ללא דיון: משרד הבריאות דחה הוספת הקנאביס הרפואי לסל התרופות

משרד הבריאות מנע את האפשרות לסבסוד העלויות הגבוהות של הטיפול בקנאביס רפואי ודחה על הסף את העלאת הנושא לדיוני וועדת סל הבריאות שיערכו בסוף השנה – זאת למרות סקר שמצא כי 82% מהישראלים תומכים במהלך.

משרד הבריאות, באמצעות האגף להערכת טכנולוגיות בסל הבריאות, דחה על הסף את הבקשה להעלות מוצרי קנאביס רפואי לדיוני וועדת סל הבריאות.

על פי החלטת המשרד מוצרי הקנאביס הרפואי המאושרים לטיפול במחלות קשות ומפוקחים על ידי יחידת היק”ר במשרד הבריאות ואף אושרו למכירה בבתי מרקחת – לא רק שלא יאושרו, אלא כלל לא יידונו בוועדה.

בכך המשרד בראשות סגן השר יעקב ליצמן וראש הממשלה בנימין נתניהו חסם את האפשרות לסבסוד מחירי הקנאביס הרפואי למטופלים, שיעלו באופן חד עם כניסת הרפורמה לתוקפה בתחילת 2019.

החלטת משרד הבריאות מגיעה למרות סקר שנערך לאחרונה על ידי מכון ברנדמן וגילה שרוב מוחלט (82%) מהציבור בישראל תומך בהכללת קנאביס רפואי בסל הבריאות, במיוחד עבור חולי סרטן (89%).

לדברי ירון זקהיים, מנכ”ל חברת ‘רפא’ (Rafa) שהגישה את הבקשה “אין כל סיבה שהחולים והמשפחות ימשיכו לממן את הטיפול בקנאביס רפואי מכיסם. אנו מצפים כי משרד הבריאות ימצא את הדרך להעלות לדיוני וועדת הסל את מוצרי הקנאביס הרפואי העונים לדרישות שמשרד הבריאות עצמו קבע במסגרת הרפורמה בתחום”.

“אם המדינה והממסד הרפואי מכירים ביכולת הקנאביס הרפואי להקל על סבלם של חולים, בין השאר באמצעות מהלך ההסדרה, אין כל סיבה שהחולים והמשפחות ימשיכו לממן את הטיפול באופן מלא מכיסם,” הוסיף.

בסקר שחשפנו במגזין לראשונה בחודש שעבר נמצא גם כי 63% מהרופאים שענו לסקר רואים בקנאביס טיפול יעיל ברמה בינונית-גבוהה, 45% מעדיפים באופן אישי קנאביס עבור עצמם או עבור בן משפחה, ו-54% היו רוצים שקנאביס יהיה חוקי בישראל.

חדשות