כ-90% מתיקי הסמים נגד קטינים – בגלל שימוש עצמי בקנאביס

נתונים חדשים חושפים כי לא פחות מ-99% מהתיקים המשטרתיים שנפתחו לקטינים בישראל על עבירות סמים הם בגין שימוש עצמי בלבד, מתוכם כ-90% בגין קנאביס בלבד. רפורמת ה'אי-הפללה' (חוק הקנסות) אינה תקפה כלפי קטינים, שעדיין חשופים לענישה פלילית.

דו”ח של המועצה לשלום הילד חושף כי מתוך 3,763 תיקי סמים שנפתחו לקטינים בישראל בשנת 2017 (השנה האחרונה עבורה קיימים נתונים), לא פחות מ-99% מהם היו בגין שימוש עצמי בלבד.

הנתון מופיע בדו”ח השנתי של המועצה, שפורסם לאחרונה תחת הכותרת “ילדים בישראל 2018” והועבר גם לעיונו של נשיא המדינה.

על פי הממצאים חלק מהתיקים שנפתחים לבני נוער בעבירות סמים הם “תיקי ט.מ” (טיפול מותנה), בהם ניתן לסגור את התיק ולהימנע מהליכים פליליים בכפוף להליך שיקומי.

לפי הדו”ח בשנת 2017 נפתחו 3,763 תיקים לקטינים בגין עבירות סמים, מתוכם 44% היו תיקים פליליים ו-56% היו תיקי טיפול מותנה.

99% מסך כל התיקים שנפתחו לקטינים בגין עבירות סמים, בין אם הם תיקים פליליים או תיקי טיפול מותנה, היו בגין החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית בלבד – כך לפי הדו”ח.

נתון זה אינו מהווה חריגה חד-פעמית, שכן הוא מופיע גם בדו”ח של השנה הקודמת, בה נפתחו 3,152 תיקי סמים לקטינים. כאמור גם אז 99% מהם היו בגין שימוש עצמי בלבד.

לפי נתוני המשטרה כ-86% מתיקי הסמים שנפתחים בישראל הם בגין עבירות קנאביס וניתן להניח כי בקרב בני נוער שיעור השימוש בסמים שאינם קנאביס הוא נמוך עוד יותר, כך שרובם המוחלט של התיקים המדוברים, כ-90%, הוא בגין שימוש עצמי בקנאביס.

תיק פלילי שנפתח לבן נוער על שימוש בסמים עשוי לפגוע משמעותית בהזדמנויות התעסוקתיות שלו בתור בוגר. בנוסף, כאשר מדובר בקטינים, עולה גם סוגיית הגיוס לצה”ל.

יש לציין כי ‘חוק הקנסות’ שנכנס לתוקף בחודש אפריל השנה אינו חל על קטינים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר