רק 14% מתכניות הממשלה לגבי יצוא קנאביס יושמו במלואן

שר האוצר דאז משה כחלון הכריז על 4 מיליארד ש"ח בשנה שייכנסו לקופת המדינה מהתרת יצוא קנאביס רפואי לחו"ל. בפועל, כך על פי דו"ח חדש של המרכז להעצמת האזרח, רק 14% מהתכניות בתחום היצוא יושמו במלואן כשרובן (57%) לא יושמו בכלל

רק 14% מהבטחות הממשלה לגבי יצוא קנאביס רפואי מישראל יושמו בפועל – כך קובע דו”ח מעקב חדש שפורסם לאחרונה על ידי המרכז להעצמת האזרח, עמותה הפועלת בתחומי הממשל ועוקבת אחר אפקטיביות המגזר הציבורי ויכולות הביצוע של הרשות המבצעת.

אנשי המרכז בחנו את החלטת ממשלה 4490 אשר התקבלה בינואר 2019 וביקשה להסדיר ולקדם את תחום ייצוא הקנאביס הרפואי, תוך הצהרות של שר האוצר דאז משה כחלון על כך שהמהלך יכניס לקופת המדינה כ-4 מיליארד ש”ח בשנה וימצב את ישראל כמובילה בינלאומית בתחום זה.

על פי הדו”ח נראה שההחלטות ברובן כלל לא יושמו בפועל. למעשה, מתוך 7 סעיפים ביצועיים, 4 לא יושמו בכלל (57%), 2 יושמו באופן חלקי (29%) ורק סעיף אחד יושם באופן מלא (14%). 

יישום המלצות החלטת ממשלה יצוא קנאביס רפואי - נכשל
רק 14% מתכניות הממשלה לגבי יצוא קנאביס יושמו במלואן

הסעיף הנוגע למתן רשיונות ליצוא יושם באופן חלקי לאחר שמשרד הבריאות איפשר בסוף שנת 2020 יצוא לכמה חברות בודדות שהסכימו להוזיל מעט את חלק ממוצריהן, כך בדו”ח. עם זאת, מאז ועד היום יוצאו כמויות קטנות מאוד יחסית, בעיקר לאנגליה ולאוסטרליה.

יש לציין דבר שלא הוזכר בדוח, והוא העובדה שהחברות הישראליות לא יכולות לייצא לאירופה, השוק המרכזי, בגלל אי הכרה הדדית בתקנים שהמציא משרד הבריאות לתחום הקנאביס (IMC-GMP), שאינם תואמים לתקני הייצור של תרופות (GMP) המוכרים במדינות האיחוד האירופי (EU-GMP).

הסעיף השני שנבדק, הנוגע להכשרת עובדים שיעסקו ברישוי הקנאביס הרפואי והפיקוח עליו, לא יושם בכלל, זאת עקב אי קבלת משאבים נדרשים.

הסעיף הנוגע להקמת צוות בין־משרדי לבחינת ההיבטים הנדרשים לצורך יצירת פיקוח ואכיפה על הגורמים בתחום הקנאביס הרפואי בראשות עו”ד אריאל זיסל יועמ”ש המשרד לבט”פ, ד”ר טל לביא מהיק”ר, מר חיים מג’ר ממשרד החקלאות ועוד – יושם חלקית. על פי הדוח הצוות הוקם והתכנס פעמיים, כאשר הפעם האחרונה היתה בינואר 2021. עם זאת, הצוות טרם גיבש המלצות עבור השר לבטחון פנים.

שלושה סעיפים נוספים שלא יושמו בכלל הם קיום דיון כל 6 חודשים במשך 4 שנים בין שר הבריאות והשר לביטחון פנים (לא התקיימו דיונים כלל), על שר הבריאות לעדכן את הממשלה עד 20.7.19 בדבר המצב העדכני של רישיונות היצוא (לא הועבר כל עדכון) וסעיף דיווח שנתי לממשלה בדבר יישום ההחלטה בהיבטי אכיפה (לא הועבר דיווח בכלל).

הסעיף היחיד שיושם במלואו היה הקמת צוות בין משרדי שיפעל למיתוג, רישום סימון מסחרי וקידום השיווק – צוות זה מתכנס לדברי עורכי הדוח מדי 4-5 חודשים כאשר המפגש האחרון התקיים ב-17 לפברואר 2021.

בין הסיבות לכשלון הממשלה ביישום התכניות, על פי הדו”ח:

  • חוסר בתכנון תקציבי – ההחלטה לא פירטה את המשאבים הדרושים ליישומה ואופן העברת התקציבים, וכן משרד האוצר לא העביר את המשאבים הנדרשים למשרד הבריאות לשם יישום היוזמה.
  • פורס מז’ור – מגפת הקורונה ועיסוק משרד הבריאות בה, כמו גם היעדר תקציב מדינה בשל המצב הפוליטי, השפיעו על סדרי העדיפויות ופגעו ביוזמה.
  • כח אדם חסר – לדברי משרד הבריאות חסרים תקנים והכשרות ליישום ההחלטה.

כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס בחודש שעבר, בטיוטת חוק ההסדרים אשר הופצה לאחרונה עלתה הצעה לתקן את החלטה זו על סמך המלצות אחד הצוותים שהוקם מכוח ההחלטה. בתחילת החודש הממשלה אישרה למעשה כי חברות הקנאביס יורשו לייצא קנאביס המיוצר בישראל גם אם אינו עומד בתקן GMP הנדרש אך זאת בכפוף להסכמת מדינת היעד – דבר שעל פי כל ההערכות לא סביר שיקרה.

יוזמה נוספת שאושרה היא לאפשר יצוא של מוצרי קנאביס שאינם מותרים לשיווק בישראל כגון פתיליות, טבליות, מיצויי THC ו-CBD באחוזים גבוהים, קפסולות, מוצרי מזון ועוד. גם בעניין זה טוענים הגורמים בענף כי מדובר במהלך לא ישים שכן מדינות לא תאפשרנה יבוא של מוצרים שהמדינה המייצאת לא אישרה לשימוש אצלה.

יוזמה שלישית שאושרה היא אפשר לחברות הקנאביס הישראליות לייצא גנטיקה של קנאביס (ייחורים, זרעים, תרביות רקמה) – דבר שהיה מותר עד כה רק לייבוא. עם זאת חברות הקנאביס ציינו בפני מגזין קנאביס כי מדובר בשוק שאינו גדול מספיק ושבשנים שחלפו חברות בכל העולם כבר השיגו את הגנטיקה הנדרשת להם כך שאין ביקוש גדול דווקא לגנטיקה ישראלית.

“דוח זה ביקש לבחון את אופן יישום ההחלטה כשנתיים וחצי מיום קבלתה תוך מיפוי המאפשרים והחסמים אשר סייעו או עיכבו את יישומה,” נכתב בסיכום הדו”ח. “מממצאי המעקב עולה כי ההחלטה ברובה לא יושמה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר