לא, דבורים לא יכולות לייצר דבש מקנאביס

בשבוע האחרון הסעירה ידיעה חדשה את הרשת לפיה “מאלף דבורים” מצרפת הצליח לאמן את הדבורים שלו להכין דבש מקנאביס. הידיעה היא ככל הנראה עוד זיוף שנועד לגרוף תשומת לב תקשורתית. “בלתי אפשרי לייצר דבש ללא צוף פרחים, שאינו קיים בקנאביס,” מסביר כוורן ישראלי מומחה.

ימים בודדים לאחר הידיעה על הניסוי המזויף של נאס”א, הרעידה את כותרות אתרי האינטרנט ידיעה “חדשותית” נוספת, כשהפעם סופר על מגדל דבורים מופלא מצרפת בשם ניקולאס טריינרביס (“מאמן דבורים”) שהצליח ללמד את הדבורים שלו להפיק דבש מצמחי קנאביס.

בדיווח המקורי נטען שהמומחה הצרפתי, ששם משפחתו לבד מסגיר כי מדובר כנראה בתעלול שיווקי, הצליח “לאמן” את הדבורים שלו להפיק דבש מאבקני הקנאביס, מה שהפתיע מומחי קנאביס בכל העולם, שכן ידוע הוא שבקנאביס אין כלל צוף (Propolis) – הרכיב ההכרחי להפקת דבש.

איך מאביקים צמחים

רביית צמחים בטבע נעשית על ידי הגעת גרגר אבקה זכרי אל פרח נקבי, שמובילה להפרייתו וליצירת פרי המכיל זרעים פוריים. כל הצמחים נחלקים לכאלה המואבקים על ידי רוח ואחרים המואבקים על ידי חרקים (דבורים למשל).

ניקולאס טריינרביס - מגדל הדבורים המופלא מצרפת
ניקולאס טריינרביס – מגדל הדבורים “המופלא” מצרפת

במהלך האבולוציה התפתחה הדדיות בין צמחים לחרקים. הצמחים פיתחו דרכים למשוך את החרקים על ידי “פרסומת”, כמו צבע וריח, ולתגמל אותם בתמורה בצוף – נוזל סוכרי שאין לו כל תפקיד אחר למעט היותו תגמול עבור החרק בתמורה לעבודת ההאבקה שסיפק לצמח, קצת כמו האורגזמה של בני האדם ובעלי החיים.

השירות שהצמח מקבל הוא שבמקום לייצר המון אבקנים זכריים ולהפיצם על ידי הרוח בהשקעה רבה במשאבים וללא יעילות, החרקים הנמשכים אל הפרח בכדי לזכות בגמול הצוף, מעבירים אבקה זכרית לפרח הבא בו הם מבקרים וחוסכים לצמח משאבים רבים. נשמע כמו עסקה טובה לצמחי הקנאביס לא?

דבש קנאביס? לא דבורים ולא יער

שלומקי, בוגר הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית ובעל מכוורת הבוטיק “דבש נטף” שבהרי ירושלים, מסביר לנו מדוע הפקת דבש קנאביס אמיתי בעזרת דבורים היא אינה אפשרית.

“דבורי דבש אוספות צוף פרחים ומייצרות ממנו דבש, כשהצוף הוא מקור הפחמימות היחידי שלהן. בנוסף הן אוספות אבקת פרחים זכרית ממגוון צמחים וזהו מקור החלבון היחידי שלהן,” הוא מפרט על הסיבה בגינה מגיעות הדבורים לצמחים מלכתחילה. “צמח הקנאביס נמנה על הצמחים המואבקים על ידי הרוח, ולכן הוא אינו מייצר צוף, פרחיו אינם צבעוניים, ואבקת הפרחים הזכרית שלו נחשבת לנחותה ואינה מושכת חרקים.”

לא דבורים ולא יער - דבש הקנאביס הוא זיוף נוסף
הדבורים של ניקולאס – התניה או מחסור בפרחים אחרים

הבעיה העיקרית מאחורי אמינותו של הסיפור שהצליח לעשות רעש ברשת ופורסם באתרים קיקיוניים גם כאן בישראל, היא העובדה שצמחי הקנאביס כלל לא מייצרים צוף, ולכן לא ניתן להכין מהם דבש, וודאי לא על ידי “שיפור החומרים שבגופן של הדבורים” (כפי שפורסם במקור).

“גם בהנחה שיצרו אצל הדבורים התניה להתעניין בפריחה הנקבית של הקנאביס, עדיין בלתי אפשרי לייצר דבש ללא צוף פרחים שהינו המרכיב היחידי של הדבש, ואינו קיים בפרח הקנאביס,” מסביר שלומקי.

לא אילוף – התניה או מחסור

באחד הפרסומים ברשת אף הופיע אף סרטון קצר בו נראות הדבורים מזמזמות סביב צמחי קנאביס נקביים ואף מהלכות עליהם. סרטון זה נועד להוות את ה”הוכחה” עבור הציבור כי הסיפור החדשותי הוא אמיתי, אך מדובר בטריק שיווקי ולא יותר.

LOOK… Bees Making Honey From Cannabis!

Bees Making Honey From Cannabis!Read more: http://www.shawnjason.com/bees-make-honey-from-cannabis/

Posted by Reality Alteration Services by Shawn Jason on Tuesday, March 1, 2016

הדבורים שנראות בסרטון אינן אוספות צוף (שכאמור אינו קיים בפרחי הקנאביס) ואינן עוסקות במלאכת הכנת הדבש. למעשה הדבורים עשויות להגיע לצמחי הקנאביס משלוש סיבות אפשריות: מחסור בפרחים אחרים, “אילוף” בסיסי בהתנייה, או מקור מזון זמין (ריסוס של מי סוכר מספר שניות לפני הצילום).

“לעיתים, במקרים בהם לדבורים אין מקורות אבקת פרחים זמינים וישנו מחסור בחלבונים, הן עשויות לאסוף אבקת פרחים זכרית גם מצמחים המואבקים עלי ידי הרוח ואשר נחשבים לבעלי אבקה נחותה בהרכבה התזונתי,” מסביר מומחה הדבש הישראלי.

לדבריו דבורים פועלות אך ורק על פי האינסטינקטים הטבעיים שלהן, ואינן ניתנות לאילוף מלא בדומה לבעלי חיים אחרים. “דבורי דבש הינן בעלות יכולות למידה, וניתן ליצור בהן התניה להגיב לריח מסוים על ידי ציפייה לתגמול בעת החשיפה, גם אם בטבע הן כלל לא היו מתעניינות בו,” הוא מוסיף.

אתר דינפם
הידיעה המקורית באתר השיווקי “דינאפם”, העוסק במכירת זרעי קנאביס

אמש אף פנינו ישירות למנהל אתר Dinafem בו פורסם הסיפור לראשונה, אך לטענתו לא הצליח ליצור קשר או להסביר את מקור הסיפור. פנייה בבקשה לראיין את “הכוורן המומחה שאימן דבורים להפיק דבש מקנאביס” עלתה אף היא בתוהו.

לסיכום, אתרי תוכן ירודים מחו”ל ואף מהארץ מחפשים להרוויח לייקים וחשיפה לפרסומות אוטומטיות על חשבון האמת והקוראים. עם העניין הציבורי ההולך וגובר סביב עולם הקנאביס, כדאי להתחיל להיזהר מחדשות מזויפות בתחום.

ואם בכל זאת חשקה נפשכם בדבש קנאביס – הנה מתכון קליל להכנה ביתית המבוסס כמובן על דבש רגיל בו משלבים רכיבי קנאביס.

ראו עוד:
במקום כלבים: דבורים יגלו סמים בשדות תעופה
דבורים בהימלאיה מייצרות דבש פסיכדלי – פעם בשנה
עקיצה: דבורים תקפו שוטרים שניסו לעקור שדה קנאביס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט