לגליזציה של קנאביס בישראל שווה 1.6 מיליארד ש”ח בשנה

שוק הקנאביס הבלתי חוקי בישראל מגלגל כ-2.5 מיליארד ש”ח בשנה ● 14.5% אחוז מהישראלים מודים שהשתמשו בקנאביס ● רק 26% אחוז תומכים בלגליזציה ● דו”ח מיוחד שהופק על ידי מכון ירושלים לחקר שווקים מצא כי לגליזציה של קנאביס בישראל שווה יותר מ-1.6 מיליארד ש”ח בשנה

פרסום ראשון: דו”ח מיוחד, שהופק על ידי מכון ירושלים לחקר שווקים, מצא כי לגליזציה של מריחואנה בישראל שווה למעלה ממיליארד וחצי ש”ח בשנה!

כמה שווה לגליזציה של קנאביס בישראל?

“לגליזציה של קנאביס והטלת מס עליו יניבו הכנסות בהיקף של כ-950 מיליון ש”ח בשנה, ויחסכו כ-700 מיליון ש”ח נוספים במשאבי אכיפה פלילית,” נכתב בהודעה לעיתונות שפורסמה היום (רביעי 2.10) על ידי המכון.

“למעלה מ-18 אלף תיקים פליליים נפתחים מדי שנה בגין עבירות הקשורות בקנאביס – כ-70% אחוזים מהם בגין החזקה לשימוש עצמי,” אומר ירדן גזית, עורך המחקר. “אכיפת איסור השימוש, הגידול והסחר בקנאביס אחראית ל-5.2% אחוזים מכלל התיקים הפליליים, 6.4% אחוזים מכלל התיקים המגיעים להכרעה בבית משפט ו-5.4% אחוזים מסך כל האסירים הפליליים בישראל.”

ראו גם: מעל 30,000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים
ראו גם: האם משטרת ישראל מסתירה מידע בנוגע לעבירות סמים?

על פי המכון, לפחות 275 אלף ישראלים בוגרים השתמשו במריחואנה במהלך השנה האחרונה. המכון מעריך עוד כי שוק הקנאביס השחור מגלגל כ-2.5 מיליארד ש”ח בשנה וכי הטלת מס על הקנאביס בשיעור דומה לזה המוטל על סיגריות ואלכוהול תניב הכנסות בהיקף של כ-950 מיליון ש”ח בשנה שיצטרפו ל-700 מיליון ש”ח שיחסכו על אכיפה והוצאות שיטור, כליאה ובתי משפט.

החישוב נערך על בסיס נתונים מישראל (בין השאר גם מהמחירון כאן באתר) ומתודולוגיה דומה לזו של מחקר שנעשה בארה”ב על ידי פרופסור ג’פרי מיירון מאוניברסיטת הרווארד.

גרם מריחואנה ב-59 ש”ח

על פי הדו”ח, מחירה של המריחואנה, אשר עומד היום על כ-100 ש”ח לגרם, ירד משמעותית עד למחיר של 59 ש”ח לגרם בשוק חוקי ומוסדר. הצריכה הכוללת של קנאביס, שעומדת היום על 24.7 טון בשנה, תעלה ותגיע עד ל-30.7 טון לאחר הלגליזציה.

כמה שווה לגליזציה של מריחואנה בישראל?
מקור: מכון ירושלים לחקר שווקים

עמדות הציבור ביחס למריחואנה

בסקר אשר בחן את עמדות הציבור ביחס למריחואנה ותוצאותיו מנותחות בדו”ח, הודו 14.5% אחוזים מהנשאלים כי השתמשו במריחואנה לפחות פעם אחת בעבר. כמו כן עולה כי רוב גדול (75%) סבור כי למריחואנה ישנם שימושים רפואיים לגיטימיים. שיעור זה דומה לשיעור התמיכה במריחואנה רפואית בסקר דומה שנערך בארה”ב השנה.

על פי תוצאות הסקר, שנערך על ידי מכון “קיוון” בקרב 500 נשאלים, רק 26% אחוזים מהנשאלים תומכים בלגליזציה, לעומת 64% אחוזים שמתנגדים. 38% אחוז מהחילונים תומכים בלגליזציה, לעומת 18% אחוז מהדתיים-לאומיים ו-4% אחוז בלבד מהחרדים. שיעור התמיכה בלגליזציה בקרב ישראלים נמוך משיעור התמיכה בארה”ב, שם הוא עומד על 52% אחוז על פי סקרים שנערכו השנה.

סקר קנאביס
מקור: מכון ירושלים לחקר שווקים

עוד נמצא בסקר כי מצביעי ‘מרצ’ הם התומכים הגדולים ביותר בלגליזציה (75%), כשאחריהם מצביעי מפלגת העבודה (47%) ומצביעי ‘התנועה’ (43%). מצביעי ‘יהדות התורה’ הביעו את התמיכה הנמוכה ביותר (10%) כשלפניהם מצביעי הליכוד (15%) ומצביעי ‘הבית היהודי’ (15%).

עוד נמצא כי גברים נוטים לתמוך בלגליזציה יותר מנשים (30% לעומת 23%) וכי בעלי השכלה גבוהה נוטים יותר לתמוך בלגליזציה (29%), אל מול אלו עם 12 שנות לימוד או פחות (17%).

ראו גם: חשיפה: מי באמת מקבל קנאביס רפואי בישראל?

“רמת התמיכה בלגליזציה בישראל דומה לזו שהייתה בארה”ב בשנת 2000, כך שגם בישראל השיעור עשוי להשתנות במהירות,” אומרת קורין סאור, מנכ”לית המכון. “רבים מהמתנגדים ללגליזציה בסקר הביעו נכונות לשקול מחדש את עמדתם בנסיבות מסויימות. התומכים בלגליזציה עשויים לגייס את מרבית הציבור לעמדתם על ידי הסברה ושכנוע.”

“דיון ציבורי אשר יציג את הנתונים ממדינות אשר התירו לגליזציה ואת ההשפעות הכלכליות שלה, עשוי להפיג את חששות המתנגדים וליצור רוב התומך בלגליזציה,” סיכמה סאור.

שר האוצר יאיר לפיד, לתשומת לבך.

להלן הדו”ח המלא ותוצאות הסקר (הורדה):

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/Legalize-Israel-Money.pdf

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר