לינוי בר-גפן נגד משרד הבריאות: “הפכו אותנו לעבריינים”

על כאבם של אלפי מטופלי קנאביס בישראל נוסף כאב הראש שבהתמודדות עם היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, שלא מצליחה לשפר את תפקודה ולו במעט. התנהלות זו הגיעה גם לפתחה של העיתונאית לינוי בר-גפן, שבן זוגה מטופל בקנאביס.

בנובמבר 2014 נכנס בן זוגה של העיתונאית הבכירה לינוי בר-גפן לניתוח תיקון קרע בעורק הראשי של הלב. יממה וחצי לאחר מכן חדר אוויר מהלב אל המוח ויצר אירוע מוחי קשה לאחריו הוא שקע בתרדמת ולא היה ברור אם ישרוד.

לינוי בר-גפן
לינוי בר-גפן: “הפכנו לצמד עבריינים”

הוא שרד והחל בהליך השיקום, במסגרתו קיבל גם רישיון לשימוש בקנאביס רפואי.

לינוי נרשמה במסמכים הרשמיים כמשנעת של הקנאביס עבורו, כך שלשניהם מותר להחזיק בביתם קנאביס. ללא רישיון זה נחשב הקנאביס לסם מסוכן האסור להחזקה.

מאז מלווה העיתונאית את נושא הקנאביס הרפואי, כשרק לפני כשבועיים הקדישה את פרק 8 של תכנית התחקירים החדשה שלה “על המשמר”, המשודרת בתאגיד השידור ‘כאן’, לנושא הקנאביס הרפואי, העיכובים ברפורמה וקשיי המטופלים.

בדיוק כמו שאר עשרות אלפי המטופלים בקנאביס רפואי, גם לינוי סובלת מהקשיים שמערים משרד הבריאות על הענף בכלל והמטופלים בפרט.

הבוקר (א’) היא מפרסמת סטטוס נוקב בפייסבוק כנגד התנהלות משרד הבריאות, הגורם – מעצם העיכוב בעבודתו – למטופלי הקנאביס להפוך לעבריינים.

“הפכנו לצמד עבריינים”

“כבר כמה ימים שהבנזוג ואני עבריינים,” כתבה. “אנחנו מחזיקים את מה שמוגדר בחוק כ’סמים מסוכנים’ ובן הזוג מעשן אותם. דיננו מעצר ופתיחת תיק פלילי. רשיון הקנאביס של הבנזוג פג ב-18.12. כבר לפני חודשיים הגשנו בקשה לחידוש.”

אבל גם אחרי שמחדשים את הרישיון, יש להמתין להדפסה שלו – תהליך פשוט שמשום מה גורם לעיכובים של שבועות ארוכים, כמעט אצל כל אחד מאלפים המטופלים שעוברים אותו.

“אחרי שהרשיון מחודש צריך להדפיס אותו, להכניס למעטפה ולתת אותה לצוות של ‘תיקון עולם’, שמגיעים 3 פעמים בשבוע לקחת,” מספרת לינוי. “פה נתקענו. 3 שבועות שהמסמך ממתין שפקידה כלשהי תלחץ על ‘הדפס’, תטול אותו מהמדפסת ותכניס אותו למעטפה.”

“בשלושת השבועות האלה פג תוקפו של הרשיון הקודם וכך הפכנו ממטופל ומשנעת ברשיון לצמד עבריינים,” סיכמה. “רפורמת הקנאביס שאישרה הממשלה אמורה לפתור את זה. מתי היא תקרה? טוענים שב-2018. אז טוענים.”

מתוקף תפקידה כעיתונאית התעקשה לינוי שלא לפנות בעניינים אישיים לטלפונים של מנהלי היחידה לקנאביס רפואי, אותם היא מכירה.

אף על פי כן, כשעה לאחר הפרסום, בצירוף מקרים מדהים, עידכן משרד הבריאות את לינוי כי רישיונה חודש והיא כבר לא עבריינית…

לינוי כמובן צודקת. מטופלי הקנאביס הרפואי הופכים לעבריינים ברגע קבלת רישיון הקנאביס הרפואי, בין אם מעיזים לעלות על ההגה או לצאת לפיקניק, אך כאמור גם כאשר משרד הבריאות פשוט לא מתפקד כראוי.

הסטטוס זכה לעשרות תגובות:

חדשות