להורוביץ לא באמת אכפת מטיפולי המרה

כ-900 ישראלים נשלחים מדי שנה לאשפוז כפוי במכונים פסיכיאטריים שם הם מתמכרים לסיגריות ולכדורים פסיכיאטריים משני תודעה, חלקם מתאבדים במהלך ה"טיפול" וכל זה מדוע? כי הם נתפסו מעשנים קנאביס. אז למה שר הבריאות נלחם בעוצמה נגד טיפולי המרה להומואים ומתעלם מטיפולי המרה לצרכני קנאביס? דעה

שר הבריאות ניצן הורוביץ דואג לחבריו ההומואים ובצדק לאחר שבמשך שנים רבות הם היו ללא ספק קורבנות של שנאה והתעללות מצד הדת והפסיכיאטריה שהתגייסה לעזרתה. 

אבל, באופן דומה שמשום מה זוכה להתעלמות מצד השר, מדיניות טיפולי המרה, לה הם קוראים במקרה הזה “גמילה”, היא דבר שמתרחש יום יום כלפי צרכני קנאביס, ועוד באופן ממוסד!

חישבו על זה – האם טיפולי המרה להומואים אינם אלא “גמילה” מסטייה מינית? הרי מהי “גמילה”? שינוי דפוסי התנהגות. אחד אוהב לצרוך קנאביס, אחד אוהב את בני מינו. את שניהם לכאורה ניתן לגמול, לא? אז מה הפסול בטיפולי המרה?

הפסול הוא האופן בו זה נעשה – הכפייה, הטיפול האלים בדפוס התנהגות שאינו פוגע בהתנהלותו החברתית של האדם.

שר הבריאות ניצן הורוביץ עם טרנסג'נדרים (צלם לא ידוע, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים, אם אתם בעלי התמונה אנא צרו קשר)
שר הבריאות ניצן הורוביץ עם טרנסג’נדרים (צלם לא ידוע, שימוש לפי סעיף 27א’ לחוק זכויות יוצרים, אם הנך בעל התמונה אנא צור קשר)

כל עוד אדם הוא בסה”כ שמח וטוב לב, שלא מזיק לאחרים ותורם את תרומתו לחברה מבלי לפגוע ולפלוש באלימות לחיי חבריה האחרים, לא צריך לשנות אותו, כי הוא אדם טוב. לא לנסות “להמיר” את נטייתו המינית, וגם לא לנסות “להמיר” את רצונו לצרוך קנאביס. 

לא רוצה להיות הומו? אל תהיה. לא רוצה לצרוך קנאביס? אל תצרוך. הבעיה היא לא הדעות של אנשים, אלא רצונם להפעיל אלימות כדי “לשכנע” אחרים לאמץ את דעתם. פה נמצאת הבעיה. פה נמצא הפסול – באלימות. בכפייה. בהאשמת בני אדם בהיותם אנשים “רעים” ומבצעי “חטאים” בזמן שהם אחלה בני אדם, מנהלים חיים שלמים ואין בהתנהגותם החברתית שום פסול.

איזה “טיפולי המרה” עוברים צרכני קנאביס אתם שואלים? ובכן, על פי הנתונים העדכניים ביותר הזמינים, שפורסמו בשנת 2019, יותר מ-900 אזרחים ישראלים נכלאו באותה שנה בכליאה פסיכיאטרית כפויה בגלל… צריכת קנאביס. כן! 900 אנשים! אשפוזים קשים ואלימים לתקופות ארוכות ביותר, החל מחודש ועד ל-7 חודשים ואף יותר. האזרחים הללו לא נכנסים לאשפוזים האלה מרצונם החופשי, אלא באיומי אלימות נוראיים שמציבים להם אלטרנטיבה אחת – או זה או תיק פלילי וכלא. 

האם בדקו את סיפורם האישי קודם לפני ששלחו אותם לטיפולי המרה המכונים “גמילה”? האם הציעו להם עזרה? לא. הבעיה מוגדרת אך ורק עבור האקט שנקרא צריכת הקנאביס.

דוחפים את האנשים האלה לבתי חולים פסיכיאטריים, חלקם מוסדות פרטיים, שם הם צורכים סיגריות בשרשרת ונדרשים לצרוך מנות יתר של תרופות פסיכיאטריות משנות תודעה, לעיתים אף ללא ידיעתם במסגרת “ניסויים”. 

האם ידעתם שעשרות בני נוער התאבדו בשנים האחרונות כתוצאה מהפרקטיקה הנוראית הזאת שלדעתי מנוגדת לכללי האתיקה ואפילו לקוד נירנברג לאתיקה רפואית?

900 אשפוזים בשנה בגלל קנאביס
יותר מ-900 אשפוזים בשנה בגלל קנאביס (מקור: דו”ח סיכום פעילות המחלקה לטיפול בהתמכרויות האגף לבריאות הנפש 2019, משרד הבריאות)

כדי להבהיר את הנקודה עוד יותר, פשוט קראו את דבריו של הורוביץ בתכנית האחרונה של “אופירה וברקו” בערוץ 12 ותבינו עד כמה אין שום הבדל בין טיפולי ההמרה להומואים לטיפולי ההמרה לצרכני קנאביס שמהם שר הבריאות דווקא מתעלם: 

“תראה, מדובר כאן בדרך כלל על קטינים, קטינות, אנשים לפעמים ילדים… אני ראיתי ילדה בת 13 שעשו לה את זה, שנמצאים תחת לחץ עצום שהמשיכה שלהם [כאן היה אפשר להוסיף “לצריכת קנאביס” כן?] והמחשבה שלהם היא משהו אסור, היא משהו מסוכן, חטא נוראי, ואז שולחים להם אנשים ש’יתקנו’ אותם. ש’ימירו’ אותם. ואז מה שקורה שאותו ילד או ילדה לא יכולים לחיות עם עצמם, והרבה גם מתאבדים ולכן הסיפור הזה הוא של פיקוח נפש”. 

השר הורוביץ – מה עם בריאות הנפש של צרכני וצרכניות הקנאביס? האם חיינו הם הפקר? רחם על בני הנוער שעוברים אשפוזים פסיכיאטריים בכפייה. אסור על טיפולי ההמרה האלה. התקופה שבה זורקים אנשים לאשפוזים פסיכיאטריים אלימים באיומי אלימות בגלל שהם צורכים חומר כזה או אחר בכלל וקנאביס בפרט – חייבת להיפסק. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר