ליצמן לחולה שהתלוננה על עליית מחירי הקנאביס: “חוצפה!”

'ישראל מובילה את תחום הקנאביס הלא-סטלני' טוען סגן שר הבריאות ליצמן ותוקף בגסות פנייה של חולת כאב כרוני שהתלוננה על פסילת זנים ועלייה במחירים. 'אין גבול לחוצפה!' כתב לה בתשובה.

כמו רבים ממטופלי הקנאביס הרפואי בישראל גם ת’, בת 28 הסובלת מכאב כרוני, חוששת מפני גזירות הרפורמה הקרובה.

בין השאר כוללת הרפורמה, לפחות בינתיים, פסילה של עשרות זנים שאינם עומדים בהגדרות החדשות של הרפורמה, כפי שנחשף במגזין קנאביס על בסיס הטבלה מתוך “הספר הירוק” – המדריך הרשמי של היחידה לקנאביס רפואי.

יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל)
“ישראל מובילה את תחום הקנאביס הרפואי ה’לא סטלני’ בעולם” – יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל)

בנוסף, כפי שנחשף שוב השבוע, צפויה גם עלייה חדה במחירי מוצרי הקנאביס הרפואי – במיוחד עבור מטופלים המקבלים מעל 20 גרם קנאביס בחודש.

לאור החלטות אלו של משרד הבריאות פנתה ת’ במכתב ללשכת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בו שטחה את טענותיה וטענה כי פסילת הזנים והעלייה במחירים הם שני שינויים שיפגעו בה וברבים מהמטופלים.

בנוסף ציינה ת’ את דברי נציגי משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) בדיון שנערך בועדה בכנסת, שם התעלמו גורמי הממשלה מאופי הטיפול החשוב הנקרא ‘אפקט הפמליה‘, המדגיש את חשיבות הטיפול בזני קנאביס.

לטענתה הטבלה המבטלת חלק נכבד מזני הקנאביס הרפואי הינה פסולה, מנוגדת לממצאים מדעיים ומתעלמת מעמדות מומחים בתחום.

“ברור לי מהדברים שנאמרו בועדה האחרונה, שהדוברים, ח”כ ונציגי משרד הבריאות, מעולם לא קראו מחקר על קנאביס רפואי או נפגשו באופן אישי עם חולה שצורך את התרופה, כי ברור לי שאם היו עושים זאת לא היו מציגים בורות שכזו,” ציינה במכתבה.

בנוסף הציגה ת’ מספר בקשות, ביניהן הבהרה עם מי נפגשו מקבלי ההחלטות במשרד הבריאות ומי המומחים שאישרו את פסילת הזנים, הסבר מדוע משרד הבריאות מתנגד להגדרת הקנאביס כחומר בעל תועלת רפואית, וכן מה חושבים במשרד על עליית המחירים ומדוע לא אישרו הוספת הקנאביס הרפואי לסל התרופות.

לבסוף אמרה שלדאבונה היא תיאלץ לעזוב את ישראל ולחפש מדינה בה תוכל לקבל טיפול ראוי בקנאביס רפואי.

“אשמח להפגש באופן אישי עם כל המעוניין ולהאיר את עיניו בנושא זה לפני שאני עולה על מטוס ויורדת מהארץ למדינה שתאפשר לי לחיות בכבוד,” כתבה. “אני כותבת מילים אלו בדמעות, אבל מרגישה שלא נותרה לי ברירה – מדינת ישראל מונעת ממני טיפול רפואי ויורקת אותי החוצה לחפש בית אחר.”

במכתב רשמי שנשלח לה בתשובה מלשכתו של ליצמן ועליו חתום ליצמן בעצמו, הכחיש סגן השר את טענותיה של ת’ וטען כי “רוב הידע המדעי הקיים בעולם [בתחום הקנאביס] – נמצא ביחידה לקנאביס רפואי בישראל”.

עוד כתב ליצמן כי “העולם מכיר שמדינת ישראל – כן, ישראל, היא המובילה את כלל תחום הקנאביס הרפואי (לא ה”סטלני”) בעולם!”

את מכתבו קינח בביקורת כלפי הערתה של ת’ על כך שהיא תיאלץ בכאב לעבור למדינה אחרת: “אין צורך להתבטא במילים כמו בורות, ובכלל מפליא האיום שכתבת: או שתקבלי את כל מבוקשך או שתרדי מהארץ”.

“אין לנו ספק בהיותך חולה,” כתב ליצמן, “יחד עם זה יש גבול לחוצפה! איחוליי לבריאות איתנה בארץ הקודש, או בכל מקום שתבחרי”.

דובר משרד הבריאות אייל בסון מסרב למסור תגובה.

חדשות