ליצמן מאשים: המחאה נגדנו – בגלל אינטרסים בענף הקנאביס

שר הבריאות מאשים כי הביקורת על פעילותו ופעילות משרדו בתחום הטיפול במגפת הקורונה מגיעה מאינטרסים זרים בתחום הקנאביס הרפואי, למשל מצדו של אהוד ברק, שכועסים שלא מתאפשר להם לייצא קנאביס לחו"ל.

ראשי משרד הבריאות השר יעקב ליצמן והמנכ”ל משה בר סימן טוב ספגו לאחרונה ביקורת על התנהלותם במשבר הקורונה, אך בתגובה טוענים כי מדובר באינטרסים זרים, כולל כאלה בתחום הקנאביס הרפואי.

המחלוקת החלה עם הפצתו בשבוע שעבר של “מכתב הרופאים” מטעם קרוב ל-200 רופאים ומנהלי מחלקות, שטוענים שבראש משרד הבריאות צריכים לעמוד מנהלים בעלי רקע בתחום הרפואה.

יעקב ליצמן, אהוד ברק (צילום: יונתן סינדל, הדס פרוש, פלאש90)
שר הבריאות יעקב ליצמן וסביבתו מאשימים: גורמים בענף הקנאביס הרפואי מאחורי הביקורת נגד משרד הבריאות (צילום: יונתן סינדל, הדס פרוש, פלאש90)

המנכ”ל בר סימן טוב הוא כידוע פקיד משרד האוצר לשעבר, ללא רקע רפואי כלשהו, ולמעשה מנכ”ל משה”ב הראשון אי פעם שמונה לתפקיד ללא ניסיון קודם. לדברי אותם רופאים עובדה זו פוגמת בתפקודו בימי קורונה.

במכתב דורשים הרופאים להחליף את בר סימן טוב בתפקידו כמנהל המשרד כך ש”בראש מערכת הבריאות יעמוד איש מקצוע, רופא בעל הבנה קלינית, והכרות קרובה עם הטיפול הרפואי בשטח”.

אך בסביבת ליצמן, וגם הוא עצמו, מאמינים שמדובר בטענות סרק שמאחוריהן עומדים אינטרסים בתחום הפוליטי וכן אינטרסים בענף הקנאביס הרפואי – בראשם לטענתם אלו של רה”מ לשעבר אהוד ברק.

ברק, יו”ר חברת הקנאביס “קנדוק”, נחשף לאחרונה ע”י כתב “ישראל היום” יהודה שלזינגר כמי שניהל יחד עם אחרים את קבוצת הוואטסאפ שיזמה את אותו “מכתב רופאים” וקידמה את הפצתו בתקשורת.

בתגובה לחשיפה של שליזנגר כתב עמית סגל, פרשן חדשות 12, כי “המכתב הזה הסריח מפוליטיקה מהרגע הראשון”. שמעון ריקלין מחדשות 20 כתב כי “אהוד ברק וחבורת האנרכיסטים שלו ארגנו את המכתב”.

הבוקר (ג’) כבר טוען זאת ליצמן בעצמו, בגלוי. “אנחנו יודעים בדיוק מה עומד מאחורי המכתב, אנחנו יודעים בדיוק מי עשה את זה,” אמר בראיון לווינט. “אנשים עושים את זה בגלל קנאביס וכל מיני דברים. לא רוצה לפרט. אינטרסים ישנים”.

מה הם אותם “אינטרסים ישנים” שעלולים להיות אלו שהניעו את ברק או אחרים למחות נגד בר סימן טוב? בידיעה באתר “בחדרי חרדים” רומזים כי ההחלטה לעכב את הייצוא של קנאביס לחו”ל היא הסיבה המרכזית לכך.

משה בר סימן טוב (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
משה בר סימן טוב, מנכ”ל משרד הבריאות – הראשון בתפקיד ללא רקע בתחום הרפואה (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

עוד נכתב כי “חברת ‘קנדוק’ דיווחה בתחילת השנה כי חתמה על הסכם ייבוא וייצוא של 2.5 טונות קנאביס רפואי”, וכן כי ברק מצפה להכנסות של עשרות מיליוני שקלים מייצוא וחתם על הסכמים לעשות זאת עוד בשנת 2020.

כזכור לקוראי מגזין קנאביס, בר סימן טוב הצהיר מספר פעמים שכמי שאחראי על הענף אין בכוונתו לאשר ייצוא למרות שהממשלה אישרה זאת, עד שהשוק המקומי יוסדר – כלומר אספקה מגוונת וזולה למטופלים בישראל.

בכך מעכב בר סימן טוב הכנסות ורווחים עצומים לבעלי חברות הקנאביס הרפואי, כולל לברק עצמו, שתכננו כי בשלב זה הם כבר ירוויחו מייצוא קנאביס לחו”ל אך בינתיים נאלצים להסתפק בייבוא.

האם זו באמת הסיבה למכתב הרופאים נגד בר סימן טוב וליצמן? “לך תדע מה סך כל מניעי אהוד ברק,” אומר הבוקר למגזין קנאביס מקורב לליצמן. “להבנתנו (ולפי מידע שבידנו) זה גם וגם – פוליטי וכלכלי”.

בהודעה רשמית שיצאה מהמשרד בתגובה נאמר כי “למי ששואל מה פשר מתקפת הכתבות, טורי הדעות והציוצים נגד ליצמן, ומבול הדיווחים על סכסוכים כביכול בהנהלת משרד הבריאות, התשובה ברורה: צוות אנשי תקשורת שנשכר בידי אינטרסנטים במערכת הבריאות ומחוצה לה, שפועלים מול אנשי תקשורת ומובילי דעה במטרה להכפיש את משרד הבריאות והעומדים בראשו על רקע תקוותם לשינויים בעקבות הקמת ממשלת אחדות. כל פרטי ‘העוסקים במלאכה’ מוכרים וידועים לנו ויש לנו חדשות – זה לא ישפיע ולא יעזור להם, שר הבריאות יעקב ליצמן יחד עם מנכ”ל המשרד וכל גורמי המקצוע, מתעלמים מרעשי הרקע ועוסקים אך ורק במשבר הקורונה שפוקד את ישראל ואת כל העולם, במסירות ובאחריות למען כלל אזרחי ישראל”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר