“לא נשרוד”: היבוא חזר – מגדלי הקנאביס הרפואי עותרים לבג”ץ

חברות קנאביס ישראליות מגישות עתירה לביהמ"ש בדרישה לעצור את קצב היבוא של קנאביס מחו"ל. כפי שנחשף במגזין קנאביס הגיעו כבר כ-20 טון מחו"ל כולל יבוא שיא של 1.8 טון במשלוח אחד בשבוע שעבר. "זה יגרום לפשיטת רגל של חוות ישראליות ובסוף יפגע גם במטופלים," הם מזהירים. "הסחורה כאן כיום לא נופלת מזו שמגיעה מחו"ל"

בעקבות חשיפת מגזין קנאביס אודות המשלוח הגדול ביותר אי פעם של קנאביס שנחת בישראל לפני כשבועיים, מודאגים בעלי חוות הקנאביס הרפואי בישראל וטוענים כי המהלך יגרום לקריסת שוק המגדלים הישראלי, זאת לאחר שנאלצו להשקיע עשרות מיליוני שקלים כדי לעמוד בתנאי הרגולציה הקשוחים של משרד הבריאות.

המשלוח הספציפי ששבר את שיאי היבוא לישראל הוא לא היחידי כמובן. בעקבות חשיפה נוספת של מגזין קנאביס אודות הצלחת המעבדות הישראליות בהשגת כל ערכות הבדיקות הנדרשות – כאלה שעד כה לא היו בידיהן ומנעו במשך כחצי שנה כל ייבוא חדש לישראל – צפויים בחודשים הקרובים להגיע טונות רבות נוספות.

כך למשל, נוסף על 20 הטונות שהגיעו עד כה לארץ מאז ינואר 2020, מתוכם 5 טון בשנת 2021, צפויים להגיע בחודשים הקרובים עד כ-10 טון נוספים, בחלקם של זנים ותיקים שהגיעו לישראל בשנה שעברה ונחלו הצלחה כאן כמו ג’ין גאי של חברת Supreme וכן זנים חדשים, כולל זני פרימיום שמעולם לא היו כאן, מחברות נוספות חדשות.

“לא נשרוד”

“העתירה מוגשת בשם המגדלים המקומיים,” אומר מאיר אריאל, בעל מפעל הקנאביס הגדול בישראל בזלת פארמה, “אבל אנשים לא מבינים שזה מאיים על התעשייה כולה, גם על המפעלים. הסחורה שמגיעה מחו”ל היא לא הסחורה הטובה ביותר, אם היא היתה טובה היא היתה נמכרת בעד 15 דולר לגרם בקנדה. שמות יפים יש, מותגים יש, אבל החומר עצמו הוא לא הכי איכותי. בסוף אנחנו בית השימוש שלהם.”

פרחי קנאביס תוצרת הארץ
“הגידול הישראלי היום לא נופל מזה של חו”ל” (בתמונה: פרחי קנאביס מתוצרת הארץ של חברת בזלת פארמה)

לדבריו “היבוא מאיים גם על המטופלים, כי מה יקרה, המחיר ירד? לא. נגיד שאני קונה בחו”ל ב-3 דולר, ההובלה וכל העניינים מסביב זה עוד דולר, בדיקות המעבדה, ייצור, זה עוד 2 דולר, חברות הפצה ועוד, זה מגיע עד מעל 15 שקל לגרם, כלומר כדי להרוויח בקצה זה יצטרך להימכר במעל 350 ש”ח לאריזת 10 גרם. אחר כך זה יעלה ל-400 ש”ח.”

“אני יודע לייבא כמו כל אחד אחר אבל המטרה שלנו היא ייצוא, הרי מה, ייבאו חומר מחו”ל ואז ייצאו אותו? המטרה היא שישראל תהיה ענף קנאביס חזק, המוצרים הישראליים משתפרים,” הוא מוסיף. “בסוף גם לא ישתלם לחברות לייבא חומר מחו”ל ואז מה שיקרה זה שאחרי הרעש והצלצולים, העסקאות הבינלאומיות, מה שהגיע החודש לא יגיע בחודש הבא. זה יהרוג את היצרנים ואחר כך יפגע גם במטופלים.”

“מה שצריך לעשות זה להטיל מכסות ולהגביל את הכמויות,” הוא מסכם. “מעבר לכך, למה קנדה לא מאשרת ייבוא מישראל ואנחנו מאשרים לייבא מקנדה? בסופו של דבר צריך לקבוע רמת איכות ומי שיכול לעמוד בה מישראל הוא הראשון בתור. רק אחר כך ייבוא”.

“הורגים את התחום”

ירון ברגר, מנכ”ל חברת גרינמד, אומר בשיחה עם מגזין קנאביס כי הוא נגד יבוא קנאביס לארץ. “אני חושב שהאיכות של המגדלים הישראליים אחרי תקופה לא קלה בה הם היו צריכים להתמודד עם התקנות החדשות והתקנים החדשים בחוות, היא איכות שלא נופלת מאף ייבוא שמגיע לארץ. אני אומר את זה בביטחון רב”.  

לדברי ברגר, יבוא מאסיבי של קנאביס לארץ ירמוס את המגדלים הישראליים. “מדובר בתחום שנמצא בחיתולים ומתהווה, תחום שבו חקלאים ישראליים עושים כל מאמץ כדי לגדל ולמכור את התוצרת שלהם. לאשר יבוא כל כך מאסיבי לארץ של קנאביס רפואי, זה פשוט להרוג אותם. זה לקחת את המגדלים הישראליים, אלה שהשקיעו עשרות מיליונים כדי להשקיע בעסק ומעסיקים עובדים רבים בחוות, כך שזה גם תורם לכלכלה הישראלית, ולשים כל כך הרבה יבוא על שוק כל כך קטן. זה פשוט עוול. להנחית פה 1.8 טון זה להרוג את התחום”. 

“מדינת ישראל, כמו שאר מדינות העולם נמצאת אחרי שנה וחצי של התמודדות עם קורונה ומתמודדת עם נזק כלכלי מטורף,” מוסיף ברגר. “במקום לייצר פה מקומות עבודה ותעסוקה ופריחה של תחום חקלאי שאנחנו טובים בו, מייבאים קנאביס ומפרנסים חברות בקנדה ובפורטוגל. זה לירוק בפרצוף של כל החקלאים פה במדינת ישראל וחברות ישראליות”.  

ברגר מציע מספר פתרונות למצב, למשל ביטול הייבוא עד אשר שוק הקנאביס בארץ יתייצב. “הקנאביס צריך להיות סופר איכותי. מי שלא יודע לעשות את זה, שלא יאפשרו לו למכור בשוק. צריך לבדוק את עשרות החוות בארץ ויתנו להן ציונים, יראו כמה חסר ומה שחסר שיביאו ממדינות אחרות, אבל בטח לא אחרי שנתיים של האסדרה החדשה. עוד עשר שנים יהיה פה שוק גדול ואז נוכל לייבא. אולי יהיה פה שוק פנאי וזה היה אחרת לגמרי. כרגע כשהשוק רק מתהווה, לבוא ולהרוג את החקלאות הישראלית, אין לי מושג מה עובר בראשו של מי שהחליט את זה”. 

“בחברת גרינמד אנחנו עושים הכל כדי לגדל מוצר סופר איכותי ונמכור אותו במחיר הוגן, אנחנו לא חזירים, לא מוכרים מוצרים ב-300 שקלים כמו שחלק מהחברות עושות עם הייבוא. זו חזירות”. 

“זה יגרום לפשיטת רגל של חוות ישראליות”

גיל חובש, מנכ”ל חברת הגידול פארמוקן טוען מחד שהייבוא פוגע במגדלים המקומיים ומאידך שהיבוא כן מביא לשיפור הקנאביס הישראלי. “יש פה מגדלים שהשקיעו עשרות מליוני שקלים וזה עוול ומצד שני תמיד חיפשנו זנים מיוחדים וזה נתן מוטיבציה להביא זנים יותר טובים שנדרשים פה בארץ. אבל כלכלית? זה בהחלט פוגע בנו”. 

“טוב שבהתחלה ייבאו קנאביס לארץ כי היה חוסר אמיתי, אבל במצב של היום לא צריך לייבא כי יש מספיק סחורה, אלא אם תהיה לגליזציה ואז התמונה משתנה,” הוא מוסיף. “אבל היום אני לא חושב שצריך לתת לייבוא להיות בכמויות כאלה בטח לא כשהיצוא במספרים מאוד נמוכים והיבוא בלי פרופורציות בכלל. אם מייבאים לארץ חצי מהכמות הנצרכת, זה יגרום לפשיטות רגל של חוות. זה המצב היום”. 

“אנחנו מאוד מודאגים מהמצב,” אומר חובש. “במקום להחזיק 40-50 עובדים, חברות יעשו חשבון ויחזיקו משרד עם ארבעה חמישה אנשים בלבד ויהפכו ליבואנים. זו פגיעה קשה ורצינית ובמיוחד אחרי שנת קורונה. מצד שני בפארמוקן אנחנו במשא ומתן לייבוא זנים מיוחדים כי יש לנו את הידע מה להביא ויכול להיות שלא יהיה שווה לגדל בארץ”.

“למגדלים בארץ לא תהיה זכות קיום”

גם אורי וייס, מנכ”ל חברת אינטליקנה, כמו רבים מהמגדלים האחרים, מודאג. “אני לא יכול להתחרות עם היבוא של אפריקה או אורוגוואי,” הוא אומר בשיחה עם מגזין קנאביס. “אצלנו הרגולציה היא יותר קשוחה והעלויות יותר גבוהות ממקומות אחרים מהם מייבאים קנאביס לארץ. בשנה האחרונה החומר שאנחנו מגדלים משתפר ורואים את זה היטב ממחזור למחזור. יש פה חומר איכותי. זה כבר לא הגידול של הקנאביס לפני שנים. יש למעלה מ-30 חוות ישראל שמביאות גנטיקה מחו”ל ושיפרו את יכולת הגידול שלהם”. 

לדבריו, צריכה להיות הגינות בהתנהלות של משרד הבריאות מול המגדלים. “כל דבר צריך פרופורציות. אם חצי מהכמות תהיה יבוא, זו כמות אדירה. אם יש בישראל מאה אלף מטופלים על 33 חוות, שזה גם עודף, אז ברגע שמביאים ייבוא של 50% מהסחורה הכללית, בוודאי שיש דאגה למגדלים.”

עוד לדבריו “העלויות שלנו הן מאוד גבוהות. זה בסדר שיהיה יבוא אבל בפרופורציות הנכונות, כלומר כל טון שמייבאים שיהיה טון שמייצאים. זה לא מה שקורה בפועל. אני בטוח שבאורוגוואי ובפורטוגל לא משלמים מאה אלף שקלים בחודש רק על אבטחה. אם ימשיכו לייבא בכמויות כאלו אדירות, למגדלים בארץ לא תהיה זכות קיום. לא נשרוד אלא אם ייפתח שוק הפנאי”. 

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר