ליצמן: “קנאביס במרשם רופא – תוך חצי שנה”

שר הבריאות הודיע הבוקר בועדת הבריאות של הכנסת כי רפורמת הקנאביס הרפואי החדשה תיכנס בתוך שבועות לתוקפה ואם הכל יהיה תקין בתוך חצי שנה רופאים יספקו התרופה במרשם. המשטרה מזהירה מזליגה. המגדלים מבטיחים להעביר את הדיון לבג”ץ.

עד ה-5.2 יכולים תושבי ישראל להעלות טיעונים בנוגע לתכנית החדשה להסדרת ענף הקנאביס הרפואי, והבוקר (ד’) לקראת מועד זה, נערך דיון משותף של ועדת הבריאות וועדת הסמים, בהשתתפות שר הבריאות ליצמן עצמו, שהגיע לשמוע חלק מן הבעיות והטענות שעלו עד כה בנוגע לרפורמה.

קנאביס במרשם רופא וגידול ישראלי

בפתח דבריו הבהיר ליצמן כי למרות שתכנית ההסדרה עוסקת בעיקר בנושא הייצור וההפצה לחולים, השינוי עליו הצהיר לפני חצי שנה ונוגע לחלוקת מרשמי קנאביס על ידי רופאים, במקום המלצות בלבד המאושרות על ידי משרד הבריאות, ייכנס לתוקפו רק אחרי חצי שנה מתחילת הרפורמה.

יעקב ליצמן
שר הבריאות יעקב ליצמן: “קנאביס במרשם רופא – תוך חצי שנה”

“הרופאים ימליצו והמשרד יאשר. לאחר חצי שנה כשנראה שהכל תקין, נרחיב את החלוקה כך שגם רופאים יוכלו לספק מרשמים,” אמר. “בהמשך הוא יחולק בבית מרקחת, כמו מורפיום. יהיה פיקוח חד וחריף של משרדי הבריאות ובט”פ.”

ליצמן הפריך חלק מהחששות שעלו מפרטים במסמך שהצביעו על העדפה לייבוא על פני גידול מקומי והבהיר חד משמעית כי תינתן עדיפות לגידול בישראל. “מספר המגדלים יורחב,” אמר, “אבל לא יהיה מצב שמגדלים יחלקו קנאביס לחולים.”

הדיון במלואו:

גם זה בטח יעניין אותך

חלק מהבעיות שעלו בדיון

ח”כ תמר זנדברג: “במשך השנים חולים סובלים מאוד מיחס קשה מצד הממסד והשינוי הבא הוא מבורך. השאלה היא איך נבטיח את הטיפול הרפואי הזה בצורה הטובה ביותר. ישנה בעיה שבתחום הזה, ורק בו, הרופאים לא מאשרים בעצמם את הרישיון אלא ממליצים בלבד. פקיד במשרד הבריאות מאשר. יש לשנות זאת ולהתיר לרופאים לספק את הרישיונות בעצמם. נקודה שנייה היא בעיית הכשרות הרופאים. הבקשה שלנו – שלא נענתה עדיין – היתה שהידע הרב שנמצא כבר היום אצל רופאים שמטפילם, שהם והידע שצברו ישולב בהכשרות אלו ושלא יהיו פה שני מסלולים נפרדים. נושא נוסף זה בתי המרקחת – שזה יהיה כמה שיותר דומה לאופן בו מחולקות תרופות היום. דבר אחרון הוא נושא הייבוא – שצריך לבוא בתעדוף אחרי הגידול המקומי.

אמיר בן טובים, ראש אגף חקירות במשטרת ישראל: “מתוך ראיית שלום הציבור אנחנו חושבים שיש לתת את הדעת בעניין אבחון מוקדם של העוסקים בכל התהליך – בדיקת היעדר מניעה פלילית וכד’. היום יש לא מעט זליגה – גם מחוות וגם ממטופלים. יש רצון של עולם הפשע לחדור לתחומים האלה. יש לנו עדויות של סיפורים של אנשים בתחום עם מטעני חבלה. במידה ויוציאו את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים, אני חרד למציאות בה אנשים המחזיקים ברישיון קנאביס רפואי יחזיקו בנשק או ינהגו. יש כאן היבטים של מקצועות מסוכנים, אחיזה בנשק ונהיגה – שהן בעיות שנוגעות למטופלי קנאביס רפואי. יש לדעת שאדם שמשתמש בקנאביס עלול גם לאחוז בנשק. בפקודת התעבורה חל איסור לנהוג תחת השפעת סמים ויש להרחבת התחום השפעה על נושא זה.”

ח”כ דב חנין: “קול הצעקה מגיע מכל הכיוונים. אני יודע שיש אנשים טובים שמנסים להקל הסובלים, אבל אני מוכרח לומר שכחבר כנסת אני נתקל בפניות שקשה לי לעמוד בפניהן. אשה או גבר שסובלים מכאב נורא ושהרופא אומר שיש מזור ותרופה, אבל בגלל קשיים במערכת בגלל ביורוקרטיה או שמרנות, אומרים לו לא. לכן הפנייה שלי אליך השר היא באמת לנסות ולהוביל מהלך מהיר ככל האפשר. מדובר בפיקוח נפש, בהקלה על סבל, וצריך לעשות את זה כמה שיותר מהר וכמה שיותר חזק.”

איתן גורני, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים: “הרשות למלחמה בסמים תומכת ברפורמה של השר ליצמן. אנחנו מחבר האנשים שיושבים עם המשרד ומשתתפים. יש לנו הערות במיוחד לגבי נושא האבטחה, מספר המגדלים וכיוצא בזה. אנחנו מפרידים על ידי חומה עבה בין השימוש בקנאביס מטרות רפואיות לאלו שאינן רפואיות.”

איגוד הרוקחים: “איגוד הרוקחים מברך על הצעד הזה ומבחינת השיווק אכן חשוב שזה יעשה דרך הרוקחים. עם זאת, יש לוודא החמרת הפיקוח בכל השלבים. מבחינת בתי המרקחת לא ברור איך הוסדר הדבר. מה יהיה המחיר, איך נוודא שלא תהיה זליגה, למשל עם רישיון מזויף, ואנחנו חושבים שצריך לשתף יותר את ארגוני הרוקחים בעניין התקנות ואופן החלוקה בבתי המרקחת.”

בדיון עלו שוב הטענות נגד קופות החולים שמורות לרופאיהן שלא לספק המלצות לטיפול בקנאביס וכן בעניין תשובת קופות החולים הבוקר בנושא הערמות ואובדן בקשות קנאביס ביחידה לקנאביס רפואי. כמו כן עלה נושא רישיון הנהיגה, שלצד רישיון הקנאביס הופך את החולים לעבריינים עם עולים על ההגה.

ד”ר איליה רזניק: “אני מבקש שכן יקדמו חקיקה – חוק קנאביס – כפי שראוי. יש לתקן את פקודת הסמים ופשוט לשנות את מיקומו של הקנאביס בפקודת הסמים. להעביר אותו לחומרים בעלי תועלת רפואית, במקום בו נמצאים הרואין ודומיו. כך יתאפשר לרופאים להתעסק עם קנאביס וללמד. החוק היום קובע שלמרות שאני יכול לרשום המלצה לקנאביס, אסור לי לגעת בזה, אסור לי לעסוק בזה. תרופות אחרות אני יכול אבל קנאביס לא.”

חגי הילמן, יו”ר שולחן מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל: “אנחנו מברכים על כל שינוי שיאפשר טיפול נכון וראוי יותר בצמח הזה, אבל אין לי אלא להצטער ששוב מבצעים הסדרה עם אף גורם שהוא מומחה בתחום. כל הידע שנצבר בישראל אצל המגדלים, אצל הרופאים, לא בא לידי ביטוי. עושה רושם שההסדרה נכתבה בחיפזון ונראה שזה תבשיל שעדיין לא הושלם. זה שזה מוצג באתר משרד הבריאות זה לא אומר שמשתפים. כפי הנראה שוב הנושא הזה יגיע לבג”צ וייתקע שם. גרירת הרגליים תימשך עוד שנים כפי שנמשך עד כה. זה יכול היה להסתיים מזמן ושוב אנחנו פונים ומבקשים לייצר פורום שיביא בחשבון את כל מארג האינטרסים, ההזדמנויות, ההגבלות, של כולם, כדי לייצר מתווה שטוב לכולם.”

ח”כ שרן השכל: “כיו”ר שדולת הקנאביס הרפואי אני מזמינה את כל הנציגים כדי לדון בכל ההסתייגויות, וכמובן שהשר ליצמן ואני נשב לאחר הדיון. מי שלא קיבל כאן מענה מוזמן להגיע לדיון השדולה ולהעלות את הטענות והבעיות שם.”

מירי אוגניץ, אחות לרפואת כאב: “עוסקת בתחום 7 שנים ומאות מטופלים נסיון. אנחנו שמחים על המתווה אבל הוא לא כולל את ההדרכה הנכונה למטופלים. היום מי שמטפל בחולים שלנו הם הרבה מאוד פעמים אנשים ללא רקע רפואי מקצועי ואין להם יכולת להבין אילו השלכות יכולות להיות לשימוש בקנאביס רפואי בצורה לא נכונה. אין לנו כל תיעוד לתופעות לוואי. יש לוודא שהמתווה כולל הדרכה מסודרת למטופלים.”

דנה בר און, עמותת הקנאביס הרפואי: “יש להעביר את אחריות הטיפול לרופא המטפל. מאות חולים כרגע בישראל מסורבים מלקבל קנאביס למרות שהרופא שלהם המליץ על הטיפול בקנאביס. זה המצב היום בכל קופות החולים. הסיבה לכך שהיא שהסמכות להחליט היא במשרד יק”ר ולא אצל הרופא. אנחנו מבקשים שיהיה תיקון בנושא זה כבר בתחילת הטמעת הרפורמה.”

קרנית ידיד מהאגודה לטיפול בקנאביס רפואי: “מצב הקנאביס הרפואי היום הוא הגרוע ביותר מהיום בו התחיל הטיפול בקנאביס רפואי. בחצי השנה האחרונה צומצם הטיפול, מרפאות הכאב סגרו שעריהן, קופות החולים מונעות את הטיפול בקנאביס רפואי, ואת כל זה אפשר לפתור בשיחת טלפון, עוד לפני הרפורמה. גם הישיבה הזו תסתיים וכשחוזרים הביתה אין איך לעזור לאנשים שסובלים מפוסט טראומה, מסרטן, של מצליחים לקבל קנאביס רפואי. איך אני יכולה לעזור לנפגעת תקיפה מינית שמבקשת עזרה ומגדירים אותה כעבריינית סמים בגלל שהיא מחזיק ברישיון.”

בן לביא, מטופל בקנאביס רפואי: “האנשים שיושבים היום בראש ההסדרה הם לא אנשים מקצועיים מספיק ולא מתאימים לנהל את התחום הזה. כל מנגנון היק”ר – במקום לשאוב ידע מברי דעת בתחום – הם מסתמכים על אנשים שהם לא רופאים ולא בעלי ידע. מדירים את אלו שיודעים. צריך לבטל מיד את רשימת ההתוויות, ואם לא מבטלים אז צריך לחשוף את האופן בו זה מתבצע.”

אגודת הפסוריאזיס: “אנחנו מבקשים שיכניסו גם את חולי הפסוריאזיס לרשימת מקבלי הקנאביס רפואי.”

יואל הדר, היועץ המשפטי של המשרד לבטחון פנים: “יש לתקן את חוק רישוי עסקים כך שימנעו בעיות בהקמת החברות החדשות. מספר החולים עלה דרמטית בשנים האחרונות ועלינו למנוע את הזליגה ולוודא שהחומר הזה, חומר מסוכן, לא יפגע באלו שלא זקוקים לו. מחקרים מוכיחים שזה יכול להוות איזשהו טריגר לבעיות נפשיות. יש לזה השלכות גם על נהיגה ויש לוודא שהכמות תספיק אמנם לכל החולים, אבל שלא יהיו שאריות שעלולות להגיע למקומות שאנו לא רוצים שיגיע.”

ד”ר דן דבוסקין העלה את הנושא הכלכלי ומחיר התרופה בעתיד: “קנאביס לא מוכר בסל הבריאות, ואיש לא העלה את נושא המחיר של הקנאביס הרפואי. המחיר של הקנאביס היום הוא הזול ביותר בעולם ועומד על 370 ש”ח. הבעיה היא שמה שכתוב כעת ברפורמה עלול להוביל למחיר של פי 4 או פי 5 יותר עם כל החוליות שמכניסים להסדרה. יש להשאיר את מחירי הקנאביס כפי שהם ולא להגיע למצב שהחולים משלמים 2,000 ש”ח לחודש.”

ח”כ אילן גילאון: “הטיפול בקנאביס צריך להיות כמו כל תרופה אחרת. בבתי מרקחת, כמו אוקסיקונטין.”

משרד הבריאות: “ברגע שהופכים את הקנאביס כמה שיותר קרוב לתרופה, אתה מיטיב עם אלו המטופלים. עם זאת אם מדובר בתרופה יש לחלק את הקנאביס בהתאם להתוויות, בדיוק כמו תרופות אחרות. 23,000 מטופלים בקנאביס היום בישראל.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר