ליצמן עוזב: מי הכי טוב לקנאביס מבין המועמדים להחליפו?

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי יעזוב בקרוב את תפקידו לטובת משרד השיכון והבינוי. טרם ידוע מי יחליפו בתפקיד אך מעניין לבדוק מי מבין המועמדים יהיה עדיף עבור מטופלי הקנאביס.

מרבית מטופלי הקנאביס מאוכזבים מתפקודו של השר יעקב ליצמן במשרד הבריאות, בין השאר בגלל הרפורמה בענף שהובילה לעליית מחירים. ליצמן גם התבטא בעבר באופן קשה כלפי השימוש בקנאביס ואף הטיח האשמות קשות במטופלים עצמם.

עם הודעתו של ליצמן על פרישה מהתפקיד ומעבר צפוי למשרד הבינוי והשיכון, מעניין לבדוק מי מבין המועמדים להחליפו (כרגע יש 6 שמות כאלה) יהיה עדיף עבור המטופלים ואולי גם עבור תחום הקנאביס הישראלי בכלל.

כזכור תיק הבריאות היה אמור להישאר בידי ליצמן אך לאחר שהתפנה נשאר התיק בידי ‘הליכוד’, שיכולים אולי בעזרתו להכניס את רשימת ‘ימינה’ לממשלה או לתת “צ’ופר” לאורלי לוי על תמיכתה. מנגד, אם ‘כחול לבן’ יתעקשו לקבל את התיק, סביר שיקבלו אותו. על פי הצהרותיהם הם מקווים להביא מינוי מקצועי למשרד ולא פוליטי.

המועמדים לתפקיד שר הבריאות

השר נפתלי בנט, יו”ר רשימת ‘ימינה’, מעוניין בתפקיד: מתנגד ללגליזציה אך תומך באי-הפללה ובהקלה על מטופלי קנאביס רפואי. בקמפיין בחירות 2019ב’ הוא התחייב לקדם מודל שנקרא “לגליזציה לחולים” במסגרתו יוכל כל רופא לרשום כל מינון לכל חולה בכל מחלה, לרכישה בבתי מרקחת במרשם. מדובר במודל מתירני בהרבה לעומת זה הקיים היום, אך גם בכזה שמערכת הבריאות והרופאים כנראה לא יאפשרו להטמיעו. בנוסף חלק מחבריו למפלגה כמו ח”כ בצלאל סמוטריץ’ הודיעו כי הם מתנגדים למודל כזה. שותפתו הבכירה, ח”כ איילת שקד, היא חברה קרובה של איש העסקים ברק רוזן, בעל השליטה בחברת הקנאביס ‘קנביט’, כך שהיא (ודרכה גם בנט) עשויה להיות בעלת אוזן קשבת לטענות ודרישות מצד היצרנים למרות התנגדותה ללגליזציה.

ח”כ גבי אשכנזי, מס’ 2 במפלגת ‘כחול לבן’, כנראה לא מעוניין בתפקיד, מעדיף את משרד החוץ: במהלך קמפיין הבחירות האחרון הצהיר הרמטכ”ל לשעבר כי כמו מס’ 1 ברשימה בני גנץ גם הוא תומך בלגליזציה “במודל קולורדו”, כלומר הסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי. הוא לא התייחס לתחום הקנאביס הרפואי באופן ספציפי, אך סביר שמי שתומך בלגליזציה לא יתנגד גם להקלות בתחום הקנאביס הרפואי.

ח”כ אורלי לוי-אבקסיס, יו”ר מפלגת ‘גשר’, מעוניינת בתפקיד: תומכת בלגליזציה ומקפידה להביע עמדות ברורות בעד הקלות בתחום הקנאביס הרפואי. היא מחאה פעמים רבות נגד התנהלות משרד הבריאות כלפי המטופלים ואף השתתפה בהפגנות יחד עם המטופלים במהלך הקמפיינים בבחירות. סביר להניח שלוי-אבקסיס תאפשר הקלות משמעותיות בענף הקנאביס הרפואי, אם כי הסיכויים למינויה לתפקיד אינם גבוהים יותר משל אחרים ברשימה.

פרופ’ רוני גמזו, מנכ”ל בי”ח ‘איכילוב’, לשעבר מנכ”ל משרד הבריאות, מעוניין בתפקיד: בתפקידו כמנכ”ל משרד הבריאות היה מהמתנגדים הקשוחים ביותר להקלות בתחום הקנאביס הרפואי, אך לאחר סיום תפקידו “חזר בתשובה”, הצטער על חלק מהטעויות ואף הביע תמיכה באי-הפללה ובלגליזציה של קנאביס גם לשימוש פנאי. מקורבים לו מספרים כי הוא שינה את עמדתו ב-180 מעלות והוא תומך בטיפול בקנאביס ובהקלה על המטופלים. הוא נחשב למקושר היטב למשרד הבריאות גם כיום, ומוערך על ידי רבים במערכת הבריאות וגם בתקשורת, כך שסיכוייו לקבל את התפקיד די חיוביים בסך הכל.

פרופ’ זאב רוטשטיין, מנכ”ל בי”ח ‘הדסה עין כרם’, מעוניין בתפקיד: עמדתו כלפי לגליזציה ואי-הפללה לא ידועה, אך הוא כן התבטא בעבר בנושא קנאביס רפואי כשאמר כי “הקנאביס הוא סם, וכך יש להגדירו כמובן, אך עלינו לדון בשאלת השימוש בקנאביס הרפואי כמדענים וכאנשי רפואה המיישמים את החמלה כחלק מהטיפול הרפואי”. לא ידוע אם מינויו לתפקיד יביא בשורה גדולה למטופלים או לתחום הקנאביס בכלל. סיכוייו לקבל את התפקיד כנראה לא גבוהים מאחר ובעברו יש כמה מקרים שעוררו מחלוקות.

פרופ’ יצחק (איציק) קרייס, מנכ”ל בי”ח ‘שיבא’ תל השומר, לשעבר קצין רפואה ראשי בצה”ל, מעוניין בתפקיד: עמדתו כלפי לגליזציה ואי-הפללה לא ידועה, והוא גם מעולם לא התבטא בנושא קנאביס רפואי. הוא נחשב מוערך מאוד במערכת הבריאות, אך נחשב גם לשמרן יחסית ולכן כנראה הכי פחות “קנאביסט” מכלל המועמדים ברשימה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר