ליצמן מתנצל שכינה את המטופלים גנבים: “לא התכוונתי לפגוע”

"המלבין פני חברו אין לו חלק בעולם הבא" טוענים מטופלי קנאביס במכתב ששלחו לסגן שר הבריאות לאחר שהאשים אותם מעל דוכן הכנסת כי הם גונבים קנאביס. "ההימנעות מלבייש אדם היא כלל גדול בעולמה של תורה," הם מוסיפים. בעקבות הפנייה ליצמן מסר התנצלות.

דבריו של סגן שר הבריאות, שאמר שלשום (ד’) על דוכן מליאת הכנסת כי חלק נכבד מהמטופלים “גונבים” קנאביס רפואי, עוררו כעס בקרב רבים. הדברים נחשפו לראשונה במגזין קנאביס ולאחר מכן פורסמו גם באתר Ynet ובאתר ערוץ 20 והובילו לזעם גדול.

בתגובה לדברים פרסמו מטופלים אתמול (ה’) מכתב ששלחו אל לשכת סגן השר, ובנוסף קראו למטופלים נוספים להעתיק את טיוטת המכתב (DOC) ולשלוח גם כן. במכתב הם טוענים כי ליצמן הלבין את פניהם ברבים ומצטטים איסורים על כך מן המשפט העברי.

הבוקר (ו’) בתשובה לפניית מגזין קנאביס, מתנצל ליצמן על דבריו ומסביר כי לא היתה לו כוונה לפגוע במטופלים וכי כואב לו שדבריו לא הובנו. לטענתו כוונתו היתה להתייחס רק לתופעה הקיימת בקרב מיעוט מהמטופלים ולא לרובם כפי שטען על דוכן המליאה.

“ראיתי את מכתבכם וכאב לי לראות שדבריי לא הובנו כראוי,” מסר הבוקר (ו’) בתשובה לפניית מגזין קנאביס. “חשוב לי להבהיר כי לא היתה לי כל כוונה להטיל דופי במטופלים ובחולים, וחלילה לי מלחשוד בכשרים. דבריי נסובו לעניין תופעה קיימת בקרב מיעוט מבין המשתמשים, כפי שהוצגו בפניי בשעתו באופן רשמי בידי רשויות החוק. אם יש מישהו שנפגע מדבריי אני מתנצל על כך.”

“המטופלים גונבים קנאביס” – דבריו של ליצמן במליאת הכנסת השבוע שעוררו את כעסם של המטופלים

מאחר וליצמן מחזיק בחסינות פרלמנטרית לא ניתן לתבוע אותו על הוצאת דיבה, אך המטופלים דרשו במכתב כי לכל הפחות יתנצל על מה שהם מכנים “השפלה ולעג בכוונת זדון החוסים תחת סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע”.

“מדבריך עולה באופן חד משמעי כי אני ועוד אלפי מטופלים בקנאביס רפואי, שקרן, גנב ועבריין, ללא שטרחת לבדוק את העובדות וללא כל הצדק פגעת בשמי ובכבודי,” נכתב. “בדית דברים מליבך ללא כל הצדק ובחוסר תום לב”.

עוד פירטו כי “סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע קובע כי דבר שפרסומו עלול להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם מהווה לשון הרע, אך מאחר וזכות חסינות חבר כנסת מגינה עליך מתביעת דיבה, אני אראה בהתנצלותך צעד מספק.”

כאמור חלק נכבד מהמכתב כולל ציטוטים מהמשפט העברי כגון “המלבין פני חברו אין לו חלק לעולם הבא”, “המלבין פני חברו כאילו שופך דמים”, “נוח לו לאדם שיפיל עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים” ועוד.

https://www.instagram.com/p/B44sqd4nOsb/?igshid=94jiqdmi2mkk

“ההימנעות מלבייש אדם היא כלל גדול בעולמה של תורת ישראל,” הוסיפו. “חכמים תיקנו תקנות הרבה, מהן ב’קום עשה’ ומהן ב’שב ואל תעשה’, שנועדו למנוע בושת פנים מן הבריות. ואם בבני אדם רגילים יש איסור חמור שלא לביישם ושלא להכלימם, במצויים בשולי החברה, על אחת כמה וכמה!”.

לסיכום דרשו התנצלות מפורשת: “אי לכך ובהתאם לזאת, הריני להודיעך כי אני רואה בהתנהגותך כפגיעה ממשית בשמי הטוב, ועל כן הינך נדרש להתנצל בפומבי בפני ובפני כל אלפי המטופלים בקנאביס רפואי.”

בעקבות המכתב התנצל כאמור ליצמן על דבריו.

כזכור לפני כ-4 חודשים נאלץ גם מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב להתנצל על דבריו לאחר שבראיון רדיו כינה את המטופלים “פושעים”. בר סימן טוב השיב אז לדרישה להתנצלות כי “אין ולא הייתה לי כל כוונה להטיל דופי באנשים ובארגונים שומרי חוק”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר