מגלגל...

דו”ח רשמי: לגליזציה לא מעודדת בני נוער להשתמש בקנאביס

ממצאי סקר הסמים השנתי הרשמי של ממשלת ארה"ב מראים ירידה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער בשנים שלאחר אישור חוקי לגליזציה ברחבי המדינה. גם אחוז השימוש המוגדר כ"בעייתי" נמצא בירידה חדה. עלייה נמצאה בשימוש בקרב מבוגרים.

דו”ח רשמי חדש של הממשל הפדרלי בארה”ב מלמד כי התרת שימוש חוקי בקנאביס למבוגרים לא מגדילה את אחוז השימוש בקרב בני נוער, אך גם אולי מעלה במקצת את אחוז השימוש בקרב מבוגרים.

נתון זה הפוך לחשש המרכזי של המתנגדים ללגליזציה, המתריעים מפני עלייה באחוזי השימוש בקנאביס בקרב בני נוער בעקבות התרת השימוש למבוגרים.

אחוז השימוש בקנאביס בארה"ב
אחוז המעידים על שימוש אחד לפחות בקנאביס בשנה האחרונה בארה”ב בין השנים 2002 ל-2018

על פי הדו”ח מספר בני הנוער בגילאי 12 עד 17 שהעידו בשנת 2018 על שימוש בקנאביס בשנה האחרונה עמד על 12.5% – נמוך יותר מ-13.5% בשנת 2012 ומ-14.5% בשנת 2004.

נתון מעניין נוסף נוגע לשימוש המוגדר כ”בעייתי” בקרב גילאי 12 עד 17. למרות התפשטות הלגליזציה ישנה ירידה קבועה בשימוש בעייתי זה לאורך השנים, עד לשיא שלילי בשלוש השנים האחרונות בפרט.

אחוז המדווחים על שימוש בעייתי בקנאביס בארה"ב מאז שנת 2002 עד 2018
אחוז המדווחים על שימוש בעייתי בקנאביס בארה”ב בין 2002 ל-2018

טיעון נוסף שנשמע מצד המתנגדים ללגליזציה, ומופרך על פי הממצאים, הוא זה הנוגע למה שנקרא “תפיסת המסוכנות” של קנאביס בקרב בני נוער. אמנם נרשמה ירידה קלה בתפיסת המסוכנות, אך לא כזו שהובילה לעלייה בשימוש.

כן נרשמה כאמור עלייה במספר המבוגרים שדיווחו על שימוש אחד לפחות בקנאביס במהלך השנה האחרונה. עלייה זו מוסברת בדרך כלל בסקרנות טבעית ממוצר חדש, בנכונות להודות בשימוש עצמי ללא חשש מהפללה, וכתחליף לחומרים אחרים כמו סיגריות, אלכוהול, תרופות וכד’.

עלייה בשימוש בקנאביס בקרב מבוגרים אחרי הלגליזציה
עלייה במספר המבוגרים המעידים על שימוש אחד לפחות בקנאביס בשנה האחרונה, בשנים שלאחר הלגליזציה

הדו”ח המלא פורסם אתמול (ג’) על ידי ‘הרשות האמריקנית לבריאות הנפש ושימוש לרעה בסמים‘ (SAMHSA) והוא כולל פרטים נוספים על השימוש בקנאביס כמו גם על השימוש באלכוהול, קוקאין, הרואין ותרופות מרשם בארה”ב.

ממצאים זהים עלו גם בדו”ח הקודם של SAMHSA משנת 2015 וכן במחקר המקיף ביותר מסוגו שפורסם בחודש שעבר בירחון של איגוד הרפואה האמריקני (JAMA Pediatrics).

נכון להיום כבר 11 מדינות בארה”ב אישרו לגליזציה של קנאביס – החל בוושינגטון וקולורדו בשנת 2013 ועד אילינוי שעשתה זאת לפני כחודשיים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר