כתב אישום על 0.3 גרם חשיש – המדינה דורשת מאסר

המדינה דורשת להטיל עונש מאסר בפועל על בן 28 הסובל מפוסט טראומה, לאחר שנתפס בשנת 2014 עם פירורי סיגריה ובהם 0.36 גרם חשיש. “על חצי ג’וינט אני נסחב כבר שנים בבתי משפט,” הוא אומר. “אם לא יאשרו לי קנאביס רפואי תיהרס לי המשפחה”.

מרדכי יורקביץ’, בן 28, נשוי, ממושב במרכז הארץ, עומד בפני עונש מאסר של 5 חודשים בכלא, לאחר שנתפס בעשור האחרון 3 פעמים על שימוש עצמי בקנאביס, בכמויות קטנות בלבד בכל פעם.

למרות הכרזות שר המשטרה גלעד ארדן על ‘אי הפללה’ ולמרות שיורקביץ’ נמצא בהליך לקבלת רישיון קנאביס רפואי עקב פוסט טראומה ממנה הוא סובל, המדינה דורשת עונש חמור למדי. “עמדת התביעה היא למאסר בפועל שיכול וירצה בדרך של עבודות שירות,” כתבו עורכי הדין מטעם התביעה.

כתב אישום - 0.36 גרם חשיש
כתב אישום – 0.36 גרם חשיש

לאחר שנתפס בפעם השנייה והתיקים אוחדו, הוטל עליו עונש מאסר על תנאי. בדיון שנערך בתחילת החודש הודיעה לו שופטת בית משפט השלום בכפר סבא, מרב גרינברג, כי עונש 5 חודשי המאסר הוא חב-הפעלה ולפיכך רק רישיון קנאביס רפואי עשוי לשנות את הכיוון.

המעצר עצמו, זה שהוביל לשרשרת האירועים שנמשכים כבר כמעט 4 שנים בבתי משפט, נערך בשנת 2014, כשיורקביץ נתפס על ידי שוטרים כשעליו ‘קססה’, תערובת טבק וחשיש, במשקל מזערי של 0.36 גרם בלבד, כלומר כחצי ג’וינט.

“אני לא סוחר, אני לא עבריין, אני בן אדם שמטפל בעצמו בעזרת קנאביס, כפי שעושים בכל העולם,” ניסה יורקביץ’ להסביר לשופטת גרינברג. “הסיבה היחידה שלא נתנו לי רישיון קנאביס רפואי עד כה היא בגלל שלא צרכתי מספיק כדורים פסיכיאטריים שאני לא רוצה”.

מרדכי יורקביץ' ואשתו ביום חתונתם
“מפחד לאבד את אשתי” – בני הזוג ביום חתונתם

כשביקש דחייה של הדיון המשפטי לצורך הצגת מסמכים רפואיים, המדינה התנגדה ודרשה להפעיל את התנאי מיד. השופטת לא קיבלה את דרישת המדינה והסכימה לדחות את הדיון.

אך גם דחיית הדיון לא עזרה ליורקביץ, ש”זכה” בינתיים לקבל סירוב לבקשתו לרישיון קנאביס רפואי ממשרד הבריאות, לדבריו בגלל שלא עמד בתנאי הקובע כי יש למצות קודם מגוון סוגי טיפול בכדורים פסיכיאטריים.

“כבר חשבתי לגמור עם החיים האלה, יש רגעים שאני רואה רק תהום,” הוא אומר בצער בשיחה עם המגזין. “חלום חיי היה שתהיה לי משפחה ואני מפחד שאם אקבל את העונש – גם אם זה רק עבודות שירות – אני אאבד את אשתי”.

כשניסה להגיש שוב בקשה לרישיון משרד הבריאות סירב בטענה שחסרים מסמכים מסוימים. בתחילת החודש (פברואר 18) הוגשה שוב בקשה לרישיון, הפעם בצירוף כל המסמכים. אם יקבל יורקביץ’ את הרישיון עד למועד הדיון האחרון בתיק ב-16.4, עשויה השופטת לשחררו לדרכו. אם שוב יסרב משרד הבריאות לאשר בקשתו, הוא צפוי לעונש מאסר או לכל הפחות עבודות שירות.

מרדכי יורקביץ'
“אני לא מאמין שהסיפור הזה נמשך כבר 4 שנים, בגלל 0.3 גרם” – מרדכי יורקביץ’

“אני כבר חודשיים לא מעשן קנאביס כי בדיון האחרון השופטת אמרה לי בצורה חד משמעית שאם אני לא אפסיק לעשן, יותר טוב שלדיון הבא אגיע עם תיק מוכן לבית הסוהר,” הוא מספר. “אני בנאדם שאפילו עבודות שירות מפחידות אותי, בטח מעצר”.

יורקביץ’ חושש שגם עונש עבודות שירות יהרוס לו את החיים ואת המשפחה. “גם עבודות שירות הן גזר דין מוות בשבילי, כי לא תהיה לי אפשרות להתפרנס. אין לי יכולת להשקיע בזה זמן, אני מפרנס יחיד במשפחה, התחתנתי לפני חצי שנה, אני לא יודע איך לכסות את החובות, אבל השופטת אמרה שאם אגיע לדיון הקובע באפריל עם רישיון קנאביס, היא תשקול את כל התיק מחדש”.

“אני לא מאמין שהסיפור הזה, שנמשך כבר כמעט 4 שנים והולך להרוס לי את החיים והמשפחה, כל זה על 0.3 גרם קנאביס,” הוא מסכם. “אני עובד למחייתי ודואג לאשתי, התחלתי עסק עצמאי שנכשל בגלל שאני לא מצליח לישון בלילה מהסיוטים של הפוסט טראומה. מצאתי מקום עבודה אחר אבל אני לא יודע כמה זה יחזיק”.

חדשות