לוקסמבורג הודיעה: עוד לפני לגליזציה – נתיר גידול קנאביס בבית

ממשלת לוקסמבורג הודיעה היום (שישי) כי כדי להרחיק צרכנים מהשוק הלא-חוקי בכוונתה להתיר בקרוב גידול קנאביס בבתים וגינות פרטיות. הקנסות על החזקת קנאביס בכמויות לשימוש עצמי מחוץ לבית יופחתו ל-25 אירו בלבד

כמעט שלוש שנים אחרי הבטחת הממשלה משנת 2018, שניתנה מייד לאחר בחירתה, האם לוקסמבורג אכן תהפוך למדינה הראשונה באירופה המאשרת לגליזציה, או לפחות צורה מסוימת שלה? על פי הודעת הממשלה מהיום (שישי, 22.10), נראה שהסיכויים לכך גבוהים. 

מבוגרים בלוקסמבורג יורשו לגדל עד ארבעה צמחי קנאביס בבתיהם או בגינותיהם באופן חוקי, כך הודיעה ממשלת המדינה הקטנה, המונה 600 אלף תושבים בלבד. כעת, לאחר הודעת ממשלת, אמורים להגיע גם שינויים מהותיים בגישת המדינה לשימוש ולטיפוח קנאביס למטרות פנאי.

כאמור, על פי החקיקה החדשה הצפויה לעבור, בני 18 ומעלה יוכלו לגדל באופן חוקי עד ארבעה צמחי קנאביס לכל בית, לשימוש אישי. מקום הגידול יוגבל למקום המגורים הרגיל, בתוך הבית או בחוץ, למשל במרפסת או בגינה.

בנוסף, סחר בזרעי קנאביס יתאפשר ללא הגבלה על כמות או על רמת ה-THC, אפשר יהיה לקנות זרעים בחנויות, לייבא או לרכוש אותם באינטרנט, וישנה גם כוונה לאפשר ייצור זרעים ביתיים לצרכים מסחריים. 

על פי הודעת הממשלה, המהלך החדש נועד בעיקר כדי להרחיק משתמשים מהשוק הבלתי חוקי. לדברי גורמים בממשלה, אופי החקיקה מעודד צריכת קנאביס “בתוך קירות הבית” ומושפע מהרצון להימנע ממתירנות יתר, או “ליברליזציה של קנאביס”.

עם זאת, ממשלת לוקסמבורג כן מתכננת לעשות בהמשך צעדים נוספים לקראת לגליזציה מלאה יותר, למשל הקמת מערכת ייצור והפצת קנאביס בפיקוח המדינה, על מנת להבטיח את איכות המוצר. “ההכנסות מהמכירות יושקעו בעיקר במניעה, בחינוך, בבריאות ובתחום ההתמכרויות”, אמרו גורמים ממשלתיים. 

“יש לנו בעיה עם קנאביס, שהוא חומר שבו משתמשים הרבה אנשים ותופס חלק גדול מהשוק הבלתי חוקי של הסמים”, אמרה שרת המשפטים של לוקסמבורג, סאם טמסון. “לכן, אנחנו רוצים להתחיל לאפשר לאנשים לגדל אותו בבית”. 

לדברי השרה, “הרעיון הוא שהצרכן לא עושה משהו בלתי חוקי אם הוא צורך קנאביס שגידל בעצמו, וכך אנחנו לא תומכים בכל השרשרת הבלתי חוקית, החל מהייצור ועד התחבורה והמכירה. אנחנו רוצים לעשות כל שביכולתנו כדי להתרחק יותר ויותר מהשוק השחור והבלתי חוקי”.

בהתאם למגמה המעודדת גידול בתוך הבית, האיסור בחוק על צריכת והובלת קנאביס או מוצרי קנאביס בפומבי יישמר, כמו גם האיסור על מסחר בקנאביס או במוצרי קנאביס, מלבד זרעים.

עם זאת, על פי החוק החדש והמרוכך, החזקה ושינוע כמות של עד 3 גרם קנאביס לא תיחשב עוד כעבירה פלילית, אלא תסווג כ”עבירת קנס”. הקנסות בגין החזקה של פחות מ-3 גרם קנאביס, שעומדים כיום על 251 יורו, יופחתו ל-25 יורו בלבד. 

“אם יש ברשותך מעל שלושה גרם, שום דבר לא משתנה ואתה נחשב לסוחר”, הבהירה השרה טמסון. “בנוסף, שום דבר לא משתנה גם בכל הקשור לנהיגה תחת השפעת קנאביס, שגם אליה תישאר מדיניות של לנהגי אפס סובלנות”.

המהלך הנוכחי בלוקסמבורג מגיע חצי שנה אחרי דיון סוער בנושא בפרלמנט. רוב המפלגות הסכימו אז כי אסטרטגיית הפללת צרכני הקנאביס נכשלה וכי הגיע הזמן לגישה חדשה, אולם מפלגת “העם החברתי הנוצרי” (CSV) הימנית הבהירה כי היא רואה את הנושא בספקנות רבה ונחשבת גם כיום למתנגדת הגדולה לקידום הלגליזציה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר