כתבי אישום מוגשים נגד חולים שלא מקבלים קנאביס רפואי

תופעה: חולים הנמצאים בהליך לקבלת רשיונות קנאביס רפואי, נאלצים להמתין תקופות ארוכות ומתמודדים עם כתבי אישום לאחר שנתפסים עם קנאביס אותו רכשו באופן לא חוקי בשוק השחור בטרם קבלת האישור. ראיון עם מנכ”ל משרד הבריאות.

חולים רבים הנמצאים בהליך לקבלת רשיון קנאביס רפואי, בין אם הגישו וקיבלו כמות קטנה מדי או סורבו, נאלצים להתמודד עם רשויות האכיפה והליכים פליליים לאחר שנתפסים מחזיקים בקנאביס אותו רכשו באופן לא חוקי.

קרן נויבך בתכניתה ‘סדר יום’ ברשת ב’, סיפרה על מקרים מסוג זה, למשל של אדם בן 60 שעבר אירוע מוחי, התקף לב, סרטן והלם קרב, השתמש בקנאביס מבלי שהיה לו רשיון והוגש נגדו כתב אישום.

אדם אחר בן 50 קיבל רשיון אבל במינון נמוך, והחליט לגדל קנאביס כדי להימנע מלהגיע למגע עם גורמים עבריינים. הוא נתפס והוגש נגדו כתב אישום. תוך כדי ההליך הוא כבר קיבל את אישור משרד הבריאות אבל נאלץ להתמודד כעת עם האישום.

פרופ’ ארנון אפק, מנכ”ל משרד הבריאות, עלה לשידור לאחר טענות אלו ונשאל מדוע לוקח זמן רב כל כך להמתין לאישור קנאביס רפואי ומדוע זה ניתן רק כ’קו אחרון’ ורק לאחר שימוש בכל התרופות האחרות.

“יש היום 28 אלף איש שמקבלים אישור לקנאביס רפואי,” אמר פרופ’ אפק. “אנחנו מוכרחים לעבוד על פי הספרות הרפואית ועל פי עמדות המומחים. ישראל מהמובילות בעולם בשימוש רפואי בקנאביס.”

במהלך השיחה הושמעה הקלטה של ד”ר מיכאל דור, האיש שחותם על כל רשיונות הקנאביס הרפואי מטעם משרד הבריאות, בה הוא נשמע יוצא נגד קרן נויבך עצמה ונגד חולה שלטענתו משקרת כשמספרת שהיא חולת סרטן.

“אני מתחנן בפניכם שלא תאמינו לשום דבר ממה שקרן נויבך וחברותיה אומרים על אמא שלי,” נשמע ד”ר דור אומר. “יש שם השמצות קשות ביותר ולפעמים זה מאוד מתסכל. משרד הבריאות לא מסכים להגיב לכל כתב חסר ידע שמשמיץ. מי שעולה לשידור הם אלו שסירבנו להם. כל הכנסת דיברו על איך סירבנו לתת קנאביס לחולה אונקולוגית. אני לא יכול לקום ומול המצלמות להגיד ‘היא שקרנית, היא לא חולה אונקולוגית’. היו לה תאים סרטניים והיא במעקב והכריזה על עצמה כחולה אונקולוגית. יש לנו בעיה קשה עם המדיה.”

פרופ’ אפק הגיב על ההקלטה וקבע כי “זו צורת התבטאות לא ראויה. ד”ר דור הוא רופא משפחה בכיר בעל זכויות רבות ומאוד ותיק, אבל לא זו הצורה שצריך להתבטא בה. הסיבה שהוא היחיד שחותם על הרשיונות היא כי רופאים אחרים חוששים לחתום על האישורים מתוך חשש ללחצים. גם בקורס החדש לרופאים טענו רופאים שהם חוששים מזה.”

“קנאביס זה סם, אפילו סם מסוכן,” סיכם ד”ר אפק. “אנחנו מקדמים את הנושא ופועלים להטמעת הרפורמה בהקדם.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר