ללא גבולות: הכדור שיהפוך אתכם לסופרמן?

האם זהו הכדור שיהפוך אתכם לסופרמן? ‘מודפיניל’ – תרופה לחולי נרקולפסיה, שבשימוש בקרב אנשים בריאים מגבירה את היכולות הקוגנטיביות ומשפרת את ניצול האינטילגנציה המובנית.

כל מי שצפה בסרט Limitless (ללא גבולות) בוודאי תהה האם אכן יהיה יום אחד כדור פלא שיהפוך את מי שיבלע אותו לסוג של ‘סופרמן’ עם יכולות-על ותפקוד מוחי ופיזי נדירים. אמנם אנחנו עדיין לא שם, אבל מסתבר שיש כדור – חוקי לחלוטין ונפוץ בשימוש – שהוא הדבר הכי קרוב לזה…

במשך שנים רבות מדענים ניסו להגביר ולשדרג את פעילות המוח בעזרת חומרים כימיים. בסרט המדובר “ללא גבולות” (Limitless) שיצא לאקרנים ב-2011, מסופר על סופר ניו-יורקי עני אשר פוגש לראשונה את הסם הכל יכול, NZT-48, בהשפעתו הוא חווה פרץ של יצירתיות ומוטיבציה אשר מאפשרים לו, בין היתר, לכתוב את ספרו בן-לילה והופכים אותו לסוג של ‘סופרמן’ אשר מצליח להגיע לצמרת הכלכלה העולמית ולכבוש כל אתגר העומד בפניו.

ללא גבולות Limitless

מודפיניל, ששמו המסחרי הוא פרוויג’יל, הוא כדור המשמש להגברת העירנות בחולים הנוטים לישנוניות בשעות היום, בעיקר בשל הפרעת נרקולפסיה, הפרעות שינה עקב עבודה במשמרות (SWSD) וכן כטיפול משלים במקרים של דום נשימה חסימתי בשינה (OSAHS). כמו כן התרופה נמצאת במקביל לריטלין בשימוש בקרב מאובחני ADHD וטיפול בעייפות עקב טרשת נפוצה וכן צבאות שונים בעולם (כמו הצבא הבריטי והאמריקאי ולגיון הזרים הצרפתי) הצהירו על ניסויים או שימוש ממשי בתרופה בזמן משימות שדורשות חסך בשינה ועירנות מתמשכת.

בניגוד לריטלין, המודפיניל הוא הרבה יותר ממוקד ולא גורם להתמכרות. למעשה, על פי האזהרות שעל הקופסא, תופעות הלוואי היחידות העלולות להיגרם משימוש במודפיניל הן כאבי ראש, בחילה, סחרחורת וקשיי הירדמות – לא שונה מכל תרופה או כדור אחרים הנמכרים בשוק החופשי.

NZT-48

במחקר שנערך על שימוש במודפיניל על אנשים בריאים נצפו שיפורים בפונקציות קוגניטיביות שונות כגון זיכרון מרחבי, תכנון והסקת מסקנות וזיכרון וזיהוי דגמים ויזואליים. לא נצפה שינוי במצב הרוח, אך הנבדקים בקבוצת המודפיניל דיווחו על הנאה רבה יותר בזמן מילוי המשימות.

מסקנות המחקר הצביעו על ההשפעה החיובית שיש למודפיניל על אספקטים שונים של הזיכרון והקוגניציה אצל נבדקים בריאים ללא בעיות שינה, מה שמסביר את תוצאותיו של מחקר אחר שפורסם בתחילת השנה ומצא עלייה של פי 15 בשימוש לא רפואי במודפיניל.

כך, למשל, מחקר שבדק את התפקוד של טייסים בסימולטור של מטוס ססנה: תוצאת המחקר העלו כי טייסים שנטלו במשך חודש תרופה המיועדת לטיפול באלצהיימר תפקדו טוב יותר, בעיקר במצבי חירום. יש עדויות לכך שהתרופה שבה השתמשו הטייסים משפרת גם יכולות למידה. קיימות עדויות רבות לכך שמודפיניל ‏(פרוביג’יל‏) יכול לשפר ערנות אצל אנשים בריאים ולגרום להם לתפקד טוב יותר כשהם סובלים מחוסר שינה.

פרוויג'יל - מודפיניל

“רופאים בתורנות ואפילו אנשי צבא גילו את האפקטיביות של מודפיניל ומשתמשים בו במצבי חוסר שינה”, מספר ד”ר גל איפרגן, סגן מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי סורוקה. הוא מוסיף כי במרפאות הנוירולוגיות קורה לא פעם שסטודנטים מנסים לשכנע את הרופא כי הם סובלים מהפרעת קשב על מנת שירשום להם ריטלין. “נראה שתרופות מסוג זה משפרות יכולות אקדמיות ובעיקר ריכוז, קשב, תפיסה מרחבית ותכנון – ולכן סטודנטים רבים נוטלים ריטלין שהשיגו ללא מרשם”.

צעיר אמריקני מפרט בקטע וידאו כיצד עוזר לו המודפיניל לשיפור התפקוד: “הרבה אנשים מחפשים כדור פלא שיהפוך אותם לעשירים ומצליחים, אבל אין דבר כזה,” הוא אומר. “עם זאת, הדבר הכי קרוב שיש היום לכדור הפלא מהסרט הוא ה’מודפיניל’.”

הזמנת מודפיניל באינטרנט

“במקור ה’מודפיניל’ יוצר עבור אלו הסובלים מנרקולפסיה – בעיית השינה – אבל אם אתה אדם בריא לחלוטין, ‘מודפיניל’ יכול לספק פוטנציאל מדהים כגון חושים מחודדים, אנרגטיות, שיפור התפקוד הקוגנטיבי, יכולות הריכוז וניצול מוגבר של האינטילגנציה,” הוא אומר.

בקטע הוידאו שפירסם הוא מפרט כיצד ניתן אף להשיג 10 כדורים חינם על כל הזמנה: נכנסים לאתר Modup.net, מזמינים את הכדורים, מקישים את קוד המבצע ‘Limitless’ וזה הכל…

אתר אחר מציע לכם אפשרות לבחון האם התרופה מתאימה גם לכם. למבדק לחצו כאן (אנגלית).

על פי דיווחים, בעלי מרשם לריטלין אשר מוכנים לשלם 140 ש”ח למרשם של חודש, יכולים לעבור להשתמש במודפיניל.

יש לציין שאיננו מעודדים כל שימוש בחומר זה. ברשת ישנן חוויות מאוד לא נעימות על שימוש בו (כאן וכאן).

צפייה ישירה בסרט “ללא גבולות”:

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר