כתב בריטי גילה פטריות הזיה בגינה של המלכה

אלן טיצ'מארש צילם תכנית ספיישל על הגינה של המלכה אליזבת בארמון באקינגהם, ומצא שם להפתעתו פטריות הזייתיות. נציגים מהארמון הבהירו כי הפטריות הנ"ל לא מוגשות לבני המלוכה.

אלן טיצ'מארש הוא המנחה של תוכנית הגננות הפופולארית ביותר בבריטניה. לאחרונה הוא החליט לצלם ספיישל מיוחד עבור התוכנית, שבו הוא קיבל אישור כניסה לגינה המלכותית המפורסמת של המלכה אליזבת בארמון באקינגהאם, וטייל בה עם פרופסור לאקולוגיה שנתן פרשנות נוספת.

במהלך הצילומים, הוא הופתע למצוא פטריות אמניטה מוסקריה שצומחות בגינה. הכתב הסתכל למצלמה במבט מופתע ואמר "לא הייתי אוכל מזה".

כשאלן שאל את הפרופסור לאקולוגיה שהשתתף בתוכנית האם הפטריה אכילה, הוא ענה: "תלוי למה אתה מתכוון בזה. בתרבויות מסויימות היא נאכלת בשביל ההשפעות ההזייתיות שלה. אך היא גם גורמת לאנשים שאוכלים אותה להעישות מאוד חולים. בימי הביניים, היה נהוג להאכיל את הפטריה לאידיוט של הכפר, ואז לשתות את השתן שלו, וכך לקבל את ההשפעה הממסטלת ללא החומרים הרעילים". אלן השיב בצחוק: "אני חושב שאני אשכח מזה ואדבוק בפטריות רגילות".

אמניטה מוסקריה היא פטרייה הזייתית, שידועה לרוב כ"פטריית עליסה". בשונה מפטריות ההזיה הפופולאריות שמכילות פסילוסייבין או פסילוסין, סמים פסיכודליים שעובדים על סרוטונין, היא מכילה חומר בשם מוסקרין, שעובד על אצטילכולין.

לכן, ההשפעות של פטריות אמאניטה מוסקריה מאוד שונות משל פטריות הפסילוסייבין הפופולאריות – הן בד"כ לא גורמות להזיות במובן הקלאסי, אלא למעין תחושה מרדימה של ניתוק מהמציאות, ובמינונים גבוהים גם לדלוזיות חריפות (דלוזיות = אמונות שווא, כמו בהתקף פסיכוטי).

פטריות האמאניטה חוקיות ברוב המדינות בעולם, כולל ישראל, אך הרבה אנשים חווים את ההשפעות שלהן ואת תופעות הלוואי הפיזיות (בעיקר בחילות) כמאוד לא נעימות. בנוסף הן גם רעילות, ומינון גבוה מדי מהן עשוי להרוג.

מארמון באקינגהם נמסרה הבהרה לפיה הפטריות הנ"ל אינן מוגשות למאכל בני המלוכה. "יש מאות זנים של פטריות שגדלים באופן טבעי בגינה, וביניהם גם אמניטה מוסקריה. כפי שהוסבר בתוכנית, הפטריות מועילות לעצים, ומגבירות את יכולתם לספוג חומרים מזינים".

מקור

ראו עוד:

טריפ ריפורט: איך להשתמש בפטריות קסם
המדריך המלא לגידול פטריות קסם

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט