מגלגל...

למה הקנאביס שלי נובל?

מה הם הגורמים לנבילת צמח הקנאביס וכיצד אנו יכולים למנוע את התופעה?

כמעט כל מגדלי המריחואנה נתקלו בשלב כזה או אחר בנבילה של הצמח. לא צריך תואר בביולוגיה כדי לקבוע שנבילה של הצמח היא דבר רע: מבט אחד על עלי הקנאביס הנפולים יספיק כדי לראות שהצמח נמצא בסכנה. ככל שהמגדל מחכה זמן רב יותר לפני פעולה, כך הנזק יהיה גדול יותר ולעתים אף בלתי הפיך.

אז מה קורה בעצם כאשר צמח נובל ומהן השיטות הטובות ביותר כדי למנוע מתופעות שכאלה להתרחש בגינה?

אז למה בעצם הקנאביס שלך נובל?

צמח "עצוב" עם עלים נפולים
צמח “עצוב” עם עלים נפולים

הסיבה הנפוצה ביותר לנבילת צמח הקנאביס ורוב הצמחים בכלל, היא כמובן יובש.

מחסור במים מפחית את הלחץ האוסמוטי בצמח. בתאים הצמחיים החלולית (תא צמחי/וקואולה) מתמלאת בנוזלים וכך מפעילה לחץ טורגור תוך-תאי. לחץ זה מקנה לצמחים גבעוליים (חסרי גזע) את יציבותם המבנית.

גם זה בטח יעניין אותך

תגובת הצמח למחסור במים

המנגנון אשר נפגע ראשון הינו תהליך הפוטוסינתזה (ניצול אנרגיית האור לגדילת הצמח), מה שמאט את קצב הצמיחה וההתפתחות של הצמח. כאשר צמח חווה מגבלות כימיות ופיזיולוגיות בשל ההפחתה של אלמנטים קריטיים הנצרכים לתהליך הפוטוסינתזה (כמו מים), כל התהליכים הנלווים המתרחשים בצמח נפגעים בהתאם.

תהליך הפוטוסינטזה מאט בעקבות סגירת הפיוניות. הפיוניות הן תאים בצמח ששולטים בבקרת תנועה של מים, CO2 (פחמן דו-חמצני) וחמצן אל תוך ומחוץ לצמח. כאשר הצמח מרגיש מחסור במים, הפיוניות נסגרות על מנת לחסוך באלמנט זה.

כאשר הפיוניות סגורות לא מתרחשים תהליכים של אידוי מים, כניסת פחמן דו-חמצני ונידוף של חמצן עודף – מה שמגביל את היכולת של הצמח לבצע פוטוסינתזה. מכיוון שנוכחות המים בתאים אלה בצמח היא חיונית וחשובה, בסופו של דבר המחסור במים עלול לגרום למותם של אותם תאים ולהרוס את הצמח עצמו.

מניעת הנבילה בצמח הקנאביס

הדרך הפשוטה ביותר להפחית או למנוע מצב “עקה” הקשור למחסור במים הוא לדאוג שהצמח יקבל תמיד כמות מספיקה של מים.

ניתן לבדוק את רמות הלחות בקרקע בצורה ידנית באמצעות האצבעות שלנו, או בעזרת שימוש במכשיר ייעודי הנקרא “מד לחות” (soil sensor).

תהליכי הצמיחה מוגבלים: צמחים נבולים
תהליכי הצמיחה מוגבלים: צמחים נבולים

מדים אלו (בהנחה שמדובר בדגם איכותי) הם כלי פשוט וזול המאפשר לבדוק בצורה מדויקת את רמת הלחות של הקרקע מסביב למסת השורש של צמחים הנטועים ישירות לתוך האדמה.

תוספים שעוזרים לשמור על לחות הם עוד דרך מצוינת להבטיח רמת לחות מספיקה לצמחים (כמו ערבוב ורמקולייט באדמה). תוספים אלו עוזרים לכל תערובת אדמה, ויסייעו לשמירת הלחות לפרק זמן ארוך יותר.

כמו כן, ישנן מערכות השקיה אוטומטיות רבות שיכולות לעזור לשמור על לוח זמני השקיה יעילים.

עוד הגנה מעולה נגד יובש או מחסור במים הינה בחירת זן קנאביס עמיד יותר למחסור במים ותנאי יובש.

זנים שמקורם במקומות בעלי אקלים חם כמו קולומביה, ג’מייקה, קמבודיה או מקסיקו, בדרך כלל יהיו עמידים יותר בפני יובש, ומהווים בחירה טובה עבור מגדל שבוחר לגדל בחוץ ושאולי לא תהיה לו גישה לכמות גדולה של מים.

מד לחות וטמפרטורה לאדמה
מד לחות וטמפרטורה לאדמה

נבילה, כמו רוב הבעיות הקשורות לגידול קנאביס, היא בעיה שחשוב לשים לב אליה מוקדם או לפני שהשפעתה ניכרת במראה הצמח. אם אתה מבחין בסוג של נבילה בצמחים שלך עליך לנקוט בפעולה מיידית – ככל שתחכה יותר הנזק יעשה גדול יותר.

מעקב אחר רמות הלחות בקרקע יעזור למגדל בזיהוי בעיות הקשורות למחסור במים עוד לפני שהצמחים יספיקו להינזק – פעולה זו מבטיחה שהצמחים ימשיכו לצמוח ולגדול במלוא הפוטנציאל שלהם!

ראו עוד: זני הקנאביס החזקים ביותר בעולם!
ראו עוד: ראש טוב – 10 זני הקנאביס הפופולאריים ביותר בישראל
ראו עוד: גומרים הולכים – איך לגדל אחלה גאנג’ה בפחות מחדשיים
ראו עוד: כמה עולה לגדל גראס בבית והאם משתלם להפוך את זה לעסק?


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר