לגליזציה בקנדה: חיילים ושוטרים יורשו לצרוך קנאביס – עם הגבלות

בעוד כשלושה שבועות ייפתח שוק הקנאביס החוקי בקנדה. לקראת המאורע מפרסם משרד ההגנה הלאומי את המדיניות הרשמית לגבי חיילים ושוטרים

מאת: מיתר דרור

בחודש הבא (17.10) תיכנס הלגליזציה בקנדה לתוקפה, לאחר אישור הצעת החוק מוקדם יותר השנה.

בכך תהפוך קנדה למדינה השנייה בעולם (אורוגוואי הראשונה) בה ייפתח שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי ולמטרות רפואיות ולמדינת ה-G7 (איגוד המדינות המתועשות) הראשונה שעושה זאת.

ההכנות של כוחות האכיפה ומשרד ההגנה נמצאות בשיאן וכעת משחרר משרד ההגנה הקנדי את המדיניות שתונהג בקרב כוחות הצבא בכל הנוגע לשימוש בקנאביס.

הכללים שיחולו בצבא הקנדי לפי המדיניות החדשה

  • נאסר על חיילים לצרוך קנאביס 8 שעות לפני ביצוע תפקידם ובמהלך תפקידם.
  • אם ביצוע התפקיד כולל התעסקות או שימוש בנשק, עבודה בכיבוי אש, כוננות בצוות תגובה רפואי או שימוש בכלי רכב, ההגבלה תתארך ל-24 שעות לפני ביצוע התפקיד.
  • לאלו אשר נמצאים בתפקידים רגישים כמו חיילים המשרתים בכלי תעופה או כלי שיט, צנחנים וכן הלאה, נאסר עליהם לצרוך קנאביס 28 ימים לפני ביצוע תפקידם.
  • בנוסף להגבלות השימוש קיים איסור מוחלט על צריכת קנאביס בזמן שנמצאים בשירות מבצעי בשטחה של קנדה או מחוץ לה ובמהלך תקופות אימונים.
  • קיים איסור על אחזקה של מריחואנה על כלי טיס או שיט צבאיים באופן גורף.
  • בנוסף לאיסורים וההגבלות בנוסח המדיניות מצוין כי מפקדי חילות כמו חיל הים, חיל האוויר והכוחות המיוחדים, יהיו בעלי סמכות להטיל מגבלות נוספות כראות עינם.

לוטננט גנרל (מקביל לרב אלוף בצה”ל) צ’אק למאר, אשר מכהן כראש מפקדת כוח אדם והיה אחד מהאנשים שלקחו חלק בניסוח החוק, אמר כי הצבא היה מרוכז בקביעת “האיסורים הנכונים” וכי הוא מאמין שהחוקים החדשים מעניקים איזון אשר יכבד את החוק ובאותו זמן יאפשר לכוחות הקנדיים לעשות את עבודתם.

“מסמך המדיניות הוא מאוד מפורט מבחינת מתי מותר ואסור להשתמש ועל מי נאסר להשתמש,” אמר למאר והוסיף כי לדעתו “לא יהיה קשה יותר לאכוף את מדיניות הקנאביס החדשה בהשוואה למדיניות הנוכחית כלפי אלכוהול”.

הליכים משמעתיים ינקטו במקרה שיופרו הכללים

מפקחים ומפקדים קיבלו הנחיות כיצד לזהות מישהו אשר אולי נמצא תחת השפעה בזמן עבודתו. הסימנים אליהם התבקשו לשים לב הם עיניים מזוגגות וזמני תגובה איטיים, בין היתר. הליכים משמעתיים יופעלו נגד כל אחד אשר יפר את כללים.

“אני חושב שאנחנו יכולים לסמוך על חיילנו שישמרו על עצמם, ישטרו את עצמם,” אמר למאר והוסיף כי “זה יהיה מספר קטן מאוד, אני בטוח בזה, אשר באמת יפרו את החוקים… חיילינו גאים במה שהם עושים והם מבינים את החשיבות והמורכבות של התפקידים שאנו מבקשים מהם לעשות”.

לפי הפקודה כל מי שימצא “בעל הפרעת שימוש בקנאביס” ויסרב לטיפול רפואי, יקבל הערה בתיק הרפואי.

בדיקות דם, שתן ורוק בתפקידים מסוימים

המפקד הצבאי הבכיר ביותר בקנדה, גנרל ג’ונתן ואנס, אמר כי ימשיכו לערוך בדיקות בקרב יחידים “כאשר זה נאות” במקצועות מסויימים למשל טייסים, צוותי אוויר, צוותי צוללות, טכנאי חילוץ והצלה, צוללנים ועוד.

המדיניות החדשה נותנת לצבא את הסמכות לדרוש דגימות שתן, דם ורוק במקרה של תאונה בה קיים חשד כי כושרו של החייל נפגע כתוצאה משימוש בחומרים, ביניהם קנאביס.

רורי פאולר, לוטננט קולונל לשעבר (מקביל לסגן אלוף בצה”ל) ועורך דין צבאי בשוק הפרטי בהווה, אמר כי “נדמה שזוהי תגובה הגיונית של הכוחות הקנדיים ללגליזציה של מריחואנה”.

ומה לגבי כוחות המשטרה?

לעומת הצבא הקנדי עבורו נוסח מסמך מפורט של משרד ההגנה בנוגע לצריכה של קנאביס, במשטרה לא יערכו שינויים מהותיים והמדיניות תהיה דומה לזו שהונהגה עד היום כלפי אלכוהול ותרופות מרשם.

במשטרת ונקובר למשל לא תהיה מגבלת זמן מוגדרת בה אסור לצרוך קנאביס לפני מילוי התפקיד. לפי דובר משטרת ונקובר, ג’ייסון דוסט, מחלקת משאבי אנוש תוסיף לאוסף הכלים שלה מידע בנוגע לקנאביס על מנת לסייע לשוטרים.

“אנו רוצים לספק לשוטרינו את המידע העדכני ביותר על מנת שיוכלו לקבל החלטה מושכלת בכל הנוגע לשימוש בקנאביס ולהיות כשירים לביצוע התפקיד”, אמר דוסט.

שוטרים ברחבי קנדה יעברו מספר שיעורים על חקיקת הלגליזציה שכוללים, בין היתר, הסבר על האפקט הפסיכואקטיבי שלו גורם הצמח וכיצד הוא משפיע על יכולת הנהיגה.

גם ה-RCMP (המשטרה הרכובה המלכותית של קנדה) לא מתכננת ככל הנראה לאסור על שוטריה את השימוש בקנאביס, למרות שהמדיניות עדיין לא הוחלטה באופן רשמי.

“ברגע שתושלם, המדיניות תספק הנחיות לעובדים ולאחראים לגבי סטנדרטים בעבודה בכל שנוגע לשימוש לא רפואי של קנאביס,” אמרה סמלת מארי דמיאן, דוברת המשטרה הרכובה. “כל שוטרי ה-RCMP חייבים להיות כשירים לביצוע תפקידם כאשר הם מגיעים לעבודה, מה שכולל לא להיות תחת השפעת אלכוהול או כל חומר אחר”.

חדשות