר בהקשר זה כשהשבוע, בתשובה לפניית מגזין קנאביס, מבהירה שראל שלפחות בשלב זה אין בכוונתה להשיק מותג עצמאי משלה בתחום הקנאביס או לפעול מחוץ להסכם שנחתם עם טוגדר.

לדברי החברה, “בשלב זה החברה תשמש כנותנת שירות באמצעות שיתוף פעולה עם חברת טוגדר כפי שפורסם כבר בעבר”. המילים “בשלב זה” שבראש התגובה יכולים לרמז שאולי כן ישנן מחשבות כאלה ברקע של הדברים. חברת טוגדר מצדה לא מסרה התייחסות לעניין זה.

כזכור לקוראי מגזין קנאביס הותיקים, אלה שקראו כאן לפני כעשור, חברת שראל היא חברה פרטית הפועלת כמעין מונופול בחסות הממשלה לאספקת ציוד ושירותים לבתי חולים.

שראל היתה אמורה בשנת 2013 לקבל לידיה מהיחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר) את האחריות לניהול ענף הקנאביס הישראלי כולו, וכל זאת ללא מכרז, אך בסופו של דבר, לאחר מאבק עיקש שכלל גם עתירות לבג”ץ, שראל נאלצה לרדת מהרעיון והודיעה כי היא פורשת מהניסיון להיכנס לפעילות בענף הקנאביס.

כעת, לאחר שקיבלה כאמור לראשונה את רישיון בית המסחר לצורכי מסחר בקנאביס, היא יכולה יחד עם טוגדר להתחיל בפעילות בתחום.

יש לזכור לגבי מהות ההסכם שהתוצרת היא בסוף הדבר שקובע הצלחה. יכולת הפצה ושיווק לבתי המרקחת זה דבר חשוב וטוב, אבל זה לא משהו שמהווה בדרך כלל “עקב אכילס” עליו קמות ונופלות חברות. נחכה ונעדכן על תוצאות שיתוף הפעולה בין השתיים.

כמו כן, לאחר שלפני כשלושה חודשים דיווחה טוגדר על כך שחתמה מזכר הבנות לרכישת השליטה (51%) מבית מרקחת “מדרום לירושלים” ששמו לא צוין (אנחנו הערכנו שמדובר בבית מרקחת “יו פארם”), השבוע מדווחת החברה על פקיעת מזכר ההבנות לרכישה. מה שכן, החברה ציינה כי היא עדיין נמצאת בדין ודברים עם בעלי בית המרקחת לצורך ביצוע הרכישה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 7.32%+
 • קאנומד – 4.15%+
 • קנאשור – 3.32%+
 • אינטליקנה – 1.40%+
 • פנאקסיה – 1.35%+
 • שיח מדיקל – 1.26%+
 • טוגדר – 0.50%-
 • פארמוקן – 1.08%-
 • אינטרקיור – 1.89%-
 • נקסטייג’ – 2.61%-
 • עמיר שיווק – 2.62%-
 • תיקון עולם קנביט – 4.12%-
 • איי אמ סי – 4.24%-
 • קנבוטק – 7.88%-
 • יוניבו – 27.18%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר