טוען...

לטובת איחוד משפחות: בוטלה הרשעת צעיר שגידל קנאביס

הצעיר, שעלה מאוקראינה, מאורס לבת זוגו והם עוברים הליך איחוד משפחות במטרה לאפשר לה לקבל אזרחות. בביטול ההרשעה בית המשפט התחשב גם בפגיעה האפשרית בתעסוקת הנאשם ובנסיבות חייו הקשות.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר ביטל לאחרונה הרשעה של בן 33 שנתפס מגדל קנאביס בדירה שכורה. הצעיר עלה מאוקראינה כשהיה בסוף שנות העשרה וכיום הוא גר עם ארוסתו. השניים נמצאים בהליך איחוד משפחות לצורך הסדרת מעמדה של בת הזוג. השופט כתב כי הרשעה עלולה לפגוע בהליך וגזר על הנאשם 350 שעות לתועלת הציבור, צו מבחן והתחייבות כספית שלא לעבור עבירת סמים במשך שנה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
אתר “פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

לפי כתב האישום במרץ 2019 נתפסו בדירה אותה שכר הנאשם שתילי קנאביס במשקל של כ-400 גרם נטו. “הנאשם רכש זרעים של קנאביס בעת ששהה בחו”ל, אותם ייבא לארץ וגידלם בדירה שייעד למעבדת סמים,” נכתב. בנוסף נמצאו בדירה אביזרים לגידול. הנאשם הודה והורשע בעבירות של החזקת כלים להכנת סם ובגידול סמים.

מהתסקיר שהוגש בעניינו עלה כי הוא גר עם בת זוגו בירושלים ועובד כשכיר כמנהל מחלקה בחברה מזה כחמש שנים. הוא עלה מאוקראינה בסוף שנות העשרה בעקבות אחיו, לאחר שגדל עם סבו וסבתו, כשהקשר עם אמו נותק. הנאשם התחנך בפנימיה יהודית באוקראינה ולאחר עלייתו ארצה אמור היה להתגייס לצבא, אבל בשל בעיה רפואית הוא שוחרר. הוא ובת זוגו עוברים הליך של איחוד משפחות, כאשר הנאשם חושש מהשפעת ההרשעה על הצלחת הליך זה.

על פי ההליך “הנאשם נחשף לשימוש בקנאביס בהיותו כבן 17, ובתחילת שנות העשרים שלו העמיק השימוש שלו בקנאביס, בין היתר על רקע מצב דכאוני בשל הנתק המשפחתי ומצבו הרפואי”.

שירות המבחן סבר שמדובר באדם בעל כוחות משמעותיים שכן למרות הקשיים הרבים אותם חווה בחייו, הצליח לשמור על תפקוד נורמטיבי ואף להגיע להישגים. במכלול השיקולים, המליץ השירות על ביטול ההרשעה, בין היתר מחשש שזו תפגע בהליך איחוד המשפחות.

במסגרת הטיעונים לעונש המאשימה עתרה להותיר את ההרשעה על כנה ולהטיל על הנאשם עבודות שירות לתקופה קצרה וענישה נלווית. מאידך, הסניגור ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולבטל את ההרשעה. 

הודה ונטל אחריות

השופט דוד שאול גבאי ריכטר מבית משפט השלום בירושלים ציין כי מדובר בנאשם צעיר יחסית, ללא עבר פלילי, שמסכת חייו לא הייתה פשוטה. למרות אתגרי חייו, הרגשיים, המשפחתיים והפיזיים הוא הגיע להישגים נאים בחייו. כמו כן, הנאשם הודה ונטל אחריות אמיתית והוא מוכן לעבור תהליך טיפולי.

השופט כתב כי במקרה זה ניתן לבטל את ההרשעה, שכן לא מדובר בנסיבות חמורות, הן מבחינת מטרת הגידול, והן מבחינת סוג הסם וכמותו. בנוסף, ניכר כי הרשעה תפגע בתעסוקתו של הנאשם ובהליך איחוד המשפחות.

״נסיבותיו האישיות של הנאשם וקורותיו, מצדיקים הליכה לקראתו ומתן אמון בו כי לא יחטא שוב״, הוסיף השופט. בנסיבות אלה ביטל השופט את ההרשעה וגזר על הנאשם 350 שעות לתועלת הציבור, צו מבחן ל-12 חודשים והתחייבות בסך 5,000 שקל לא לעבור עבירת סמים במשך שנה. 

  • ב״כ המאשימה: עו”ד תביעות ירושלים
  • ב״כ הנאשם: עו”ד גבי טרונשווילי

הכותב, עו״ד נדב גרינולד, העוסק בפלילי, לא ייצג/ה בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר