נשלח למעצר חולה סכיזופרניה שגידל קנאביס

ביהמ"ש מסרב לשחרר למעצר-בית חולה סכיזופרניה מאשדוד שגידל 12 שתילי קנאביס באדנית, למרות שלדבריו הם יועדו לשימושו האישי ולאחר שלא הצליח לקבל רישיון רפואי. עורכת דינו טוענת שבתי משפט בדרום מחמירים יותר מבמרכז ומתעלמים מפסיקת שופט העליון גרוסקופף שקרא דווקא להקל

בלשי משטרת אשדוד עצרו ביום רביעי השבוע את תושב העיר, הסובל כבר שנים ארוכות ממחלת הסכיזופרניה ומטופל בתרופות פסיכיאטריות, לאחר שבחיפוש בביתו התגלתה אדנית בה כ-12 שתילי קנאביס.

החשוד, שנעצר בחשד לגידול סם מסוכן והחזקת קנאביס בכמות שאינה לצריכה עצמית, טען להגנתו בדיון להארכת מעצרו בבית משפט השלום כי הוא חולה סכיזופרניה המטופל בתרופות חזקות וכי הקנאביס נועד לשימושו האישי, אולם בית המשפט החליט להאריך את מעצרו עד ליום ראשון.

פרקליטתו של החשוד, עו”ד שני פרג’ון, ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי, אולם השופט בערכאה הגבוהה יותר החליט להותיר את הארכת המעצר של החשוד על כנה. האזרח, חולה סכיזופרניה, נאלץ לבלות את סוף השבוע מאחורי סורג ובריח בהמתנה להחלטה נוספת מחר.

לדברי עו”ד פרג’ון, המקרה הזה הוא לכאורה חלק מתופעה רחבה יותר של החמרת ענישה בבתי משפט בדרום הארץ.

“אנחנו רואים שההתייחסות של בתי המשפט במחוז הדרום לכל מה שקשור בנושא גידול הקנאביס ועבירות סמים נוספות היא מחמירה יותר מבתי המשפט במחוזות אחרים בארץ,” היא אומרת. “אנחנו מתסכלים על הפסיקה של בתי משפט השלום והמחוזי במחוז תל אביב או במחוז מרכז למשל, ורואים שהענישה, וגם ההתייחסות ללילות המעצר, הן אחרות מאשר במחוז הדרום.”

עו”ד פרג’ון הזכירה גם את דבריו החדשניים של שופט ביהמ”ש העליון עופר גרוסקופף, שטוען שגידול קנאביס – למרות שנחשב כעבירת “ייצור סמים” – צריכה להישפט בחומרה פחותה מזו של ייצור סמים אחרים. עמדה זו אמנם לא מקובלת על כל שופטי העליון, אך לדבריה “זה גם לא חילחל מטה”.

“דווקא במקרה הזה באשדוד ההחלטה של שופט העליון גרוסקופף מקבלת משנה תוקף, כי אנחנו טוענים שהנאשם גידל את הקנאביס לצריכה עצמית ולצרכים רפואיים, והמדינה מאפשרת לחברות מסוימות לגדל קנאביס לאותם צרכים בדיוק, כפי שציין השופט גרוסקופף בדבריו. 

“אז נכון שהוא עבר עבירה פלילית, כי ברור שאין היתר לגידול ולהחזקת קנאביס, אבל בהחלט אפשר להשליך מזה על עילת המעצר ולא להאריך את מעצרו או לעצור אותו עד תום ההליכים, אלא לשחרר אותו למעצר בית. 

בדיונים בבית המשפט נאמר איזו כמות קנאביס נתפסה אצל הלקוח שלך?

“הם לא ידעו עדיין מה המשקל של הקנאביס שנתפס אצלו, אבל לא היתה שם כמות ענקית. לא תפסו פה את הסוחר הכי גדול באזור הדרום. בנוסף, לא היה שם גם ציוד מקצועי לגידול, לא מנורות ולא ‘מעבדה’, כמו שלפעמים מגדירים את הציוד הזה”.

ואיך הוא מטופל כרגע, כשהוא נמצא במעצר?

“עד יום חמישי הוא לא נטל את התרופות הפסיכיאטריות הקבועות שהוא נוטל. אתמול, קרובת משפחתו הביאה לבית המעצר את כל המרשמים הדרושים והוא חזר לקחת את התרופות”. 

מדוע אין לו רישיון לקנאביס רפואי?

“הוא כן ביקש וניסה כמה פעמים להוציא רישיון לקנאביס רפואי אבל לא קיבל והחליט לייצר לעצמו את התרופה בעצמו. אדם כזה, שחולה המשך שנים ארוכות, מוצא את הדבר היחידי שנותן לו את המזור והשקט. כשלא מאפשרים לו את זה, הוא מחליט למצוא לעצמו את הפתרון לבד, וזה פתרון שהמדינה נותנת לאנשים אחרים. זה לא משהו שאתה אומר שהוא הוציא מתחת לאדמה, זה משהו שקיים גם כתרופה שאנשים אחרים מקבלים אותה”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר