מגלגל...

לא די לנו: עוד מלחמה בבקשה / יאיר ר.

אזרחי העולם חייבים לתפוס את עצמם בידיים, להביט על המצב בכנות ולהבין שהמלחמה בסמים גרמה ליותר נזק מאשר תועלת – ויפה שעה אחת קודם…

מדינת ישראל והחברה המערבית בכלל מאפשרת ואף מעודדת צריכת סמים מסוימים. כשג’ורג’ קלוני מפרסם אספרסו הוא מעודד צריכת קפאין, סם אשר כמו כל סם טומן בחובו את הסכנות שלו. מצד שני המדינה אוסרת חומרים אחרים תוך הפגנת חוסר הגיון משווע בבחירת הסמים האסורים – אלכוהול וטבק למשל הינם “סמים” עם פוטנציאל נזק עצום, הרבה יותר ממה שהקנאביס מסוגל לפגוע. ב-“מלחמה בסמים” הזו, וכרגע זו מלחמת חורמה – שום צד לא מוכן לוותר. סוחרי הסמים לא מוכנים לוותר על הכסף. וההממסד, למרות הטענות של טובת הציבור, נלחם גם הוא על הכסף. כאשר בין הצד “החוקי” של המשוואה לבין הצד “האפור” חוצה ים מלא באינטרסים.

מי אמר שאין סמים בצבא?
מי אמר שאין סמים בצבא?
הסמים היותר מסוכנים הנמצאים היום בשימוש כנראה לא היו קיימים אילולא המלחמה בסמים. קראק, קריסטל מת’ וסמי הפיצוציות חייבים את קיומם אך ורק לחוקי המלחמה הדורשים קטן יותר, חזק יותר, פחות תלוי בחומרי גלם קשים להשגה, לחצות פחות גבולות. הכול בשביל יותר רווח עבור פחות סיכון. לאף צד במלחמה לא אכפת שחוקי המלחמה הופכים את הסמים למסוכנים יותר. וכך ניתן למצוא בשוק השחור העצום הזה “סוחרי סמים” עם “תודעת שירות” גבוהה שכן דואגים ללקוחות שלהם ומספקים חומר נקי ואיכותי וכמובן גם הרבה מאוד סוחרים שנכנסו למשחק רק בשביל הכסף, מה שאומר שטובת הצרכן ממש לא לנגד עיניהם.

ראו עוד: מחלום למציאות – 12 שנים של לגליזציה בפורטוגל

עכשיו אנחנו בתקופת “יובש” – מצב בו ידם של רשויות האכיפה נמצאת על העליונה והדרישה לקנאביס עולה על ההיצע. כשקשה להשיג גראס המחיר עולה וכולם מוכנים לקחת יותר סיכונים – הסוחרים על מנת להרוויח יותר והצרכנים לספק את הצורך. כאשר ה”כיוונים” הרגילים להשגת סמים יבשים אנשים מגיעים למקומות שהם לא היו מגיעים אליהם על מנת להתארגן. פונים לאנשים שפחות מכירים או נוסעים לאזורים בהם מתנהל סחר ער כמו הכספומטים בלוד. מקומות בהם הצרכן שרק רוצה להשיג כמה גרמים של גראס חשוף לסכנות אליהם הוא לא חשוף כשהוא קונה ממכר או דילר שכונתי – סמים קשים, אלימות זנות וסחיטה.

גם אלה המאמינים שיש תועלת במלחמה בסמים צריכים לשאול את עצמם מתי הסיכון שהמלחמה מביאה על הצרכנים עולה על התועלת שבמלחמה בסמים. האם זה שאני לא רוצה שהילדים יעשנו גראס שווה את זה שהם נוסעים לכספומטים להתארגן? האם זה שווה שהם יעשנו סמי פיצוציות שאף אחד לא יודע את ההרכב שלהם? כי זה מה שהם עושים. למעשה, במקרה של יובש, הנוער הוא זה שנמצא בסיכון הכי גבוהה. ביובש, צרכן קנאביס מנוסה לא יקח סיכונים מיותרים כמו לצרוך סמים שהוא לא מכיר והוא לא יפנה לאנשים שהוא לא מכיר. בני נוער שרוצים להתמסטל ינסו הכול. אז ביובש הם כבר לא “מתארגנים” מ”מתפקד” שכונתי. הם מסוגלים לנהוג בפזיזות ולפנות למקורות מפוקפקים, עבריינים, אנשי מקצוע שיודעים איך למקסם את הרווחים שלהם. באופן תמוהה ואירוני למדי בצעד שהיה אמור למנוע מהם גראס דחפנו אותם לאלה שיתנו להם להתנסות בקוק והרואין.

ראו עוד: ממשלת דנמרק: “תופסק העברת כספים לאו”ם עבור המלחמה בסמים”

ה”דארקנט” – כוכב עולה בסצנת הברחות הסמים העולמית

נתיב הפצה שילך ויתגבר בשנים הקרובות הוא סחר בסמים דרך ה“דארקנט”. למי שלא מכיר, דארקנט (Darknet) או “דיפ ווב” (Deep Web), היא רשת אינטרנט אשר הגישה אליה מתאפשרת על ידי דפדפנים ייעודיים כמו תור (Tor) אשר לא ניתן לעקוב אחרי התנועה בהם, התשלום בדארקנט מתבצע בעיקר על ידי ביטקוין וניתן לרכוש בה כמעט הכול – פורנוגרפיה לא חוקית, נשק וכמובן סמים – בעיקר סמים. כמו בלוד, גם בדארקנט הצרכן חשוף לסכנות. סוטי מין, נוכלים ועבריינים. לדארקנט חוקים משלה, המשטרה חסרת אונים שם לחלוטין. רק לפני מספר ימים (7 למאי) התבשרנו על מעצרם של עשרות חשודים בסחר בסמים ברשת ה”דארקנט” – כאשר ברור לכולם שזה רק קצה הקרחון, ואין באמת סיכוי למשטרה לאכוף את כל הרשת העצומה הזו.

"כל סחורה - אירופה" או דרום אמריקה, או אפגניסטן... אתר "דרך המשי"
“כל סחורה – אירופה” או דרום אמריקה, או אפגניסטן… אתר “דרך המשי”

ראו עוד: הזמנת קנאביס עד הבית – בקרוב בישראל?

הנה תסריט, דמיוני או לא תשפטו אתם: נערה גולשת בדארקנט בניסיון להשיג גראס לה ולחברים שלה. מכירה מישהו שמוכן למכור לה. מצ’וטטים קצת אחרי כמה שיחות מתחילה לתת פרטים אישיים – שם, טלפון, פייסבוק. ל”חבר” החדש מהאינטרנט יש את כל מה שהוא צריך בשביל להתחיל לסחוט “אם לא תתני לי, אני אספר להורים שלך שאת קונה סמים” תתני לי יכול להיות כל דבר- תמונות עירום, סקס, כסף. הנערה מפחדת שההורים ידעו אז היא נותנת. אני כהורה אולי לא רוצה שהבת שלי תעשן גראס אבל אני בטוח לא רוצה שהיא תאנס בגלל שהיא כן מעשנת, ואני בטוח לא רוצה שזה שימכור לה גראס ידחוף לה קוקאין. הדרך היחידה למנוע את זה היא להוציא את הסחר בסמים מפושעים ולהעביר אותו לידיים שאפשר לפקח עליהם. הגיע הזמן להודות באמת – הפושעים המספקים את הקנאביס מסוכנים הרבה יותר מהגראס עצמו. הגיע הזמן לשקול מחדש את מדיניות הסמים ולהכניס שיקול של עלות מול תועלת כי המדיניות הנוכחית הופכת למסוכנת מדי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר