כעס בענף הקנאביס הרפואי על הודעות חברת “טוגדר” לבורסה

אחרי שטענו שבכוונתם לגדל קנאביס באוגנדה למרות שבאוגנדה דיווחו שכלל לא מכירים את התכנית, מודיעה החברה הבורסאית החדשה כי היא מחזיקה בניסיון של מעל 20 שנה בגידול קנאביס רפואי לפי התקנים המחמירים ביותר בעולם – למרות שאין כאלה תקנים ובטח לא במשך 20 שנה. גורמים בענף כועסים.

החברה הבורסאית “טוגדר”, המנסה להיכנס לענף הקנאביס הרפואי החדש שצפוי לקום בישראל, סובלת בשבועות האחרונים מירידה חדה בשווי מניותיה – ייתכן שבין השאר בעקבות דיווחים המפקפקים לכאורה באמינות הודעותיה לבורסה.

כך למשל דיווחה החברה בחודשים האחרונים על הסכם עם חברה במדינת אוגנדה, במסגרתו היא תקים לכאורה בקרוב חוות קנאביס רפואי חוקית במדינה האפריקאית וממנה תייצא תוצרת קנאביס רפואי לכל העולם.

העובדה שבאוגנדה כלל אין ענף קנאביס רפואי וכי לא נמצאות שם חוות גידול קנאביס חוקיות, לצד העובדה שמדינות בעולם לא תמהרנה לייבא קנאביס שגדל באוגנדה ללא תקנים, לא הפריעו לטוגדר לחזור על הדברים שוב ושוב בהודעות לבורסה ולעיתונות.

שווי המניה החל לעלות כאשר הציבור האמין שהחברה נמצאת קרוב מאוד לתחילת פרויקט הגידול שלה, אך דיווח שהגיע מתוך אוגנדה לפני כשבועיים ובו גורמי ממשל במדינה כולל המשטרה הכחישו את הצהרות החברה, הוריד את השווי בחדות שוב.

החברה ספגה ביקורות בפורומים כנגד הודעה זו ובניסיון כנראה לשפר עמדות הוציאה טוגדר הבוקר (א’) הודעה לעיתונות המצהירה על הצלחת גיוס סכום כסף נכבד, אותה עיטרה במידע ששוב נראה לכאורה כשגוי או לא מדויק.

למרות שמעולם לא גידלה קנאביס, תיארה עצמה הבוקר טוגדר כאילו היא “חברה המתמחה בגידול וייצור קנאביס רפואי”. הודעת החברה אף הפליגה עד כדי טענה כי “לטוגדר ידע של מעל ל-20 שנה בגידול קנאביס רפואי לפי התקנים המחמירים ביותר בעולם”.

כיצד חברה שמעולם לא גידלה או ייצרה קנאביס היא “מתחמה בגידול וייצור קנאביס רפואי”? איך זה שלחברה שקמה לפני כ-9 חודשים יש מעל 20 שנות ניסיון בגידול קנאביס רפואי לפי התקנים המחמירים ביותר? זאת בזמן שאין אפילו מדינה אחת בעולם בה מותר מזה 20 שנה לגדל קנאביס באופן חוקי או רפואי לפי תקנים מחמירים?

שאלות אלו עלו הבוקר מצד גורמים ותיקים בענף הקנאביס הרפואי בישראל, שטוענים כי מדובר לכאורה בהטעיית ציבור המשקיעים. “חברה שלא גידלה אפילו צמח אחד מכריזה שהיא מומחית בגידול קנאביס לפי תקנים מחמירים, זה לא הגיוני,” אומר אחד מהם.

“רק בשבועות האחרונים מנכ”ל החברה ראה בפעם הראשונה בחייו כיצד נראה צמח קנאביס,” טוען אחר. “אם זו היתה טעות נקודתית אז מילא, אבל יש כאן רצף של הודעות עם ניסוחים לא מדויקים בלשון המעטה”.

בתשובה לשאלות אלו טענה הבוקר החברה בשיחה עם המגזין כי היא התקשרה עם מגדל מומחה בשם איתי (השם המלא שמור במערכת) ולו הניסיון המדובר אותו שייכה החברה לעצמה בהודעה.

בשיחה שערכנו עם איתי הוא הסביר כי הוא גידל קנאביס בעשרים השנים האחרונות בהולנד, קליפורניה וקולורדו, אך לא באופן מוסדר. “אין תקנים בהולנד ובארה”ב לגידול קנאביס, אבל בגלל שלא היתה רגולציה אז אנחנו יצרנו את הסטנדרט ואת התקנים המחמירים לעצמנו,” הסביר.

לדבריו גם כאשר נוסח התקן הישראלי לגידול קנאביס על ידי משרד הבריאות, התייעצו נציגי המשרד בין השאר גם איתו, אם כי עד כה לא הצלחנו לקבל אישוש לכך ממשרד הבריאות או ממנהל היק”ר יובל לנדשפט.

חדשות