טוען...

לגליזציה של קנאביס אושרה בבית הנבחרים של ארה”ב

הצעת החוק MORE Act להחרגת הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים והתרת מסחר חוקי ברמה הפדרלית בארה"ב ("לגליזציה") עלתה היום (ו') להצבעה בבית הנבחרים של הקונגרס האמריקני ואושרה ברוב של 220 מול 204. את השלב הבא - הצבעה בסנאט - יהיה קשה יותר לעבור בגלל התנגדות הרפובליקנים

הצעת החוק (PDF) להחרגת הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים והתרת מסחר חוקי ברמה הפדרלית בארה”ב (“לגליזציה”) עלתה היום (ו’) להצבעה בבית הנבחרים של ארצות הברית, הבית התחתון של הקונגרס, כפי שדווח בשבוע שעבר. בתום דיונים שנערכו מספר שעות אושרה הצעת החוק ברוב של 220 תומכים מול 204 מתנגדים וכעת היא תוכל לעלות להצבעה בסנאט, במועד שטרם נקבע ועשוי, אם בכלל, להגיע בעוד חודשים ארוכים.

תוצאות ההצבעה בבית הנבחרים היום
תוצאות ההצבעה בבית הנבחרים היום

הצעת החוק עצמה, הנקראת MORE Act (ראשי תיבות של “Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement”) מציעה להחריג את הקנאביס בכללותו מרשימת הסמים המסוכנים וכן למחוק רטרואקטיבית רישומים פליליים וכתבי אישום של אזרחים שנעצרו בגין עבירות קנאביס. כמו כן ההצעה מבקשת לאשר מסחר חוקי ומפוקח בקנאביס בכל רחבי ארה”ב ולהטיל עליו מס רוחבי בגובה 5% שרווחיו יופנו לטובת סיוע, טיפול ומניעה.

“הקהילות שנפגעו יותר מכל מחוקי האיסור על קנאביס הן אלו שמרוויחות פחות מכולן בשוק הקנאביס (החוקי, מ”ק),” נכתב בפתח הצעת החוק. “מכירות קנאביס חוקיות הגיעו לסך של 20 מיליארד דולר בשנת 2020 וצפויות להגיע עד לכ-40 מיליארד דולר עד שנת 2025. האכיפה של חוקי הקנאביס עולה למשלם המיסים כ-3.6 מיליארד דולר בשנה ומובילה לכ-600 אלף מעצרים בשנה, בעיקר כלפי שחורים שהסבירות למעצר שלהם בגין שימוש בקנאביס גבוהה פי 4 מלבנים”.

הצעה זהה כבר אושרה לפני כשנה וחצי בפעם הראשונה בהיסטוריה על ידי בית הנבחרים של הקונגרס ברוב מוחץ של 228 בעד מול 164 נגד, אך לא הצליחה לצלוח הצבעה ואישור סופי בסנאט שנשלט אז עדיין על ידי המפלגה הרפובליקנית.

יש לזכור שבניגוד לבית הנבחרים, בסנאט יש צורך במינימום רוב של 60 קולות לפחות. כלומר, גם לאחר שהצעת החוק ללגליזציה אושרה היום בבית התחתון, כדי לאשרה באופן סופי, גם בסנאט, יצטרכו הדמוקרטים לעבוד קשה בגיוס משמעותי של קולות מהצד שכנגד – המפלגה הרפובליקנית המחזיקה ברוב יחסי בסנאט – דבר שלא יהיה פשוט לביצוע.

הרפובליקנים הבהירו כזכור בעבר שהם מעדיפים את המודל השמרני של הצעת החוק שנקראת States Act, שמאמצת למעשה את המודל הקיים כיום בארצות הברית, הפועל מתוקף “מזכר קול” (Cole Memo) שנקבע בימי הנשיא לשעבר ברק אובמה. על פי “מזכר קול” קנאביס נשאר אסור ברמה הפדרלית, אך המדינות (States) רשאיות לקבוע את החוק בשטחן, כפי שאכן עשו עד כה 18 מדינות בארה”ב.

הצעת חוק שלישית בתחום הקנאביס, שכנראה כן תצלח ואולי אף בקרוב, היא SAFE Act. הצעה זו דורשת לאפשר לבנקים, הכפופים לחוק הפדרלי, לסחור במה שעדיין מוגדר בחוק האמריקני “כספי סמים”. הגדרה זו מונעת מסחר חופשי של עסקים בתחום הקנאביס במדינות שאישרו לגליזציה או קנאביס רפואי, לא מאפשרת לעוסקים בענף לפתוח חשבונות בנק ומעודדת בפועל מקרי שוד של חנויות קנאביס מלאות מזומן שקורצות לפורצים.

תקוות רבות ניתלו בתחילה בנשיא ג’ו ביידן כשבמהלך קמפיין הבחירות לנשיאות אמר שיתמוך באי הפללה, אך רבים גם זכרו שביידן היה אחד המתגדים הקולניים ביותר ללגליזציה לאורך עשרות שנות פועלו בפוליטיקה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר