לאחר התערבות נתניהו: האם יבוטל יצוא קנאביס רפואי לחו”ל?

הסוף לרפורמת הקנאביס הרפואי? אחרי פגישה דחופה שזימן ראש הממשלה לבירור נושא היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, הוחלט כי למרות תמיכת כל משרדי הממשלה פרט לבט”פ, יידחה אישור הממשלה בעניין זה. בין השאר נטען על סכנת זליגה מהחוות ודווח על כוונה לצמצם את מספר החוות ל-2-3 במקום 300 כמתוכנן.

כפי שחשפנו בסוף השבוע לראשונה, נערכה היום (א’) פגישה מיוחדת במשרדו של בנימין נתניהו ראש הממשלה, אליה זומנו כל השרים הרלוונטיים לנושא היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל.

בעקבות דחיות חוזרות ועיכובים באישור היצוא, שהובילו לעיכוב בהטמעת רפורמת הקנאביס הרפואי כולה – כשברקע חשיפת התחקיר שפורסם בידיעות אחרונות – ביקש נתניהו מהשרים להסביר לו מדוע כולם תומכים ומשרד הבט”פ ממשיך להתנגד.

.גלעד ארדן
גלעד ארדן, שר הבט”פ: הזהיר מפני זליגת הקנאביס הרפואי לשוק הפנאי (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

למרות שמשרד האוצר הסכים לבסוף לעמוד כמעט בכל דרישות הבט”פ, כולל תוספת תקציב על סך עד 207 מיליון ש”ח, שר הבט”פ גלעד ארדן ויועצו המשפטי יואל הדר, עמדו על רגליהם האחוריות והזהירו את ראש הממשלה מפני העלול לקרות.

בין השאר סיפרו ארדן והדר על תכניות משרד הבריאות לפתוח עשרות ואולי מאות חוות קנאביס בכל רחבי הארץ, מה שלדבריהם יביא לזליגה ודאית לשוק הפנאי.

על פי דיווחים שהגיעו למגזין, הציג הבט”פ בין השאר גם עדויות עובדתיות לכאורה לזליגת קנאביס מחוות הקנאביס הרפואי הקיימות אל שוק הפנאי, זאת לאחר חקירות סמויות שבוצעו בעת האחרונה.

עוד נטען על ידי ארדן כי על שוק הקנאביס הרפואי ישתלטו גופים עבריניים וכי המטרה היא לא להרחיב את כמות חוות הגידול כפי שקובעת הרפורמה, אלא דווקא לצמצן ל-2-3 לכל היותר.

למרות שבלי אישור יצוא קנאביס לחו”ל לא יוכלו למעשה להיפתח מאות העסקים החדשים בתחום כפי שהובטח, נתניהו החליט לבסוף לקבל את הערות הבט”פ ולעכב בינתיים את האישור.

.בנימין נתניהו
בנימין נתניהו – נבהל מהאזהרות ועצר את התהליך (צילום: יונתן סינדל / פלאש90)

החלטה זו באה אחרי שבועות וחודשים ארוכים במהלכם השקיעו חקלאים ויזמים כספים רבים בתכניות ההקמה ולמעלה מ-300 מהם אף קיבלו כבר מספרי עוסק לפעילות בתחום.

“מדובר בתרגיל של ארדן והדר, שהצליח,” אומר גורם בענף בשיחה עם המגזין. “הם נתנו לפני שנתיים וחצי למשרד הבריאות להניע את הרפורמה, למרות שידעו מראש שיהיו מאות חוות. הם לא אמרו מילה כשמשרד הבריאות העביר רפורמה שאחד מעיקריה היה ‘מי שירצה יגדל’.”

“הם ידעו שמאות בקשות יתקבלו וככה יהיה להם טיעון למה לא לאשר ייצוא – כדי שלא ייפתחו מאות חוות,” הוא מוסיף. “אם הבט”פ רוצה לעבור למתכונת של 2-3 חוות קנאביס רפואי בלבד, אז למה ואיפה היה ארדן עד כה? למה נתנו למאות חקלאים מספרי עוסק? הם השקיעו מיליונים, לא חמור מספיק מצב החקלאות גם ככה?”

החקלאים מסרו הערב כי בכוונתם להגיש כבר בימים הקרובים עתירה לבג”ץ נגד הממשלה – פרטים נוספים כאן.

* עדכון (6.2) – צפויה להיערך פגישה נוספת בנושא אצל רה”מ – פרטים כאן.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי