לא יהיה ח"כ: עמוס סילבר נפסל מהתמודדות בבחירות 2020

מנהל ארגון "טלגראס" לא יוכל להתמודד בבחירות 2020 למרות שהגיש מועמדות, זאת מאחר והוא נושא עמו קלון מעבירות סחר וגידול קנאביס שביצע לפני קצת פחות מ-7 שנים - כך קבע לפני שעה קלה יו"ר ועדת הבחירות.

יו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל פסל את מנהל ארגון "טלגראס" עמוס סילבר מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-23 מכיוון שהוא נושא עמו קלון בעקבות מאסר מצטבר של מעל לשנה שהוא ריצה לפני כ-8 ולפני כ-6 שנים.

את המאסרים, אחד של שלושה חודשים ויום, והשני של 9 חודשים, ריצה סילבר בגין עבירות גידול עציץ קנאביס וסחר בקנאביס ב-5 מקרים שונים.

כזכור סילבר הגיש את מועמדותו בשבוע שעבר כחלק ממפלגת "עוצמה כלכלית ליברלית" בה שובץ במקום השני. השופט הנדל הורה למחוק את שמו מהרשימה כך שהוא לא יתמודד בבחירות.

עם הגשת המועמדות ידעו מנהלי המפלגה כי סילבר נושא עמו קלון (מעל 3 חודשים במאסר, אך גמיש ונתון לפרשנות) ועל כן הוא פסול לכאורה מהתמודדות, אך קיוו שהשופט יתחשב בלוח הזמנים.

בעוד שקלון נמחק לאחר 7 שנים, סילבר הואשם בפעם האחרונה בעבירות הגידול והסחר לפני 6 שנים, 11 חודשים ו-20 ימים, כלומר שבעת הגשת הרשימות נותרו לו 10 ימים בלבד למחיקת הקלון לכאורה.

עמוס סילבר (צילום: אבי דישי)
לא יוכל להתמודד בבחירות 2020. עמוס סילבר בבית המשפט לאחר מעצרו האחרון במעורבות בפרשת "טלגראס" (צילום: אבי דישי)

באי כוחו של סילבר, עו"ד אורי קורב ועו"ד סיון רוסו, טענו כי קלון הוא מושג יחסי וכי במקרה זה מדובר בעבירות קלות יחסית. עוד נטען כי עצם הבקש להתמודד לכנסת מטרתה לתקן את החוק בגינו הוא מחזיק בקלון.

לסיכום הזכירו עורכי הדין כי כחלק ממעורבותו בפרשת "טלגראס" סילבר נתון אמנם בימים אלה במעצר בחשד לעבירות ניהול ארגון פשיעה, סחר בסמים ועוד, אך שהוא "לא פעל מתוך בצע כסף בסוחר סמים מן המניין אלה מתפיסה אותנטית לפיה אין בסם כדי להזיק כי אם להטיב".

בתשובתו כתב השופט הנדל כי "עבירות הסמים בכללותן פוגעות בחברה ומהוות רעה חולה בה, והן בעלות השלכות רחבות היקף. הסמים מזיקים למשתמשים מבחינה פיסית, נפשית וכלכלית ומביאה לכדי ביצוע עבירות פליליות על מנת לצרוך את החומר".

לגבי העבירות שביצע סילבר קבע הנדל כי מדובר אמנם רק בעציץ אחד, אך בעל משקל גבוה, ושננקטו צעדים אקטיביים לגידולו. עוד צוין כי ברשות סילבר נמצאה כמות של 170 גרם קנאביס וחשיש נטו. "באשר לעבירות הסחר אמנם מדובר בכמויות קטנות אך עדיין מדובר במתן סם תמורת כסף ולא במקרה חד פעמי," כתב.

לבסוף דחה כאמור השופט הנדל את הטענות וקבע כי שמו של סילבר יימחק מהרשימה. "מעשיו של המבקש מלווים בפגם מוסרי חמור שדבק בו קלון," קבע. עוד קודם הנדל פסל בתחילת השבוע גם את המועמדת שירן אסלן ממפלגת קמ"ה בגלל שחסרו לה יומיים לתום תקופת הקלון.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט