מגלגל...

כתב אישום הוגש נגד מאכער שתיווך לרישיונות קנאביס רפואי

"מעורבים כאן אנשים כבדים מאוד," אמר אור דוידי לרופא שביקש להפסיק לנפק רישיונות קנאביס רפואי ללקוחות שתיווך אליו. לטענת המשטרה, דוידי איים על שני רופאים לפחות. כתב אישום הוגש נגדו השבוע. המשטרה: "מתברר שהוצאת רישיון קנאביס אינה דבר פשוט, מה שיצר תפקיד של סוכן/מתווך"

משטרת ישראל הגישה השבוע (ב’) כתב אישום נגד אור דוידי, תושב קרית שמונה בן 28, לאחר שנעצר בשבוע שעבר בחשד לכך שאיים על שני רופאים מומחים לשיקום כאב: הרופא י”א והרופא א”ש (השמות המלאים שמורים במערכת), כדי שאלו ינפקו רישיונות קנאביס רפואי ללקוחות שלו.

על פי כתב האישום, דוידי עסק בתחום זה באופן שוטף ותיווך במשך כשנתיים, בין 2021 ל-2022, בין אנשים שביקשו לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי לבין רופאים שונים בעלי הסמכה לניפוק רישיונות שכאלה.

על פי הטענות בכתב האישום, דוידי יצר קשר עם הרופאים, העביר להם מסמכים רפואיים של לקוחותיו, לפחות בחלק מהמקרים תוך חשד לזיופם, ולאחר בחינת המסמכים הרופאים המליצו על מתן רישיון, והכל בתמורה לתשלום שדוידי גבה מהלקוחות.

במהלך התקופה שבין 2021 ל-2022, הסמכתו של אחד הרופאים בפרשה זו פקעה בגלל ליקויים, כך שהעבודה של דוידי עמו הופסקה, ובהמשך, לאחר שתיקן את הליקויים, חזר אליו דוידי בדרישות תוך שהוא טוען שהוא סייע להשיב לו את ההסמכה.

לטענת המשטרה, דוידי ניצל את העובדה שהרופאים היו במצוקה וכך יצר אצלם תחושת מחויבות כלפיו לצד תחושה של תלות כלכלית בו.

בשלב מסוים, בחודש דצמבר האחרון (2022), לאחר שדוידי הפסיק להעביר תשלומים לרופאים הממליצים, ולאחר שלטענתם הם נתקלו במסמכים שנראו להם כמזוייפים כאמור, הם סירבו להמשיך לשתף עמו פעולה.

בתגובה, דוידי איים על הרופאים, הן בטלפון והן באופן פיזי על ידי הגעה לקליניקות שלהם, והזהיר כי יפגע בהם אם לא ימשיכו להמליץ על מתן אישורי שימוש בקנאביס עבור לקוחותיו.

“מעורבים כאן אנשים כבדים מאוד”

בכתב האישום מפרטת המשטרה כי “באחת הפעמים שבהן הגיע הנאשם, הגיעו יחד עמו שני אנשים נוספים שזהותם אינם ידועה, החבורה נכנסה אל משרד הרופא, נעלה את הדלת ואיימה עליו”.

בין היתר מואשם דוידי כי אמר לאחד הרופאים דברים כגון “אתה צריך להבין שיהיו לזה השלכות, מעורבים כאן אנשים כבדים מאוד”, וכן “כמו שדאגתי לך לרישיון קנאביס (כשהוא מתכוון של חידוש ההסמכה שלו לניפוק) ככה אני יכול גם לקחת לך”.

במקרה אחר, דוידי מימן ייצוג משפטי בסך 2,000 ש”ח לרופא שנקלע למצוקה כלכלית ולכן לא יכל להתקבל לעבודה, ובתמורה הרופא החל לשתף פעולה עם דוידי בהמלצה על רישיונות קנאביס רפואי ללא תשלום, עד להחזרת שכר הטרחה של עורך הדין.

לפני כחודשיים, פברואר 2023, דרש דוידי מהרופא כי ייתן לו בלעדיות על השירות הזה, כלומר, שיחדל מלהמליץ על רישיונות קנאביס רפואי גם למתווכים, “מאכערים”, אחרים, ויפנה את כלל הגורמים הללו אך ורק אל דוידי כדי שישמש כמתווך בלעדי אל הרופא.

לאור תחושת המחויבות של הרופא ולאור חששותיו מדוידי, הסכים הרופא לדרישת הבלעדיות, אך רק עד לחודש שעבר, מרץ 2023, אז חש הרופא כי חובו כבר נפרע ולמעשה דוידי הוא זה שחייב לו עשרות אלפי שקלים, ובהתאם, דרש מדוידי תשלום כספי.

בתגובה, במספר הזדמנויות, איים דוידי על הרופא בדברים כגון “אתה חושב שאני איזה מניאק שאתה יכול לדבר איתי ככה? אני עוד אראה לך מה אני אעשה לך”, וכן, “בימים הקרובים אתה כבר לא תהיה רופא”.

“מתברר שהוצאת רישיון קנאביס אינה דבר פשוט, מה שיצר תפקיד של סוכן/מתווך”

בין היתר, לטענת המשטרה, “אין מדובר במקרה של איומים ‘סטנדרטיים’ של מטופל על רופא, אלא על איומים המשקפים התנהלות עבריינית מתוכננת ושיטתית, שמטרתה למעשה לגרום לרופאים להמשיך לתת למשיב שירותים ללא תשלום”.

עוד כתבו כי “מתברר שהוצאת רישיון לשימוש בקנאביס אינו דבר פשוט, הוא מצריך ביורוקרטיה לא מעטה – מציאות שהצמיחה תפקיד של מעין סוכן/מתווך. אותו סוכן מקשר למעשה בין המטופלים לממסד הרפואי ומבצע עבורם את הפרוצדורה תמורת תשלום”.

סניגוריתו של דוידי, עו”ד קארין לגטיוי, טענה בתגובה בבית המשפט כי דוידי “רק מנהל עסק אשר כל מטרתו היא ייעוץ לטיפול לטובת רישיון קנאביס”.

פרשה זו הינה בעלת מאפיינים המזכירים את “פרשת פרומדיס” שהתפוצצה בחודש דצמבר האחרון, גם שם בחשד לתיווך לניפוק רישיונות קנאביס רפואי באמצעות זיוף מסמכים, שוחד לרופאים וכיוצ”ב. בפרשה זו נעצרו 7 רופאים עד כה, כולם פסיכיאטרים, אך טרם הוגש כתב אישום נגד מנהלת פרומדיס סיוון שלום.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר