טוען...

ארה”ב מוציאה את הצמח קראטום מהחוק

הצמח ‘קראטום’ המשמש לגמילה ממשככי כאבים הוכרז בשבוע שעבר סם מסוכן ובלתי חוקי בארה”ב בתירוץ של “בטחון הציבור”. כעת מסתבר שחברות התרופות דאגו לרשום פטנט על רכיבי הצמח לפני שהוכרז כאסור. “זה לא סם, אני מכין מזה תה וזה עוזר,” מסביר צרכן קרטום.

עדכון: בוטלה בינתיים הוצאת הצמח ‘קראטום’ מהחוק

קראטום (Mitragyna speciosa) הוא צמח ממשפחת הקפה ובעל השפעה פסיכואקטיבית קלה יחסית. הוא נחשב לבעל סגולות רפואיות ומשמש בעיקר לשיכוך כאבים והרגעת מערכת העצבים, אך גם מסייע למטופלים להיגמל מתרופות אופיאטיות לשיכוך כאב כמו מורפין.

במשך עשורים הקראטום היה חוקי בכל מדינות העולם מלבד בתאילנד, אך בשנת 2013 הוא יצא מהחוק לראשונה בישראל. משרד הבריאות טען אז כי הפצתו ברבים עלולה לגרום לפגיעה בשלום הציבור.

אמנם דבר הוצאת הקראטום מהחוק בישראל לא הטריד יותר מדי אנשים ופורסם עד היום רק כאן במגזין קנאביס, הכרזתו הטרייה של ה-DEA כי גם בארה”ב ייאסר מעתה השימוש בצמח וברכיביו ‘מיטראגינין’ ו’הידרוקסימיטרגינין’ הצליחה דווקא לעורר את זעם העיתונות והציבור כולו.

מאז פורסמה הידיעה בדבר הוצאתו מהחוק של קראטום ושילובו בדרגה הגבוהה ביותר ברשימת הסמים המסוכנים לצד הרואין, צפות טענות אחרות לחלוטין על הסיבה בגינה אושר המהלך. בניגוד להודעת ה-DEA על “הגנה על שלום הציבור” יש אלו המעריכים כי מדובר דווקא בנושא הרווחים או ההפסדים של חברות התרופות ממוצר טבעי שיכול להחליף את מוצריהן.

בדיווחים המתפרסמים בימים אלו בארה”ב בעקבות ההחלטה מפורט כי חברות התרופות ערכו בין השנים 2008 ו-2014 מחקרים במטרה לסנתז בהצלחה את רכיביו הפעילים – מיטראגינין (Mitragynine) והידרוקסימיטרגינין (7-Hydroxymitragynine) – וליצור גרסה מסחרית שלהם (אופיואטים סינטטיים), בדומה לתרסיס ‘מרינול‘ שמכיל THC סינטטי ומיועד לחקות את השפעת הקנאביס.

ממבנהו המקורי של המיטראגינין הצליחו חברות התרופות לסנתז בשנת 2008 תחליף כימי שקיבל את השם ‘MGM-9‘ ונמצא בניסויים כבעל סגולות רפואיות “דומות לאלו של צמח האופיום” – בעיקר בתחום ההשפעה המרגיעה על מערכת העצבים.

מספר שנים לאחר מכן ולמעשה עד לאחרונה ערכו החברות סדרת מחקרים נוספת במטרה ליצור גרסה מסונתזת ויציבה של הידרוקסימיטרגינין, שהסתיימה ביצירתם של שני חומרים הנקראים ‘MGM-15’ ו-‘MGM-16’ – אופיואטים סינטטיים שנמצאו כיעילים מאד בטיפול בכאב כרוני חזק.

מיד עם הוצאתו של הקראטום מהחוק מקבלות כעת חברות התרופות הזדמנות פז לייצר ליין חדש של תרופות לשיכוך כאב המבוססות על רכיביו הפעילים במקום לאפשר לציבור גישה חופשית לחומרים ולצמח בצורתם הטבעית. ההיסטוריה של צמח הקנאביס חוזרת על עצמה, והנפגעים כך נראה, כרגיל, הם המטופלים.

חלק מצרכני הקראטום הם אלו הסובלים מכאבים ללא פתרון וגם הם זועמים כעת על הגדרת הצמח כבלתי חוקי, מה שיוביל אותם להשתמש בתרופות רגילות לשיכוך כאבים, כאלו הגורמות להם לתופעות לוואי קשות.

https://www.facebook.com/soldierforchange/videos/939097442880110/

“זה לא סם, זה לא כמו מריחואנה או קוקאין, אני לא מעשן את זה, זה פשוט צמחים שאני מכין מהם תה,” מסביר יוצא צבא אמריקני בסרטון שהעלה לרשת. “אני לא מבין למה הוציאו את זה מהחוק. זה מאפשר לי לצאת לריצה, זה מאפשר לי לחיות חיים נורמליים.”

בעקבות ההחלטה אף נפתחה עצומה באתר ‘הבית הלבן’ עליה חתמו כבר למעלה מ-100 אלף תומכים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר