ללא מכרז: חברה אמריקאית קיבלה בלעדיות על פיתוח זן קנאביס ישראלי

חברה אמריקאית קיבלה ללא מכרז את הזיכיון הבלעדי לפתח יחד עם מכון וולקני, מרכז המחקר הממשלתי לחקלאות, זן קנאביס ישראלי-ממשלתי שאמור לטפל בפסוריאזיס ודלקות עור. שווי העסקה ופרטי ההסכם הוגדרו הפעם כסודיים.

מאז הקמת מרכז המחקר הלאומי לקנאביס בשטח מכון וולקני (מכון המחקר הממשלתי לחקלאות) בשנת 2016, עוסקים חוקרים במכון במחקר גנטי של קנאביס ובניסיון להיות הראשונים בעולם שיפתחו זני קנאביס המיועדים לטיפול במחלות ספציפיות.

במקרה קודם לפני כשנה, כשביקשו במכון להתחיל לפתח 18 זני קנאביס ישראליים-ממשלתיים-מקוריים, נבחרה חברה אלמונית בשם 'פרמאביס', בבעלות סגן ראש עיריית ראשל"צ לשעבר שלמה שגב, שמאז לא דיווחה על כל התקדמות במחקר.

הפעם נזקקו בוולקני לחברה נוספת לצורך מימון והשתתפות בפיתוח זן קנאביס שאמור לטפל באופן ספציפי בפסוריאזיס ובעיות עור.

בדיון שנערך ב-15.3 קבעה ועדת הפטור ממכרזים של משרד החקלאות בראשות פרופ' אלי פיינרמן, ראש מנהל המחקר החקלאי, כי היא מאשרת את בחירתה של חברה אמריקאית בשם MedC Biopharma כדי שתהיה זו שתממן ותפתח יחד עם חוקרי המכון את הזן המבוקש.

בפרוטוקול דיון הועדה מוסבר כי הליך הבחירה ב-MedC החל כאשר חברת "קידום", המייצגת את מכון וולקני בתחום העסקי, פרסמה כי היא מחפשת חברה שתנהל פרויקט "לשיפור צמחים וזנים", וזאת ללא כל אזכור כי מדובר בקנאביס.

על פי הכתוב במסמך הרשמי חברות רבות הגישו את מועמדותן לתפקיד, אך לבסוף נבחרה אותה חברה אמריקאית.

הועדה ציינה כי הסיבות לבחירה בחברה זו דווקא הן שלמרות שלא ציינו כי הם מחפשים מומחים לתחום הקנאביס, MedC היא "החברה היחידה אשר פנתה לצורך השקעה במחקר בתחום הספציפי". עוד נטען שההחלטה נתקבלה "על רקע הניסיון הטוב שיש עם החברה בפרויקט אחר".

לצד הבחירה בחברה האמריקאית ציינה הועדה 2 חברות ישראליות אחרות שהגישו גם הן מועמדותן, אך לא נבחרו לבסוף: 'פלנטקס', שנדחתה על ידי הועדה בגלל "בעיה קיימת במוסר תשלומים", ו'חברת גורדון' שנדחתה בגלל ש"לא הביאה תכנית מגובשת ומאורגנת למרות שהתקיימו איתם מספר פגישות".

בניגוד להסכם הקודם עם 'פרמאביס' כאמור, שעמד על כ-6 מיליון ש"ח השקעה של החברה במכון בתמורה לפטור ממכרז ובעלות על הידע הנרכש, בוולקני מסרבים הפעם לחשוף את שווי ההתקשרות עם MedC ו/או את הסיבה לכך שהוסתר כי מדובר במחקר הקשור לקנאביס.

לאחר בירורים שנמשכו כמעט חודש, הסכימו במכון למסור השבוע בתשובה לפניית מגזין קנאביס רק כי "להתקשרות מסוג זה אין חובה בפרסום מכרז, אלא מדובר בהתקשרויות הפטורות ממכרז על פי תקנות פטור הקיימות לעניין זה המאושרות על ידי ועדות הפטור".

עוד הסבירו במכון כי "אין חובה לפרט פרטים מלבד תחומי המחקר בהם אנו עורכים מחקרים. בהתקשרויות מסחריות. פרטי ההתקשרות וגובהם אינם מפורסמים כאשר הם מאושרים על-ידי ועדת הפטור המשרדית כי מדובר במידע סודי".

חברי הנהלת MedC, לפחות על פי המוצג באתרה, הם רובם ככולם ישראלים, ביניהם הבעלים האחים אבי דרורי וגיא דרורי, וכן ד"ר שחף אדוט, פרופ' גל ריכטר-לוין, ד"ר עמנואל לב והאגרונום רועי פלג.

המפתיע הוא שבאתר החברה האמריקאית מוצגת תחת הכותרת "הנהלה" גם ד"ר חיננית קולטאי, שהיא מנהלת במכון וולקני האחראית על אותו המחקר מטעם ממשלת ישראל ועל כן לא יכולה להחזיק גם בכובע מנהלת בחברה הפרטית עמה חתם המכון על חוזה.

רק לאחר בדיקה הודיעה החברה כי מדובר בטעות שתתוקן וכי ד"ר קולטאי אינה חברת הנהלה. עם זאת מהמכון הבהירו כי ד"ר קולטאי אמנם נמצאת בדירקטוריון החברה כמשקיפה במסגרת המחקר, אך אינה חברת הנהלה בחברה הפרטית ולא מקבלת כל שכר ממנה.

"חוקרת המינהל אינה שותפה ואינה חברת הנהלה או נושאת בתפקיד אחר בשכר בחברת MedC Biopharma," נמסר. "החוקרת משתתפת מטעם מינהל המחקר החקלאי כמשקיפה בלבד בדירקטוריון החברה מתוקף הסכם ההתקשרות בין הצדדים. מדובר בדרישה של מינהל המחקר החקלאי ובהתאם להסכם ההתקשרות."

כזכור שמו של מכון וולקני כבר עלה בהקשר של "קומבינות" לכאורה, למשל כאשר נחשף דבר הברחת גנטיקת הקנאביס מחו"ל באישורו של מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט ולכאורה בניגוד לנהלים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט