ליצמן תתעורר: מדוע ישראל שיאנית העולם במרשמי קנאביס רפואי

מול הביקורת על התנהלות המדינה בנושא הקנאביס הרפואי, טוענים שוב ושוב שר הבריאות ליצמן ובכירי משרדו, כי “ישראל היא שיאנית העולם במרשמי קנאביס רפואי”. אם מבורות או בכוונה תחילה – הם מפספסים את הנקודה. דעה.

מאת: שלומי סנדק

שנה וחצי לאחר הדיון האחרון בנושא קנאביס רפואי שנערך בועדת הבריאות של הכנסת בראשותו של חה”כ אללוף, דיון בו העברתי ג’וינט לחולה שהעיד כי הוא סובל מתת מינון, הגעתי השבוע (ב’) לדיון נוסף באותה ועדה.

מרגע שנפתחו הדלתות התמלא האולם במהירות, עדות לעניין הציבורי הרב שהקנאביס מעורר. צוותי הטלויזיה תפסו את מקומם, הדיון נפתח בברכות לשר ליצמן על הרפורמה. ב-22 השנים האחרונות נכחתי בעשרות דיונים בנושא קנאביס בכנסת ומעולם לא הייתה נוכחות כה בולטת של חברי כנסת חרדים: ליצמן, אייכלר ויהודה גליק. מעניין שדווקא השר ליצמן, שנתפס בציבור כרפורמטור הגדול, הוא השמרני ביותר מבין שלושתם.

“בישראל יש יותר חולים עם רישיון לקנאעביס רפואי מאשר בהולנד, אנגליה ובמדינות אירופה האחרות,” אמר ליצמן כראייה להצלחת הפרוייקט הישראלי וציין כי מדובר כיום בקרוב ל-28,000 כאלה. “איך יכול להיות שיש בישראל כל כך הרבה חולים שמבקשים קנאעביס?” תהה השר בקול, מרמז לכך שלא כל מבקשי הקנאביס הרפואי הם אכן חולים.

זה היה הרגע בו קמתי ממקומי בכדי להגיש למזכיר הועדה פתק עם בקשה לקבלת זכות דיבור כמקובל. קצין הבטחון שמיהר לקראתי חשש כנראה ששוב אשלוף ג’וינט מהשרוול: “אני רק ניגש לתת פתק,” הרגעתי אותו.

רציתי להסביר לליצמן אחת ולתמיד מדוע בישראל יש יותר בקשות לקנאביס רפואי מאשר בפורטוגל, בהולנד, בספרד או בגרמניה – מדינות בהן אין ענישה על עבירות שימוש בקנאביס ולכן כל מי שרוצה לצרוך, בין אם לצרכים רפואיים ובין אם חלילה לצרכי הנאה ‘בלבד’, באפשרותו לרכוש קנאביס מבלי לחשוש ממפגש בלתי צפוי ובלתי נעים עם כחולי המדים ומבלי לחשוש מענישה.

רציתי גם להסביר לליצמן שאם גם אצלנו תהיה מדיניות של אי הפללה, מספר מבקשי הקנאביס הרפואי ירד באופן דרמטי: הרי אם ניתן יהיה לגדל, לקנות ולהחזיק בישראל קנאביס מבלי לחשוש מענישה פלילית – איזה טעם או הגיון יהיה בהגשת בקשה למשרד הבריאות? מדוע שמישהו ירצה לבלות שנה במרפאת כאב, להתנסות בסוגים שונים של משככי כאבים כימיים על מנת “למצות טיפול קונבנציונלי” כנדרש ורק אז לקבל מהרופא המלצה לקנאביס רפואי – המלצה שתאושר או תידחה על ידי רופא אלמוני של היק”ר?

לצערי, נראה כי עד היום ליצמן ובכירי משרד הבריאות טרם הבינו את הקשר שבין רמת האכיפה והענישה לבין מספר הבקשות לקנאביס רפואי המוגשות למשרד הבריאות: תנו לי לגליזציה ואני מבטיח שמספר הבקשות לקנאביס רפואי יפחת משמעותית עד כי פקידות היק”ר יריבו ביניהן מי תענה לשיחת טלפון שעדיין פה ושם תגיע.

אבל לצערי, ליצמן הודיע כי לא יוכל להישאר עד תום הדיון ויצא עוד בטרם הספקתי לגלות לו (60 שניות על…) מדוע בישראל יש יותר בקשות לקנאביס רפואי מאשר במדינות באירופה.

גילוי נאות: גם אני לא נשארתי עד תום הדיון. הרי כולנו יודעים ששוב ניפגש בעוד שנה וחצי ושוב נשמע על הרפורמה הנהדרת שעומדת אוטוטו לצאת לדרך וליצמן שוב יתהה בקול מדוע בישראל מוגשות כל כך הרבה בקשות לקנאביס רפואי…

שלומי סנדק בועדת הבריאות של הכנסת
שלומי סנדק בועדת הבריאות של הכנסת. לפניו: מנכ”ל משרד הבריאות ארנון אפק וראש היק”ר יובל לנדשפט

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר